Kuukauden ensimmäisenä perjantaina klo 22.05 - 23.05, uusinta sunnuntaina klo 13.00

Art’s birthday - osa 2/2

Toisessa 17.1. vietetyn Art's Birthday -illan annista koostetussa ohjelmassa on mukana äänitaidetta, tai radiofoniaa Serbiasta, Ranskasta, Sloveniasta ja Sveitsistä. Aluksi kuullaan Serbian radion ja Sasha Latinovicin teos, joka kuvailee - ei enempää eikä vähempää - maailmankaikkeuden alkua.

Ranskan lahjan taiteelle puolestaan antaa RadioMentale Duo. Siinä Jean-Yves Leloup ja Eric Pajot esittävät musiikillisen teoksensa erittäin intensiivisesti, jopa hypnoottisesti.

Slovenian teoksessakin mennään kauas taaksepäin, aina neandertalin ihmisen aikakaudelle. Tekijöiden - Bor Turel ja Gregor Pirs - mukaan silloin syntyi musiikki maailmaan ja se tapahtui nimenomaan Sloveniassa, pienessä luolassa.

Sveitsin radion osuudessa päästään mukaan radio-ohjelmaa tai taide-esitystä parodioivaan esitykseen Creation. Sen tekijä, säveltäjä Arturo Corrales määrittelee teoksensa mini-dada-oopperaksi.

Ohjelman on toimittanut ja tuottanut Mikko Ahonen.

Pe 2.3.2012 klo 22.05, uusinta su 4.3. klo 13.00

Ääniversumin ohjelmia voidaan kutsua radiofoniseksi taiteeksi, akustisiksi teoksiksi tai ääni-ilmaisuksi.

Ääniversumin uusimmat kuunneltavat

Ääniversumi: Yön vuoro
Ääniversumi: Ääniversumi: Art's Birthday 2013
Ääniversumi: Ääniversumi: Marja Viitahuhta: Spotlight
Muualla Yle.fi:ssä