Ohjelma on päättynyt radiossa, mutta jaksoja on kuunneltavana netistä.
Anteeksi antaminen
Anteeksi antaminen ja anteeksi pyytäminen ovat molemmat kovastikin vaikeita asioita. Anteeksi antaminen ei ole oikeaa anteeksiantoa jollei ihminen rehellisesti myös unohda kokemansa vääryyden.
Anteeksi antaminen on kokonaisvaltainen juttu, on mahdotonta antaa anteeksi vaikkapa kaksikymmentä prosenttia pahasta teosta. Hakkaaja ei voi pyytää anteeksi sitä että löi viime viikolla "mutta sitä eilisiltaista hakkaamista en kyllä pyytele anteeksi”.
Mutta mitä sitten on se kirkon tarjoama armo? Armo ja anteeksianto, synonyymisanakirja sanoo että sanat ovat synonyymejä. Mutta ihan niin yksinkertainen asia ei kuitenkaan ole kysymyksessä.
Armo ei ole kertaluonteinen ilmiö kuten anteeksianto ja anteeksipyyntö, vaan armo tarkoittaa eräänlaista peruslähtökohtaa elämässä. Armon takia ihminen on koko ajan anteeksiannon piirissä, oli hän tehnyt jotain pahaa tai ei. Armo on kristillisessä merkityksessä eräänlainen olemus jonka ympäröimänä uskovainen ihminen elää elämäänsä.
Nastaa.
Kommentoi Lähetä:
Kirsi Virtanen tarkastelee maailman ilmiöitä omasta, humoristisesta mutta kriittisestä näkökulmastaan.
Palautetta ohjelma saa paljon: kuuntelijat käyvät ohjelmaa kuunnellessaan joko raivon partaalla tai ilon huipulla.
Kirsi Virtanen - uusimmat kuunneltavat
- Kirsi Virtanen: Metsästys
- Kirsi Virtanen: Joulun taikaa
- Kirsi Virtanen: Rakastamme autoilua
- Kirsi Virtanen: Uni ja sen tarve
- Kirsi Virtanen: Sivistys
- Kirsi Virtanen: Johtamistaito
- Kirsi Virtanen: Suomalainen rakastaa maaseutua
- Kirsi Virtanen: Ihminen on nauttiva eläin.
- Kirsi Virtanen: Naisen seksuaalisuus on tabu
- Kirsi Virtanen: Luonto vai ihminen?
Uusia keskusteluja
- Suurin osa radio-ohjelmista on Areenassa
- Rohkeus on tavallista
- Vihapuhe ei kieltämällä lopu
- Hyvä ja paha aggressio
- Uusi tarvitsee ystäviä
- Verkkolehdet ja lehdet verkossa
- Eurooppa-ministerillä iso vaalipiiri
- Myanmar-Burman avautumisen ongelmia
- Pienet otukset
- Musiikkiopistoon pitäisi päästä ilman pääsykoetta
- Ruislinnun laulu korvissani
- Näemme, mutta emme välitä
- Orbanistan
- Maahanmuuttajien rikollisuustilastot mustavalkoisia?
- Eläköön autotune
- Keskustele Brysselin koneen ohjelmista ja EU:sta ylipäänsä - tai ehdota uusia aiheita
- Ilmianna fraasirikolliset!


