Torstaisin klo 11.00 - 11.58
Hohtavat äänet, irralliset aariat
Naïve-yhtiön uusin tarjokas Händelin aariakokoelmien lukuisaan joukkoon on otsikoltaan Streams of Pleasure, ja sillä laulaa sooloja ja duoja kaksi näyttävää naista, suosikkialttoni Marie-Nicole Lemieux ja hyväksi tietämäni sopraano Karina Gauvin. Kun vielä Il Complesso Barocco -yhtyettä johtaa Alan Curtis, odotukset ovat korkealla.
Valitettavasti avausaaria osoittaa levyn keskeisimmän puutteen. Marie-Nicole Lemieux'stä ei tällä kertaa ole sotasankariksi ja miehekkääksi rakastajaksi, jollaisia Händelin alttoroolit usein olivat. Aggressiivisessa näytösaariassa hänen alttonsa tuntuu pakotetulta etenkin alarekisterissä. Ooppera-alttojen hehtaarivibratosta Lemieux'tä on turha syyttää, mutta tiheänäkin vibrato tuntuu vuotavan.
Onneksi levy painottuu levollisempaan ohjelmistoon, ja siinä Lemieux'n ja Gauvinin kiiltävät, täyteläiset ja sulolinjaiset äänet pääsevät oikeuksiinsa. Parin äänet muistuttavat toisiaan jopa siinä määrin, että välillä heitä tuskin erottaa. Duoaarioissa rouvat eivät harjoita kilpa- vaan yhteislaulantaa, ja siksi harmoniat toimivat erinomaisesti.
Händel oli mestari luomaan lukemattomia karaktäärejä barokkioopperan suppeilla keinovaroilla. Lemieux ja Gauvain pysyvät säveltäjän aivoitusten perässä ja ylätävät tulkinnoissaan kevyestä kujertelusta sotaisaan paatokseen, ja lopusta huolehtii Il Complesso Barocco. Tuloksena on erinomainen aariakokoelma, juuri sellainen jotka viime vuosina ovat uudistaneet käsitystämme Händelistä - hän ei ollutkaan puiseva versio Bachista vaan Rossinin veroinen aariamestari.
Kuitenkin tällaisista aariakokoelmista jää aina puuttumaan se viimeinen silaus. Musiikin tunnelataus ei välity täydessä mitassaan, kun ympärillä ei ole juonta eikä silmien edessä näyttämöä. Paraskaan esittelyteksti ei voi korvata aarioiden kontekstia. Nämä aariat olivat osa oopperaa, eivät tunnelmasta toiseen rientävä valikoima. Ongelman kanssa voi elää kunhan sen tiedostaa.
"Streams of Pleasure", aarioita G.F. Händelin oopperoista. - Karina Gauvin, sopraano, ja Marie-Nicole Lemieux, altto, sekä Il Complesso Barocco/Alan Curtis.
(Naïve, V 5261)
Lähetä:
Maailman paras ja ainoa suomenkielinen taidemusiikin levykritiikkiohjelma.
Ilmiöitä, innostumista ja kuluttajapalvelua, toimittajina Kare Eskola ja Janne Koskinen.
Uudet levyt uusimmat kuunneltavat
- Uudet levyt: Kare Eskola esittelee ja arvioi uusia äänilevyjä
- Uudet levyt: Kare Eskola esittelee ja arvioi uusia äänilevyjä
- Uudet levyt: Kare Eskola esittelee ja arvioi uusia äänilevyjä
- Uudet levyt: Kare Eskola esittelee ja arvioi uusia äänilevyjä
- Uudet levyt: Kare Eskola esittelee ja arvioi uusia äänilevyjä

