Torstaisin klo 11.00 - 11.58
Segerstamin säihkyvät ja myrskyisät sinfoniat
Norjan kansallisorkestereista toinen, Bergenin filharmonikot on levyttänyt Ondine –yhtiölle Leif Segerstamin kolme sinfoniaa. Sinfoniat ovat valmistuneet vuosina 2002-2007.
Vuonna 1765 perustettu Bergenin filharmonikot on yksi maailman vanhimmista orkestereista, joka on aina esittänyt aikansa uutta musiikkia. Leif Segerstamin sinfonioista on tähän mennessä levytetty lähinnä alkupään tuotantoa, eli 1990-luvun taitteessa ja alkupuolella valmistuneita sinfonioita, joissa oli vielä mukana kapellimestari. Bergenin filharmonikot tekee suuren palveluksen levyttämällä Segerstamin 2000-luvun vapaapulsatiivisia sinfonioita, joissa orkesteri soittaa ilman kapellimestaria. Sinfonioiden taltioinnit ovat teosten kantaesityksistä Bergenin Grieg-hallista.
Sinfonioiden nimet ovat hämmentäviä. Vuonna 2002 valmistunut nro 81 on nimeltään ”After Eighty..”. Vuonna 2006 valmistunut nro 162 on nimeltään ”Doubling the Number off Bergen”. Vuonna 2007 valmistunut sinfonia nro 181 ”Names itself when played.. raising the number with 100 for Bergen”.
Keskustelu Leif Segerstamin sävellystuotannosta herättää usein hilpeyttä – musiikinystävät tietävät hänen säveltäneen jo lähes 250 sinfoniaa, mutta yllättävän harvat ovat kuulleet itse sinfonioita konsertissa tai levyllä.
Kaikissa kolmessa sinfoniassa toistuu melko samankaltainen kaava: sinfonioissa on valtavia värikylläisiä vyöryviä sointimassoja ja toisaalta vastapainona pitkiä seesteisiä, unenomaisia ja hypnoottisia väliosia. Sinfonioista voi luoda assosiaatioita vesiputouksiin, valtameren aaltoihin, pärskeisiin ja toisaalta räjähdyksiin, psykedeliaan ja kihelmöivään energiaan.
Ensimmäisellä kuuntelukerralla levy tuntuu raskaalta ja paatokselliselta, mutta kun sinfonioita kuuntelee uudelleen, aukeaa niistä upea, uhmakas, Kalevalamainen, julistuksenomainen musiikillinen maailma. Segerstam itse kertoo musiikin pursuavan hänestä luonnonvoimana. Koska luonto tuottaa valtavasti tavaraa, myös hän haluaa tuottaa valtavasti sinfonioita. Laajasta tuotannosta on sitten mahdollista löytää kultajyviä.
Levyn tiedot:
Leif Segerstam: Sinfonia nro 81 (After Eighty...). Sinfonia nro 162 (Doubling the number for Bergen). Sinfonia nro 181 (Names itself when played...) = (raising the number with 100 for Bergen). - Bergenin filharmoninen orkesteri. (Ondine / ODE 11722).
Lähetä:
Maailman paras ja ainoa suomenkielinen taidemusiikin levykritiikkiohjelma.
Ilmiöitä, innostumista ja kuluttajapalvelua, toimittajina Kare Eskola ja Janne Koskinen.

