Ohjelma on päättynyt radiossa, mutta jaksoja on kuunneltavana netissä.
Onko yliopistosta tulossa talouselämän renki?
Suomessa tehtiin vuoden alussa vuosisadan yliopistouudistus, jota tuntuvat kritisoivan monet opiskelijat
ja opettajat. Se ei tietenkään vielä kerro että uudistus olisi huono. Tänään puhuttiin siitä meneekö yliopistomaailma nyt liikaa liike-elämän ehdoilla. Ja totta kai menee. Ainakin enemmän kuin ennen.
Oulun yliopiston dosentti Tytti Isohookana-Asunmaa sanoi ohjelmassani, että suuri filosofinen muutos tapahtui 90-luvun alun laman aikana. Hän seurasi silloin asioita vallan läheltä, porvarihallituksen kulttuuriministerinä. Tietysti muutoksessa ei ollut kyse pelkästään Suomen hallituksen politiikasta, vaan
kansainvälisistä muutoksista kylmän sodan loputtua. Maailma meni muutenkin silloin kovasti markkina-liberaalimpaan suuntaan.
Nykyään Suomessa puhutaan kovasti siitä, että meillä on liikaa työttömiä korkeastikoulutettuja. Siitä voi tietysti kaupunkilaisjärjellä tehdä sen päätelmän, että meillä koulutetaan
ihmisiä väärille aloille. Mutta saako yliopistoa käsitellä noin? Eikö sivistys ole itsetarkoitus ja työllistyminen sivuseikka? Tämä tietysti kiinnostaa myös koko lystin maksajia, eli veronmaksajia.
Aalto yliopiston kehitysjohtaja Jari Jokinen sai vastata kysymykseen siitä, miksi yliopistoja kehitetään nykyään liikaa liike-elämän ehdoilla, liike-elämän tarpeisiin. Matti Parpala on SYL:n puheenjohtaja ja häneltä taas kysyin miksi suomalainen opiskelija koko ajan marmattaa kaikesta. Paikalla studiossa oli myös Marjo Miettinen, hän johtaa EM-group-nimistä perheyritystä ja on itsekin lahjoittanut omaa rahaansa yliopistolle. Hänen kanssaan mietimme mm. sitä, miksi suurin osa maailman menestyneimmistä liikemiehistä on jättänyt koulunsa kesken.
Kommentoi Lähetä:
Tuomas Enbusken vieraslistalle kuuluvat politiikan, kulttuurin ja tieteen kärkinimet, ja kaikki, joilla on tässä maassa jotain sanottavaa.
Myös TV:stä tutun Tuomaksen ohjelmat ovat saaneet alusta asti kuuntelijoilta runsaasti palautetta:
"Enbusken ohjelma edustaa tällä hetkellä maan parasta journalismia. Melkoinen yllätys mieheltä, jota en osannut aiemmin pitää juuri minään."
Tuomas Enbuske - uusimmat kuunneltavat
- Tuomas Enbuske: Kuka presidenttiehdokkaista valehtelee eniten?
- Tuomas Enbuske: Kuka auttaisi yrittäjää?
- Tuomas Enbuske: Minkä ikäisenä lapset voidaan laittaa päiväkotiin?
- Tuomas Enbuske: Mitä punkista jäi?
- Tuomas Enbuske: Mikä uhkaa nettiturvallisuutta?
- Tuomas Enbuske: Presidentinvaalit: Eva Biaudet.
- Tuomas Enbuske: Mitä taloudessa nyt tapahtuu?
- Tuomas Enbuske: Onko Keskustan kriisi lopun alkua?
- Tuomas Enbuske: Presidentinvaalit: Timo Soini
- Tuomas Enbuske: Jahtaako media perussuomalaisia?
Uusia keskusteluja
- Suurin osa radio-ohjelmista on Areenassa
- Rohkeus on tavallista
- Vihapuhe ei kieltämällä lopu
- Hyvä ja paha aggressio
- Uusi tarvitsee ystäviä
- Verkkolehdet ja lehdet verkossa
- Eurooppa-ministerillä iso vaalipiiri
- Myanmar-Burman avautumisen ongelmia
- Pienet otukset
- Musiikkiopistoon pitäisi päästä ilman pääsykoetta
- Ruislinnun laulu korvissani
- Näemme, mutta emme välitä
- Orbanistan
- Maahanmuuttajien rikollisuustilastot mustavalkoisia?
- Eläköön autotune
- Keskustele Brysselin koneen ohjelmista ja EU:sta ylipäänsä - tai ehdota uusia aiheita
- Ilmianna fraasirikolliset!


