Joka toinen sunnuntai klo 11.00 - 12.00, toinen lähetys seuraavana sunnuntaina klo 18.00 - 19.00

Itsetunto on kulttuurin säilymisen perusta

Sanien tanssia. Kuva: Ari Koivulahti

Su 19.6.2011 klo 11.00

Sanit eli bushmannit ovat eteläisen Afrikan ensimmäiset asukkaat. Nyt perinteinen elämäntapa on jäämässä modernin elämän jalkoihin. Botswanan Kalaharissa heidän kulttuuriaan tukee reformoidun kirkon lähetystyöstä syntynyt säätiö.

Sosiaalisen asteikon alimpaan kastiin jääneet sanit hankkivat lisätienestejä tilapäistöillä maatiloilla ja esittämällä turisteille perinteisiä tanssejaan ja keräilytaitojaan. Ongelmana on, että monet heistä itsekin uskovat olevansa toisia huonompia. Sanien kulttuurista kertova museo on yksi tärkeä tapa kohottaa ihmisten itsetuntoa.

Syyriaa vuosikymmeniä johtanut Al-Assadin perhe kuuluu shiialaiseen vähemmistöön, alavilaisiin. Tosin moni kyseenalaistaa ovatko alaviitit edes islamilaisia, eikä asia ole heille itsellenkään ihan selvä. Professori Jaakko Hämeen-Anttila kertoo alaviiteista lisää.

Kristittyjen moraalisena ihanteena on viholllisenkin rakastaminen, mutta arkipäivän elämä ja suhtautuminen toisin ajatteleviin kertovat usein muuta. Kristityt tuntuvat pitävän itseään muita parempina. Mistä tämä " me vastaan muut" -asenne on peräisin, sitä valottaa professori Heikki Räisänen.

Lähetä:

Muualla Yle.fi:ssä