Eri kolumnisteja

Vakuuksien tarkastus

Jouko Marttila. Kuva: YLE

Jouko Marttila | 2.8.2011

Ykkösaamun kolumnisti Jouko Marttila päätti ryhtyä vakuustarkastajaksi.

_ Vakuustarkastuksesta, hyvää päivää!

_ Päivää, päivää!

_ Oletteko Urpilainen Jutta Pauliina, Suomen hallituksen valtiovarainministeri?

_ Kyllä, kyllä. Mutta, voi, voi, en ole ehtinyt lainkaan valmistautua. Hiuksetkin ovat ihan sekaisin. Niin kuin me sosiaalidemokraatit sanomme, tärkeintä on miltä näyttää, ei miten asiat oikeasti ovat, heh, heh! Mitä asiaa teillä on?

_ Tarkastan vakuuksia. Huolehdimme, että valtion, yritysten ja yksityishenkilöiden veloilla on kattavat vakuudet. Mutta ensin haluaisin antaa palautetta. Näytätte paremmalta luonnossa kuin kuvissa.

_ Voi, kiitos! Virkamiehiltä ei yleensä saa mtään positiivista palautetta.

_ No, me saimme juuri valmennusta palautteen antoon ja erinomaiseen asiakaspalveluun. Konsultti kertoi, että hyvä palaute on kuin hampurilainen - hyvät asiat päällä, pihvi välissä ja lopuksi jotain jämiä.

_ Oi, me sosiaalidemokraatit pidämme hyvästä palautteesta. Ensinnäkin haluaisin vielä kiittää kaikkia meitä äänestäneitä…

_ Uskotaan, uskotaan, mutta onko teillä vakuudet kunnossa?

_ Mitä tarkoitatte? Me sosiaalidemokraatit olemme koko ajan vaatineet, että sijoittajat on saatava vastuuseen ja lainoille on annettava kunnon vakuudet.

_ Aloitetaan omista vakuuksistanne. Teillä on asuntolainaa kolmesataa tuhatta euroa, miten on vakuuksien kanssa.

_ Onhan meillä tämä asunto.

_ Niin, asuntonne on panttina pankilla. Mikä on asuntonne arvo?

_ Ei kai sitä ihan varmasti voi tietää ennen kuin sen myy.

_ Olette vaatinut myös Kreikalta vakuuksia. Minkä arvoisia ne ovat?

_ Tuota asiaa kävin kyllä läpi Pikkaraisen Pentin kanssa valtiovarainministeriön peruskurssilla, mutta vakuuksien arvoa en muista. Mutta me sosiaalidemokraatit uskomme, että vakuuksien avulla velkakriisi pystytään kyllä hoitamaan, ja sillä tavalla tuetaan talouskasvua ja työllisyyttä. Ja sijoittajat pitää saada vastuuseen.

_ Kreikan valtionlainoja ostaneet ovat hävinneet jo kymmeniä prosentteja. Suomalaisten eläkesäästöjä on mennyt siinä mukana. Paljonko eläkerahaa pitää hävitä lisää, että vaatimanne vastuu täytyy?

_ Valtiovarainministeriön peruskurssilla ei vielä ehditty käsitellä tätä asiaa kokonaan, mutta me sosiaalidemokraatit uskomme, että Kreikalta saatavilla vakuuksilla saamme jotain takaisin.

_ Mitä vakuuksia olette ajatellut?

_ Akropolis-kukkula ei tainnut olla listalla, mutta Rodos tai Kreeta saattoi olla. Siellähän käy paljon suomalaisia. Koko lista luettiin Pikkaraisen Pentin kanssa, mutta harmi, etten osaa sitä vielä ulkoa.

_ Ottakaa Pentin kanssa syventävä kurssi saman tien, niin kuulette myös tosiseikat Euroopan keskuspankin tilanteesta.

_ Mitä, onko EKP:llä ongelmia? Liikasen Eki on kertonut, että tilanne on täysin hallinnassa ja EKP voi hädän tullen painaa lisää euroja meille kaikille.

