Sarja on päättynyt.

Elintarvikehuoltoa tukevan varmuusvarastoinnin arviointi

To 9.9. klo 11.15 ja la 11.9. klo 15.40

Vaikka maataloustuotanto onkin kasvanut maailmassa viime vuodet, niin silti maapallolla viljan tuotanto henkeä kohti on pudonnut ja maailman viljantuotanto on alimmillaan kymmeniin vuosiin.

Maailmanmarkkinoilla liikkuva viljaerä, joka on vapaasti ostettavissa halpaan hintaan - ylijäämäviljaa kun on - ei ole sen suurempi kuin suunnilleen 15% koko maailman viljantuotannosta.
Suomi on valinnut ruokakriiseihin varautumismenetelmäkseen tuotantopanosten ja myös viljan varmuusvarastoinnin, mutta on kansainvälisesti ajatellen tällä linjalla melkoinen erikoisuus.
Suuret elintarvikkeiden viejämaat luottavat siihen, että ne tuottava paljon ruokaa ja ruokapulan uhatessa asettavat vientirajoituksia turvatakseen kansalaistensa elintarvikehuollon.
Tuojamaat taas ajavat vapaata kaupppaa ja toivovat markkinoiden pitävän hinnat alhaalla.

Mutta todella suurten katastrofien, kuten vaikka maailmanlaajuisten katovuosien, pandemioiden tai ydinsäteilyonnettomuuksien kohdatessa, ongelmia kaikissa maissa varmasti riittää.

Suomen tavoin monissa maissa iso ongelma on jo sekin, että olemassa oleva maataloustuotanto ja koko muukin elintarvikeketju on hyvin riippuvaista esimerkiksi sähkönjakelusta, veden saannista, logistiikasta ja tietoverkoista.

Raportin mukaan Suomen isoinn ongelma on itseasiassa meidän suuri riippuvaisuutemme ulkomaisesta soijasta ja rypsistä, mutta muitakin ongelmia toki on.

Maija Elonheimo haastattelee aiheesta Huoltovarmuuskeskuksen toimitusjohtaja Ilkka Kanasta.

Lähetä:

Muualla Yle.fi:ssä