Torstaisin klo 10.05 - 11.00
Sosiaalinen media: Uusi kultakausi
Sosiaalista mediaa vähätellään joskus Suomessa, mutta siihen ei välttämättä ole mitään syytä. Sosiaalinen media yhdistetään pitkälti Facebookiin ja ajan tappamiseen, mutta sen poliittiset ja kulttuuriset merkitykset ovat jääneet katveeseen. Sosiaalinen media tarkoittaa paljon muutakin kuin Facebookia, ja se vaikuttaa kenties eniten median seuraamiseen ja muotoon.
Miten perinteiset mediat suhtautuvat uuteen poliittiseen liikehdintään ja medioiden itsensä rooliin tavassa hankkia yleisöä ja aktivisteja? Taneli Heikka on mukana Uusi kultakausi -projektissa, joka pyrkii verkostona tuomaan sosiaalisen median Suomessa yhä lähemmäksi poliittista päätöksentekoa ja vaikuttamista.
Kommentoi Lähetä:
Valtiotieteiden tohtori Kalle Haatasen ohjelmissa älyllisistäkin asioista on mahdollista puhua kevyesti, ja pinnallisista syvällisesti. Ohjelmissa syvä haastattelu yhdistyy kepeyteen, yllättävään, epäsuomalaiseen tyyliin.
Tulossa uusia avauksia, mutta sivistävä ohjelma ei unohda suuria filosofisia kysymyksiä totuudesta, kauneudesta, hyvästä ja pahasta.
Kalle Haatanen - uusimmat kuunneltavat
- Kalle Haatanen: Hyvä ja paha aggressio
- Kalle Haatanen: Ihmislajin synty
- Kalle Haatanen: Vuokratyön ongelmat
- Kalle Haatanen: Risto Rytin muistelmat
- Kalle Haatanen: Suomalainen muinaisusko
- Kalle Haatanen: Kirjoittamisen vaikeus
Kalle Haatanen Facebookissa
Uusia keskusteluja
- Suurin osa radio-ohjelmista on Areenassa
- Rohkeus on tavallista
- Vihapuhe ei kieltämällä lopu
- Hyvä ja paha aggressio
- Uusi tarvitsee ystäviä
- Verkkolehdet ja lehdet verkossa
- Eurooppa-ministerillä iso vaalipiiri
- Myanmar-Burman avautumisen ongelmia
- Pienet otukset
- Musiikkiopistoon pitäisi päästä ilman pääsykoetta
- Ruislinnun laulu korvissani
- Näemme, mutta emme välitä
- Orbanistan
- Maahanmuuttajien rikollisuustilastot mustavalkoisia?
- Eläköön autotune
- Keskustele Brysselin koneen ohjelmista ja EU:sta ylipäänsä - tai ehdota uusia aiheita
- Ilmianna fraasirikolliset!


