Kulttuuritunnilla 4.1.-31.5. ja 20.9.-27.12.2013 perjantaisin klo 17.20 – 18.15
Surrealistinen kieli ja muistin kuvat
Esikoiskirjailijoiden Silene Lehdon, Miki Liukkosen, Katja Kaukosen ja Jenni Linturin teoksista keskustelevat Vilja-Tuulia Huotarinen ja Mari Mörö.
Neljä keskenään hyvinkin erilaista esikoiskirjailijaa erottuu tämän vuoden kirjoista.
Silene Lehdon Hän lähti valaiden matkaan on mielikuvituksellinen runoteos, joka kuvaa runollisesti arkea. Lehdon runomaailmaa asuttavat eri ammateissa ja rooleissa olevat ihmiset ja eläimet rinta rinnan.
Miki Liukkonen rakentaa omalaatuista matemaattista runouden julistusta. Valkoisia runoja -teoksessa Liukkonen osaa kuitenkin myös nauraa elämän ja runouden totisuudelle.
Katja Kaukosen Odelma on outo romaanimainen tarina naisesta, joka vaeltaa menneisyyden ja muistojen maisemissa. Se on kuvaus rikkimenneestä mielestä, johon muistot palautuvat myyttisinä ja usvaisina kuvina.
Jenni Linturin romaanin aiheena on suomalaisten miesten värväytyminen Natsi- Saksan armeijan riveihin. Isänmaan tähden -romaanissa kipeiden asioiden muistaminen aiheuttaa tuskaa.
Ohjelman toimittavat Pietari Kylmälä ja Seppo Puttonen.
Teemallisia kirjakeskusteluja. Ohjelma, joka pohtii, punnitsee ja väittelee.
Toimittajina Eeva Luotonen, Jukka Kuosmanen, Seppo Puttonen, Tarleena Sammalkorpi ja Niina Mäkeläinen.
Kirjakerhon uusimmat kuunneltavat
- Kirjakerho: Julman maan tarinoita
- Kirjakerho: Nuoruus Stadissa
- Kirjakerho: Väkivalta kirjallisuudessa
- Kirjakerho: Romua rakkauden valtatiellä
- Kirjakerho: Syytettyjen sali ja Pieni musta kirja - A.S. Byattin ja Hilary Mantelin suomentajat kertovat
- Kirjakerho: Medeia - Ljudmila Ulitskajan perhekudelma
- Kirjakerho: Kirjakerho 150313 PUFFI
- Kirjakerho: Mihail Siskin Sinun kirjeesi ja J.K. Rowlingin Paikka vapaana
- Kirjakerho: Urho Kekkonen - julkista ja yksityistä
- Kirjakerho: Kremlistä luoteeseen


