Joka toinen sunnuntai klo 11.00 - 12.00, toinen lähetys seuraavana sunnuntaina klo 18.00 - 19.00

Murhaava heinäkuu: Murhaavat paavit

Kuva: KT/Kaisa Tanttu

Renessanssiajan kuuluisin rappiopaavi Aleksanteri VI teki rikoksia enemmän kuin paaveilta on tavattu odottaa. Hänen kerrotaan tehneen ensimmäisen murhansa 12-vuotiaana.

Poliittisten murhien tehtailun taisivat Borgia-suvun paavin lisäksi myös muut Vatikaanin 1400-luvun hallitsijat, jotka eivät juuri eronneet maallisista ruhtinaista. Rappiopaaveista kertoo filosofian tohtori Jussi Hanska.

Rooman katakombit kertovat niin kristittyjen, juutalaisten kuin muinaisten roomalaistenkin suhteesta kuolemaan. Kristityt kokoontuivat katakombeissa. mutta eivät suinkaan salaa. Tavan he olivat omaksuneet roomalaisesta kulttuurista. Suomen Rooman instituutin johtaja Katariina Mustakallio valottaa katakombien historiaa.

Pahuus on ihmiselämässä väistämätöntä, koska maailma on langennessa tilassa, opetti Martti Luther. Teologian lisensiaatti Jussi Koivisto on väitellyt Lutherin pahuuden teologiasta.

Su 8.7. 2012 klo 11.00, uusinta su 15.7. klo 18.00

Muualla Yle.fi:ssä