Pyöreä pöytä: Harhaanjohtavat otsikot saavat klikkauksia
Pauli Aalto-Setälä johtaa Taustapeilin Pyöreää pöytää Radio Suomessa.
Kuva: Yle / Kalevi Rytkölä
Artikkeliin liittyvä ääni- ja kuvamateriaali:
Aiheesta kuin aiheesta saa vetävän otsikon, joka himottaa klikkaajia, mutta vääristää totuutta. Pyöreä pöytä puolestaan saa höristämään korvia, koska koskaan ei tiedä, miten lause päättyy. Totta se kuitenkin on. Väittelijöinä Kaarina Hazard, Maija Vilkkumaa ja Ruben Stiller. Puheenjohtajana Pauli Aalto-Setälä.
Presidentti matkusti puheenjohtajan mukaan ensimäisellä ulkomaanmatkalle Saloon ja sitten Turkuun. Maijaa se ei paljon heilauta, Kaarina olisi halunnut kuulla, mitä Niinistö ajatteli Obamasta ja Ruben maalailee matkakuvauksia.
Klikkaa mua!
- Klikkausjournalismi johtanut harhaanjohtaviin otsikoihin, paheksuu muusikko Maija Vilkkumaa.
Ruben lukee muille klikatuimpia uutisia ja sanoo, että vastuu siirtyy klikkajalle. - Ottakaa itse vastuu siitä, mitä klikkaatte, hän yllyttää.
Kaarina kyselee asiakkaan oikeuksien perään ja huomauttaa, että se, että klikataan, ei tarkoita, että arvostetaan tai uskotaan. Hän uskoo, että journalismin tulevaisuus on syventämisessä, "karppauksessa".
Maija ei ole löytänyt syventäviä juttuja netistä. Pauli lupaa neuvoa lähetyksen jälkeen.
Millainen suomalainen oikeasti on?
- Onko "rehellistä" ja "isänmaallista" suomalaista ollut edes olemassa? Mistä tämä on tullut tämä mielikuvitusolento? provosoi kirjoittaja Kaarina Hazard. Häneltä löytyy monta esimerkkiä väitteensä tueksi.
- Meillä alkaa olla rehellinen kuva, väittää Ruben.
Maijan mielestä myyttisiä kuvia toistetaan muistakin maista. Italiassa käytetään ehkäisyä katolilaisuudesta huolimatta, koska lapsia on niin vähän, hän päättelee.
Loukkauksia pitäisi tilata ulkomailta!
Toimittaja Ruben Stillerin mielestä reaktiot Uudesta-Seelannista kantautuneisiin uutisiin osoittaa suomalaisten herkkänahkaisuuden.
Maija on huomannut muutenkin, että kriittisyys herättää raivokkaita kommentteja eikä niitä nähdä osana keskustelua.
Keskustelussa tähdennetään värikkäin sanakääntein, että suomalaiset ovat perinteisesti keskenään hyvin erilaisia ja eripuraisia.
- Tehdään heimoeroista brändi, ehdottaa toimitusjohtaja Pauli Aalto-Setälä.
Erojen vuoksi matkailu kotimaassa on kuin matkailisi ulkomailla, todetaan.
Lue aiheista lisää:
>>
Uuden-Seelannin pääministeri pahoitteli Suomen mollaamista
>>
The New York Review of Books: Schools We Can Envy
