Olet tässä

Tekniikan taustapeili: Kosteus on myrkkyä lasikuituveneellekin

julkaistu 4.5.2012 klo 16:03
Venetarkastaja Kai Ilmanen Turun venesatamassa.

Venesuunnittelija ja -tarkastaja Kai Ilmanen tekee työtään Turussa.

Kuva: Yle

Suomessa on parisenkymmentä venetarkastajaa. Nimensä mukaisesti nämä tarkastajat ovat veneilyn ammattilaisia, jotka antavat mm. kuntoarvioita veneistä. Venetarkastajan voi ottaa myös mukaan uuden veneen ostomatkalle, jolloin hän valvoo, että ostaja saa oikein varustellun veneen itselleen.

Venetarkastaja Kai Ilmanen neuvoo käytetyn veneen ostajaa olemaan huolellinen. Esimerkiksi kosteusmittaus voidaan tehdä vain silloin, kun vene on ylhäällä ja mieluiten kuivassa sisätilassa. Kosteus on myrkkyä lasikuidullekin.

- Jos veneessä ei ole käytetty eristävää pohjamaalia, niin 10-15 vuoden kuluttua kosteus on hiipinut sisälle rakenteisiin. Silloin alkaa muodostua osmoosia eli lasikuituruttoa.

Hän varoittaa, että jälkikäteen hiushalkeamia ja kosteusvaurioita voidaan yrittää peittää paksun myrkkymaalin alle. Osmoosivaurioiden korjaus voi 10-metriselle purjeveneelle maksaa 7000-8000 euroa.

Turkulainen Kai Ilmanen on päätyönään venesuunnittelija.

Suomessa on 737 000 venettä, joista kolmasosa moottorittomia soutuveneitä.

Toimittajana Petri Rinne.


>> Venekauppa käy viimevuotiseen tapaan
>> Venetarkastajat
>> Ohjeita purjeveneen ostoon

Jatka tästä

Uutiset Näistä keskustellaan Videot Audiot Videot ja audiot
Muualla Yle.fi:ssä