Lauantaisin klo 16.05 - 17.00, uusinta sunnuntaina klo 7.03
Bachista kelttiharppuun
Monet tietävät ravitsemustieteen professori Mikael Fogelholmin suuresta intohimosta, urheilusta. Harvemmat sen sijaan tietävät hänen toisesta pitkäaikaisesta intohimostaan, musiikista. Isoisän innoittamana Fogelholm aloitti nuorena pianotunnit, innostui ja niin syttyi pysyvä rakkaus musiikkiin.
Musiikki on läsnä Fogelholmin arjessa päivittäin. Pyöräillessä soi rock, autoillessa useimmiten klassinen, ja ikkunanpesun yhteydessä laitetaan Mahlerin sinfonia soimaan. Kunniapaikan levyhyllyssä ovat vallanneet niin edesmenneet kuin oman aikamme pianistit.
Ohjelman musiikillinen matka alkaa Grigori Sokolovin syväluotaavalla Bach-soitolla. Lied- ja oopperanmusiikin kautta päädytään Shostakovitshiin, Fogelholmin lempisäveltäjään. Stravinskin rytmiorgiat rauhoittuvat Astor Piazzollan maagisiin tangon säveliin, ja päätteeksi ääneen pääsee nuori skotlantilainen kelttiharpun taitaja Catriona McKay.
Ohjelman toimittaa Timo Asikainen.
Ohjelmassa kuultavat musiikit:
J.S. Bach: Contrapunctus 1 kokoelmasta Die Kunst der Fuge (
Grigori Sokolov, piano).
Franz Liszt: Paganini-etydi nro 5 E-duuri ”Metsästys” (Nikita Magaloff, piano).
Ernesto Lecuona: Noche azul (Thomas Tirino, piano)
Robert Schumann: Am leuchtenden Sommermorgen laulusarjasta Dichterliebe (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ralf Gothóni, piano).
Gustave Charpentier: Louisen aaria ”Depuis le jour” oopp. Louise (Kathleen Battle, sopraano, ja Bastiljin oopperan orkesteri, joht. Myung-Whun Chung).
Dmitri Shostakovitsh: 5. osa Jousikvartetosta nro 8 c-molli op.110 (Brodsky-kvartetti).
Igor Stravinsky: Uhritanssi baletista Kevätuhri (Lontoon sinfoniaorkesteri, joht. Claudio Abbado).
Astor Piazzolla: Oblivion (Gidon Kremer, viulu, Vadim Saharov, piano, Alois Posch, kontrabasso, ja Per Arne Glorvigen, bandoneon).
Trad. (sov. Catriona McKay): The Bonfire (Catriona McKay yhtyeineen).
Minkälaista musiikkia kuuntelevat soitinkorjaaja, kuvataiteilija ja kamarineuvos?
Suositussa ohjelmasarjassa ahkerat musiikin ystävät kertovat muistoja ja tarinoita sekä soittavat mielilevyjään.
Onko sinulla ehdotusta ohjelman vieraaksi? Ehdota vierasta! Voit tehdä ehdotuksesi täällä.


