Joka toinen sunnuntai klo 11.00 - 12.00, toinen lähetys seuraavana sunnuntaina klo 18.00 - 19.00
Naisten hiusten peittäminen on uskontojen yhteistä perinnettä
Ensimmäiset tiedot siitä, että naisten pitää peittää hiuksensa ovat reilusti yli tuhat vuotta vanhoja, kertoo yliopistolehtori Sylvia Akar. Nykyisin näyttää siltä, että islamilaiset naiset jopa kilpailevat sillä, kuka eniten peittää itseään.
Ranskassa parlamentin alahuone hyväksyi lain, joka kieltää kasvojen peittämisen julkisilla paikoilla. Siellä islamin vierautta selittää osaltaan se, ettei valtion kouluissa ole uskonnon opetusta, sanoo puolestaan tutkija Johanna Konttori.
Juha Tanska on kirkkoherra ja luomuviljelijä. Hän viljelee perintötilaansa päivätyön ohessa ja haluaa myös säilyttää hengellisyyden osana arkea. Juha Tanskan päivää seuraa toimittaja Kaisa Tanttu.
Indonesian luterilainen kirkko elää pienenä vähemmistönä keskellä islamilaista maata. Haastateltavana piispa Burju Burba.
Lähetä:
Uskontojen ja kirkkojen ajankohtaisia kuulumisia eri puolilta maailmaa sekä uskon ja elämänkatsomuksen pohdintaa.
Horisontin uusimmat kuunneltavat
- Horisontti: Vapaaehtoiset auttavat raha-asioiden palikat paikalleen
- Horisontti: Luostari muutti yksityiskotiin Washingtonissa
- Horisontti: Nykyinen Raamatun käännös pitää pintansa
- Horisontti: Pääsiäinen on vapauden juhla
- Horisontti: Kristinuskon symboliikka avautuu lampolassa
- Horisontti: Luottoyhteiskunta kurjistaa köyhien elämää
- Horisontti: Kuolema on ihmisen suuri juhla
- Horisontti: Arvokeskustelua ei saa hylätä poliitikoille ja presidenteille
- Horisontti: Ystävänpäivä sai alkunsa piiloavioliitoista
- Horisontti: Puhetta piispuudesta


