Kulttuuritunnilla heinä-elokuussa 2013 maanantaisin klo 17.20 - 18.00

Eeva Luotosen kirjahistoria

15-osainen Kirjahistoria-sarja kertoo kirjallisuuden historiaa, mutta ei kaanonin mukaan eikä kronologisesti. Eeva Luotonen kulkee vieraidensa kanssa omia polkujaan, sivupolkujakin, poimii helmiä ja oikkuja, ihmettelee yhteyksiä tai avaa vaikeaa kirjaa.

Luvassa on kurkistus Troijan muurien sisälle ja dickensiläistä rahan ja rakkauden karusellia. Sarjassa mietitään myös, miksi englantilainen romantiikka sytyttää sarjakuvanakin, millainen oikeudenkäynti Venetsian kauppiaassa oikein käytiinkään ja kumpi on parempi: Humaltunut venhe vai Juopunut pursi.

Kulttuuritunnilla maanantaisin 2.7. – 8.10. klo 17.20 - 18.00, uusinta sunnuntaina klo 12.05

Twitter

Ohjelmasarja kertoo kirjallisuuden historiaa, mutta ei kaanonin mukaan eikä kronologisesti. Eeva Luotonen kulkee vieraidensa kanssa omia polkujaan, sivupolkujakin, poimii helmiä ja oikkuja, ihmettelee yhteyksiä tai avaa vaikeaa kirjaa.
Heinä-elokuussa 2013
maanantaisin klo 17.20 - 18.00.

Ohjelmat kesällä 2013. Teemana 1930-luku:

Ma 1.7. Mitä Agatha Christie paljasti salanimellä?
Ma 8.7. Miten William Faulknerin etelä poikkeaa Tuulen viemästä?
Ma 15.7. Millainen on yö Louis-Ferdinand Célinellä?
Ma 22.7. Miksi vaara ja runous puuttuvat Uudesta uljaasta maailmasta?
Ma 29.7. Mitä ovat kirsikankukat Makiokan sisarille?
Ma 5.8. Miten Gertrude Stein kirjoitti kubistisen omakuvan?
Ma 12.8. Miten ominaisuudet karkasivat Robert Musilin mieheltä?
Ma 19.8. Millainen on Berliini Alexanderplatzilla?
Ma 26.8. Mitä kasakka Grigori Melehov teki vallankumouksessa?
Ma 2.9. Kuinka kulkee dada?

Muualla Yle.fi:ssä