_ Eki on ollut itse virittämässä tätä pommia, joten sieltä kuulee vain toisen puolen totuutta. Katsokaa mitä Kataisen Jyrkille kävi, kun Eki pyöritti sitä euroympyröissä. Yhteinen automatka Madridista Suomeen Islannin tuhkapilven aikana oli jo liikaa Liikasta. Sen jälkeen Jyrki tatuoi olkaansa euron merkin.

_ No, no, älkääpä nyt. Me sosiaalidemokraatit luotamme täysin EKP:n johtajiin.

_ Niin, onhan heillä kassakaapit täynnä vakuuksia eli eteläeurooppalaisia roskalainoja. Tiesittekö muuten, että EKP ja Suomen Pankki ovat sijoittaneet pääomiaan Yhdysvaltain dollareihin?

_ Oi, tätä emme ole vielä kurssilla käsitelleet. Miten niin?

_ Amerikkalaisille on pian käymässä kuin Kreikalle. Rahat ovat loppumassa.

_ Niinkö? Me sosiaalidemokraatit vaadimme kyllä sitten vakuuksia myös dollarilainoille.

_ Se on tarpeen, sillä Yhdysvaltain velkapaperit ovat tähän asti olleet maailman turvallisimpia sijoituksia. Niissä on kiinni monen suomalaisen eläke. Kysy vaikka Ilmarisen Timo Ritakalliolta tai Varman Risto Murrolta.

_ Millaisia vakuuksia Vakuustarkastus suosittelee? Tapaan Yhdysvaltain valtiovarainministerin Tim Geithnerin ehkä jo ensi viikolla. Odottakaa hetki, haen kynän ja paperia. No, niin.

_ Kirjoittakaa siihen, että Suomi vaatii Yhdysvaltain valtionlainojen vakuudeksi Vapauden patsaasta ja Grand Canyonia sekä Las Vegasia. Lisäksi muutaman lentotukialuksen voisi laittaa listalle. Hollywood ja Golden Gate sopisivat muuten hyvin, mutta Kalifornia on jo itsekin konkurssissa.

Jouko Marttila
Ykkösaamun kolumni 2.8.2011 / YLE Radio 1

Kirjoittaja on Ykkösaamun talouskolumnisti, joka pitää blogia osoitteessa http://taloudentulkki.wordpress.com

Kommentoi Lähetä:

YLE Radio 1:n Ykkösaamun kolumnistien tekstejä.

Ykkösaamu kuullaan Radio 1:ssä maanantaista perjantaihin klo 8.15 - 9.00.

Uusimmat Ykkösaamun lähetykset löydät täältä.

Ykkösaamun kolumni

Ykkösaamun kolumni

Uusi tarvitsee ystäviä

Aleksis Salusjärvi | 24.5.2012

Ykkösaamun kolumni

Eurooppa-ministerillä iso vaalipiiri

Esko-Juhani Tennilä

Ykkösaamun kolumni

Näemme, mutta emme välitä

Risto Uimonen | 15.5.2012

Ykkösaamun kolumni

Maahanmuuttajien rikollisuustilastot mustavalkoisia?

Terttu Utriainen | 10.5.2012

Ykkösaamun kolumni

Huippujohtajien rangaistusjärjestelmät?

Alf Rehn | 8.5.2012

Lisää kolumneja ja puheenvuoroja

Ykkösaamu - uusimmat kuunneltavat

Ykkösaamu: Pohdintoja SDP:stä ja vihreistä
Ykkösaamu: Puoluesihteereitä ja EU:n kohtalo
Ykkösaamu: Suomi Islannin ilmatilassa on "mahdoton yhtälö"
Ykkösaamu: Nato-kokouksen anti
Ykkösaamu: Pankkien riskien säätely
Ykkösaamu: Kauppa keskittyy
Ykkösaamu: Mitä Kreikka maksaa Suomelle?
Ykkösaamu: Syrjäytymisen sielunkuva
Ykkösaamu: Katsaus Suomen maaperään
Ykkösaamu: Kreikan ja maankäytön haasteista

Uusia keskusteluja

Muualla Yle.fi:ssä