Ohjelma on päättynyt radiossa, mutta jaksoja on kuunneltavana netistä.
Joka toisella suomalaisella on väkivaltageeni
Syitä ihmisen aggressiivisuudelle on etsitty iät ja ajat. Erään teorian mukaan ihminen oppii väkivaltaa matkimalla. Toisen suuntauksen mukaan ihminen oppii lyömään jos väkivalta palkitaan; eli jos saa tahtonsa läpi hakkaamalla, silloin nyrkki viuhuu helpommin.
Väkivalta on ihmisen perimässä, tutkimusten mukaan joka toisella suomalaisella on väkivaltageeni. Yksistään tämä geeni ei välttämättä aiheuta väkivaltaista käyttäytymistä, mutta yhdessä alkoholin kanssa geeni voi aiheuttaa aggressiivista käyttäytymistä.
Suomalaiset ovat aina arvostaneet kuria ja järjestystä. Tottelevaisuus on meillä hyve johon kaikkien kuuluisi pyrkiä. Lasten kurittamista ei vieläkään osata nähdä pahoinpitelynä, ei vaikka se on laissa kielletty.
Tutkimusten mukaan lapsena lyöty lapsi jatkaa väkivallan perinnettä aikuisena. Onko lapsen kurittaminen oikein? Pidätkö lapsen tukistamista väkivaltana? Onko lapsen lämäyttäminen pahoinpitelyä?
Jos olet sitä mieltä että lasta saa kurittaa, kokeilepas kurittaa työkaveriasi tai miestäsi tai vaimoasi. Mitä luulet että työtoverisi tekisi jos yhtäkkiä tukistaisit häntä? Entäs miten vaimosi reagoisi jos läimäyttäisit häntä poskelle?
Kommentoi Lähetä:
Kirsi Virtanen tarkastelee maailman ilmiöitä omasta, humoristisesta mutta kriittisestä näkökulmastaan.
Palautetta ohjelma saa paljon: kuuntelijat käyvät ohjelmaa kuunnellessaan joko raivon partaalla tai ilon huipulla.
Kirsi Virtanen - uusimmat kuunneltavat
- Kirsi Virtanen: Metsästys
- Kirsi Virtanen: Joulun taikaa
- Kirsi Virtanen: Rakastamme autoilua
- Kirsi Virtanen: Uni ja sen tarve
- Kirsi Virtanen: Sivistys
- Kirsi Virtanen: Johtamistaito
- Kirsi Virtanen: Suomalainen rakastaa maaseutua
- Kirsi Virtanen: Ihminen on nauttiva eläin.
- Kirsi Virtanen: Naisen seksuaalisuus on tabu
- Kirsi Virtanen: Luonto vai ihminen?
Uusia keskusteluja
- Suurin osa radio-ohjelmista on Areenassa
- Rohkeus on tavallista
- Vihapuhe ei kieltämällä lopu
- Hyvä ja paha aggressio
- Uusi tarvitsee ystäviä
- Verkkolehdet ja lehdet verkossa
- Eurooppa-ministerillä iso vaalipiiri
- Myanmar-Burman avautumisen ongelmia
- Pienet otukset
- Musiikkiopistoon pitäisi päästä ilman pääsykoetta
- Ruislinnun laulu korvissani
- Näemme, mutta emme välitä
- Orbanistan
- Maahanmuuttajien rikollisuustilastot mustavalkoisia?
- Eläköön autotune
- Keskustele Brysselin koneen ohjelmista ja EU:sta ylipäänsä - tai ehdota uusia aiheita
- Ilmianna fraasirikolliset!


