Sarja on päättynyt

Säveltäjäbasistin sentimentaalinen sinfonia

La 30.7.2011 klo 11.30, uusinta klo 22.05

Sinfonisen progen mestarin – säveltäjä, basisti ja yhtyeenjohtaja Pekka Pohjolan (1952-2008) taidemusiikilliset pyrinnöt saivat säveltäjän elinaikana ristiriitaisisen vastaanoton.

Pohjolan musiikin ystävät suhtautuivat säveltäjän Sinfonia nro 1:een (1989) ja sen esityskokoonpanona toimineeseen sinfoniaorkesteriin kuin mihin tahansa Pohjolan sävellykseen ja omaan bändiin arvioiden musiikkia Pohjolan säveltäjyyden omista lähtökohdista käsin. Taidemusiikin ammattilaiset puolestaan kritisoivat sinfonian ajastaan irroitettua uus-sibeliaanista estetiikkaa, tekijänsä sävellysteknisiä puutteita ja musiikin pateettista sentimentalisuutta.

Puutteistaan huolimatta Pohjolan Sinfonia no 1 heijastaa voimakkaan säveltäjänpersoonan ajatuksia, jotka rehellisinä, aitoina ja puhuttelevina ovat osa kansallista musiikkiperintöämme, ja edustavat sellaisenaan romantiikan rajapintoja ja heijastuksia puhtaimmillaan.

Teoksen esittelee Olli Virtaperko.

Lähetä:

Klassikkoteoksia romantiikan aikakauden ehtymättömästä aarrearkusta.

Viikon Romantiikan klassikkoteos kuullaan kokonaisuudessaan sunnuntaina klo 16.05.

Romantiikan klassikon uusimmat kuunneltavat

Romantiikan klassikko: Schwanengesang - Joutsenlaulua
Muualla Yle.fi:ssä