Lauantaisin klo 16.05 - 17.00, toinen lähetys sunnuntaina klo 7.03
Liikemies oopperanäyttämöllä
Toimitusjohtaja Jussi Karjalaisella on aina aikaa oopperalle. Hänen komeaa bassoaan tarvitaan yhä uudelleen Suomen Kansallisoopperan lisäkuorossa. Hän osaa siis ulkoa valtavan määrän oopperoita ja saattaa viihdyttää vieraitaan oopperakirjallisuuden keskeisillä bassoaarioilla tai kokonaisilla lied-konserteilla. Ooppera-aarioistaan ja tutuista kuorokohtauksistaan hän ei luovu.
Jussi Karjalaisesta olisi voinut tulla laulaja, mutta hän oli jo Siblius-Akatemiaan pyrkiessään valmistumassa tuotantotalouden diplomi-insinööriksi ja ekonomiksi.
Opiskelu-alan valintaan vaikutti isän asema yritysjohtajana Hyvon OY:ssä, jonka trikootuotteet ovat suomalaisille käsite. Jussi Karjalainen toteaakin tehneensä elämäntyönsä isän työn jatkajana ”kalsarialalla”, vaikka sydän palaa musiikille.
LEVYLISTA
Mozart, Wolfgang Amadeus:
Katkelma Requiemin Requiem aeternam -osasta
Ruotsin radiokuoro ja Tukholman kamarikuoro sekä Berliinin filharmonikot, joht. Riccardo Muti
Loewe, Carl:
Odins Meeresritt
Dietrich Fischer-Dieskau Jörg Demus, pf
Wagner, Richard:
Tannhäuser.
Josef Greindl. Wolfgang Windgassen. Eberhard Wächter. Gerhard Stolze. Franz Cress. Georg Paskuda. Gerd Nienstedt. Anja Silja. Grace Bumbry. Else-Margarete Gradelli. Bayreuthin juhlaviikkojen kuoro ja orkesteri. Sawallisch, Wolfgang (joht.)
Wagner, Richard:
Lohengrin
Herbert Karajan, joht, Karl ridderbusch, basso. Berliinin saksalaisen oopperan kuoro, Berliinin filharmonikot.
Puccini, Giacomo:
Scarpian ja Toscan kohtaus oopp. Tosca
Tito Gobbi, baritoni, Milanon La Scala -oopperan orkesteri, Victor de Sabata
Sibelius, Jean:
Kullervo, sinfonia op.7: 3. Osa: Kullervo ja hänen sisarensa:Kullervon valitus (Voi poloinen päiviäni -) baritonille ja orkesterille.
Viitanen, Usko, baritoni. Berglund, Paavo, johtaja.
Radion sinfoniaorkesteri.
Buxtehude, Dieterich:
Jesu, meine Freude , Jeesus, puolees käännyn, kantaatti BuxWV60, kahdelle sopraanolle, bassolle, kahdelle viululle, fagotille ja continuolle Osa: Trotz dem alten Drachen - Ei mua kuolon kauhu.
Vihtonen, Matti, johtaja.
Tampereen tuomiokirkon nuorten kamarikuoro. Karjalainen, Jussi, basso. Nimeämätön yhtye.
Bach, J. S.
Matteus-passio
Heidelbergin kamariorkesteri ja kuoro, joht Wilfried Gottsche.
Adam, Adolphe:
O helga natt
Jussi Björling, tenori, Tukholman kuninkaallisen oopperan orkesteri, Nils Grevillius
Lähetä:
Minkälaista musiikkia kuuntelevat soitinkorjaaja, kuvataiteilija ja kamarineuvos?
Suositussa ohjelmasarjassa ahkerat musiikin ystävät kertovat muistoja ja tarinoita sekä soittavat mielilevyjään.
Onko sinulla ehdotusta ohjelman vieraaksi? Voit tehdä ehdotuksesi täällä.
Näistä levyistä en luovu uusimmat kuunneltavat
- Näistä levyistä en luovu: 26.05.2012 16.05
- Näistä levyistä en luovu: Intohimoina musiikki, matematiikka ja hajuvedet
- Näistä levyistä en luovu: Äidin ja tyttären musiikkimuistoja
- Näistä levyistä en luovu: Suosikkitaitelijan valitsemat pirteät ja haikeammat laulut
- Näistä levyistä en luovu: 28.04.2012 16.05
- Näistä levyistä en luovu: Viikonlopun musiikkivieraana logistiikkapäällikkö Marja Nuotio
- Näistä levyistä en luovu: Vuorovaikutuksellista musiikkia


