Keskiviikkoisin klo 22.05.
Wolfgang Rihmin Sinfonia "Séraphin"
Saksalainen Wolgang Rihm on nähty sekä keskieurooppalaisen musiikkiperinteen jatkajana että sen kyseenalaistajana. Uransa aikana Rihm on ehtinyt kokeilla monenlaisia ilmaisuja ja hänen yli 400 teosta käsittävä tuotantonsa avaa mahdollisuuksia mitä erilaisimmille lähtökohdille.
Yksi Wolfgang Rihmin tuotannon tunnusmerkkejä on teosidentiteetin häilyvä raja. Hän tekee monista teoksistaan useita versioita ja saattaa yhdistellä eri teosten materiaaleja. Tästä tunnetuin esimerkki lienee kulttiteos Jagden und Formen, jonka lähtökohtana on kolme Rihmin aiempaa teosta ja jota säveltäjä on uusinut useaan otteeseen. Ajassa soi -ohjelmassa kuullaan Rihmin uusi teos sinfonia Séraphin, jonka juuret ovat useassa aiemmassa teoksessa. Taustalla ovat radikaalin teatteriuudistaja Antonin Artaud’n sekä Charles Baudelairen samannimiset esseet.
Wolfgang Rihm: Sinfonia Séraphin".
Es. musikFabrik sekä Baden-Badenin ja Freiburgin RSO, joht. Emilio Pomàrico
Tänä vuonna nykymusiikkia kuullaan Ajassa soi -otsikon alla. Ohjelmassa kuullaan uutta musiikkia ympäri maailmaa konsertteja ja säveltäjäesittelyjä unohtamatta. Toimittajana Karoliina Vesa.


