Olet tässä

Patrik Borg: Laihtuminen lähtee korvien välistä

julkaistu 5.1. klo 15:24, päivitetty 9.1. klo 10:39
Ravitsemusasiantuntija Patrik Borg Taustapeilin vieraana

Ravitsemusasiantuntija Patrik Borg

Kuva: YLE

Ravitsemusasiantuntija Patrik Borg puhuu rennon laihduttamisen ja painonhallinnan puolesta. Keskeinen viesti on, että painoaan pudottavan ei kannata tehdä elämässään mitään sellaisia muutoksia, jotka tuntuvat ikäviltä. Sen sijaan laihduttajan pitäisi pyrkiä parantamaan elämänlaatuaan.

Moni ylikilojen kanssa kamppaileva päättää vuoden alussa aloittaa laihdutuskuurin. Ravitsemusasiantuntija Patrik Borgille ilmiö on tuttu.

- Lupaukset liittyvät perinteisesti uuteen vuoteen, ja moni kokee morkkista myös edellä olevan joulun ajan syömisistä. Muutama kilo on juhlapyhinä saattanut tulla lisääkin.

Borgin mukaan morkkis on kuitenkin hyödytöntä laihduttamisessa.

- Aina pitäisi syödä hyvällä omallatunnolla, tapahtui mitä vaan. Morkkis on merkki siitä, että jokin asia laihdutusajattelussa ei ole ihan kohdallaan.

Borg itse puhuukin mielellään sallivan ja nautittavan laihduttamisen puolesta.

Laihduttajan elämäntilanne kokonaistarkasteluun

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen raportin mukaan 15-64 –vuotiaista suomalaismiehistä 58 % ja naisista 43 % on ylipainoisia. Suunnilleen joka viidennen suomalaisen painoindeksi on yli 30, mikä lisää jo merkittävästi terveysriskejä.

Suoraan ruokavaliosta löytyviä lihavuuden syitä ovat Borgin mukaan syömisen rytmittömyys, kasvisten vähäinen käyttö sekä limsojen, mehujen ja makeisten runsas kulutus. Näiden syiden takana saattaa kuitenkin piillä paljon isompia syitä, jotka pitäisi ensin hoitaa kuntoon:

- Käytännön vastaanottotyössä törmään melkein aina siihen, että merkittävien paino-ongelmien taustalta löytyy ihminen, joka nukkuu liian vähän ja joka on elämäntilanteensa – esimerkiksi parisuhde- tai työasioiden vuoksi - aivan rikki. Fysiologisista syistä stressaantunut ihminen syö enemmän eikä jaksa liikkua.

- On yksisilmäistä katsoa vain syömistä ja liikuntaa. Sen sijaan näiden pohjasyiden etsiminen on aivan keskeinen osa laihdutusta.

Maltti on valttia kilojen karistuksessakin

Laihdutuksen alkuvaiheessa painoaan pudottava saattaa pistää kertarysäyksellä kaikki elämäntapansa uusiksi. Ravitsemusasiantuntija Borg laittaisi mielellään vähän jarrua peliin.

- Se tuntuu harvoin toimivan. Omassa työssäni muutamme laihduttajan elämässä yhtä tai kahta asiaa. Muita pielessä olevia asioita katsotaan myöhemmin. Psykologienkin mukaan ihminen pystyy keskittymään kunnolla vain yhteen asiaan kerrallaan.

- Aika harvan ihmisen voimavarat ovat pysyvästi niin hyvät, että pystyy muuttamaan kaiken kerrallaan. Muutoksia jaksetaan vain kuukausi tai kaksi, kunnes lyödään hanskat tiskiin.

Borg ymmärtää, että laihduttaja haluaa nähdä tuloksia nopeasti. Pysyvä painonhallinta edellyttää kuitenkin hitaita muutoksia.

- Kyse on siitä, että tekee muutoksia, joita jaksaa ylläpitää lopun elämäänsä. Eli ei pidäkään tehdä ikäviä muutoksia. Asioita pitää parantaa, mutta elämän nautittavuudesta ei kannata tinkiä. Paino voi laskea myös mukavasti ja nautittavasti – mutta hitaammin.

- Liikuntaa kannattaa harrastaa, jos siitä pitää, mutta siinäkään ei kannata tehdä ylilyöntejä.

Mieliteko on merkki nälästä

Lähes jokainen ylipainoinen on yrittänyt joskus laihduttaa – moni useaankin kertaan. Tämän seurauksena syömisen kontrolloiminen on jo vaientanut kehon luontaiset viestit nälästä.

- En muista koska viimeksi laihdutusvastaanotolleni olisi tullut asiakas, jolla ateriarytmi olisi ollut kunnossa, Borg toteaa.

Lähtökohta ruokailurytmin parantamiseksi on, että syö säännöllisesti ja tarpeeksi. Aluksi kannattaa huolehtia riittävän tukevasta aamiaisesta ja lounaasta ja siitä, ettei niiden väli veny liian pitkäksi. Jos nälkä pääsee liian kovaksi, ihminen syö väkisinkin liikaa.

Toinen merkki pielessä olevasta ateriarytmistä on iltaan kasautuva syöminen. Keksipurkilla ramppaaminen ei ole mielitekoa, vaan päivän aikana kertynyttä nälkää. Pitäisi siis uskaltaa syödä perusruokaa tarpeeksi. Silloin herkuttelustakin tulee sallittu, elämään olennaisesti kuuluva nautinto.

- Jos aterioiden välillä joskus tekee mieli herkkuja, niitä saa syödä sen verran kuin tekee mieli. Kun on syönyt muuten hyvin, ei herkkuja tule ikinä syötyä liikaa.

Kun ajatus syömisestä vapautuu ja syömisestä aletaan nauttia enemmän, ollaan Borgin mukaan jo pitkällä painonhallinnassa.

- Kun muutokset laihduttamisessa ovat helppoja ja vaivattomia, ei laihtumisen jälkeen elämässä ole mitään sellaista rajoitetta, josta voisi ”repsahtaa”. Juuri näin ovat toimineet ne, jotka ovat onnistuneet laihtumisessa. Heiltä monilla olisi paljon opittavaa.

Maria LaineMaria Laine (Juha Blomberg / YLE) Toimittajana Maria Laine

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot
Muualla Yle.fi:ssä