Mikä on pienen taidepitäjän salaisuus?

Ratakiskot. Kuva: AP Graphics Bank

Pe 10.6.2011 klo 15.10, uusinta klo 21.15

Perjantain Kultakuumeessa selvitetään Lapinlahden salaisuutta. Miten pienestä Pohjois-Savon pitäjästä on muodostunut kulttuurin kehto? Lapinlahdelta tulevat niin Halosten taidesuku ja kirjailija Juhani Aho kuin kuvanveistäjä Miina Äkkijyrkkä. Paikkakunnalla toimii kuvataidelukio, kulttuurikäyttöön otettu Väärnin pappila ja Portaanpään opisto. Miten kaikki sai alkunsa ja millä voimin kunnan kulttuurielämää pidetään yllä? Lähetyksen juontavat Maria Ala-Kuha ja Lisa Enckell.

Merkkitaiteilijoiden perintö ei elä, ellei sitä pidetä esillä. Kultakuumeen vieraina ovat Väärnin pappilan emäntä Minna Kettunen ja valokuvaaja Olli Lähdesmäki. Lisäksi tavataan Lapinlahden kuvataidelukion ja Portaanpään opiston rehtorit Antti Jokikokko ja Petri Järveläinen.

Kultakuume tutustuu myös Halosten taidesukuun. Taidemaalari Pekka Halosen ja kuvanveistäjä Eemil Halosen tunnemme, mutta keitä olivat Arttu, Sohvi ja Pikku-Kalle Halonen? Halosten sukuhaudan äärellä tavataan Lapinlahden taidemuseon amanuenssi Eeva Poutanen.

Läpimurtoteoksessaan Rautatie nuori Juhani Aho kuvasi Lapinlahden asemaa, jonne Matti ja Liisa saapuvat junan ihmettä katsomaan. Mikä merkitys Ahon kirjalla on Pohjois-Savossa? Kysymykseen vastaa kirjailija Tatu Kokko, joka on julkaissut Rautatiestä nykysuomeksi kirjoitetun version. Hän tietää myös, miksei Lapinlahden asema näytä lainkaan siltä kuin Aho pienoisromaanissaan kuvailee.

Lähetä:

Muualla Yle.fi:ssä