Museoala marssii eduskuntatalolle

Kotkaniemen museo. Kuva: YLE

Ma 13.2.2012 klo 15.15, uusinta klo 21.15

Maanantain kultakuumeessa perehdytään museoalan lakkauttamisiin. Ohjelmassa tutustutaan myös naisklovneihin sekä eettiseen muotoiluun. Maanantaiseen tapaan luvassa on myös kulttuurilehtikatsaus.

Museoviraston työntekijät marssivat maanantaina työpaikkojensa puolesta. Mielenosoituksessa työntekijät luovuttavat oman ehdotuksensa siitä, miten museoalaa uhkaavilta irtisanomisilta voitaisiin välttyä. Kultakuume seuraa tilannetta.

Punanenäiset naiset saivat oman festivaalin. Klovneria on perinteisesti miehinen laji, mutta uusi festivaali tuo lavalle huippuluokan naisklovneja. Punainen helmi -naisklovnifestivaali järjestetään yhtä aikaa Suomessa ja Ruotsissa. Kultakuumeessa tavataan festivaalin tuottaja sekä selvitetään, millainen on klovnittaren työpäivä.

Valoisasti Intiasta. Eettinen kuluttaminen on ollut viime vuosien trendi. Kultakuumeessa tutustutaan muotoilun maailmanlaajuiseen etiikkaan Espoon kulttuurikeskuksessa esillä olevan Valoisasti Intiasta -näyttelyn kautta.

Kulttuurilehtikatsaus on myös luvassa kuten yleensä maanantaisin.

Juontajana on Airikka Nurmela.

Lähetä:

Muualla Yle.fi:ssä