Keskiviikkoisin 27.12.2012 asti klo 22.05 - 23.05

Jazztribuutti John Lennonille

NDR Big Bang. Kuva: Steven Haberland.

NDR Big Band soittaa John Lennonin kappaleita Colin Townsin moderneina jazzsovituksina otsikolla "John Lennon - In My Own Write".

Vaikka John Lennon ja The Beatles olivat aikansa edelläkävijöitä, ei tämäkään musiikki olisi Eksoottista Euroopasta -ohjelman kannalta kiinnostavaa, jos sitä ei olisi käsitelty jollain erityisellä tavalla. Uudesta näkökulmasta vastaa nyt monista aiemmistakin ohjelmista tuttu Pohjois-Saksan radion orkesteri NDR Big Band, jolle John Lennon -ohjelmiston on sovittanut brittiläinen säveltäjä Colin Towns.

Colin Towns. Kuva: Rob O'Connor.Konsertti jatkaa NDR Big Bandin ja Colin Townsin yhteistyötä, jonka aiempia tuloksia ovat olleet mm. Kurt Weillin ja Frank Zappan sävellyksiin keskittyneet konserttikokonaisuudet. Yhteistyö vain syvenee jatkossa, sillä TV- ja elokuvasäveltäjänä ansioitunut Towns toimii nykyisin NDR Big Bandin residenssisäveltäjänä.

John Lennon - In My Own Write -konsertti on taltioitu Jazz Bridge -festivaalilla Prahassa.

Konsertissa kuultavat kappaleet

Come Together (säv. Lennon & McCartney)
Woman (säv. Lennon)
What You Got (säv. Lennon)
Lucy in the Sky with Diamonds (säv. Lennon & McCartney)
Slow Going (säv. Towns)
Tomorrow Never Knows (säv. Lennon & McCartney)
Strawberry Fields Forever (säv. Lennon & McCartney)
A Day in the Life (säv. Lennon & McCartney)
Roaring Introduction (säv. Towns)

Ke 1.6.2011 klo 22.05

Twitter

Etnon, jazzin ja nykymusiikin rajapinnoilla - konserttitaltiointeja eri puolilta Eurooppaa.

Eva Tigerstedt ja Miika Lauriala. Kuva: Anne Hämäläinen/YLE

Toimittajina Eva Tigerstedt ja Miika Lauriala.

Muualla Yle.fi:ssä