Etusivu > Arkisto > Yle Uutiset selkosuomeksi 10.06.2012

Sunnuntai 10.06.2012


Carl Haglund on RKP:n uusi puheenjohtaja

Carl Haglund ja Stefan Wallin.
Carl Haglund sai onnittelut entiseltä puheenjohtajalta Stefan Wallinilta.
Kuva: Tomi Hirvonen / Str / Lehtikuva

Ruotsalainen kansanpuolue eli RKP on valinnut uuden puheenjohtajan. Uusi puheenjohtaja on 33-vuotias Carl Haglund. RKP valitsi uuden puheenjohtajan sunnuntaina Kokkolassa, Pohjanmaalla.

Carl Haglund on nyt europarlamentin jäsen, mutta hän lopettaa työt Brysselissä ja tulee takaisin Helsinkiin. Haglundista tulee pian myös Suomen puolustusministeri, koska RKP:n entinen puheenjohtaja Stefan Wallin aikoo lopettaa puolustusministerin työn.

Ruotsalainen kansanpuolue on yksi Suomen vanhoista puolueista. RKP:lle on tärkeää, että Suomessa voi elää myös ruotsin kielellä. Puolueella on paljon kannattajia ruotsinkielisillä alueilla Etelä-Suomessa ja Länsi-Suomessa. Muualla Suomessa RKP:n kannatus on pieni. RKP:n ruotsinkielinen nimi on SFP eli Svenska folkpartiet.

Euromaat tukevat Espanjaa

Jyrki Katainen.
Pääministeri Jyrki Katainen sanoo, että Espanjan pankkiongelmien ratkaiseminen on tärkeää koko Euroopalle.
Kuva: Yle

Monet Euroopan poliittiset johtajat ovat tyytyväisiä, että Espanja aikoo hakea tukea muilta euromailta. Euromaat päättivät lauantaina, että Espanja voi hakea lainaa euromaiden kriisirahastoista. Espanja tarvitsee lisää rahaa joillekin pankeilleen.

Arvioidaan, että Espanjan pankit tarvitsevat lisää rahaa kymmeniä miljardeja euroja. Euromaat ovat olleet huolestuneita Espanjan talousongelmien takia, koska Espanja on yksi Euroopan suurista talousmaista. Siksi Espanjan pankkiongelmat voivat vaikuttaa koko Euroopan talouteen.

Myös Suomen pääministeri Jyrki Katainen sanoo, että koko Euroopalle on tärkeää, että Espanjan pankkiongelmat ratkaistaan.

Hyttyset ovat taas täällä

Hyttysiä ihmisen käsivarrella.
Hyttyset imevät ihmisen verta.
Kuva: Markku Karvonen / Yle

Kesän hyttysaika on alkanut. Tänä viikonloppuna hyttysiä on ollut jo melkein koko Suomessa. Pienet hyttyset eli itikat imevät ihmisestä verta, ja ne häiritsevät ihmisten ulkoilua kaupunkien ulkopuolella.

Hyönteistutkija Juhani Itämies kertoo Yle Uutisille, että tänä kesänä hyttysiä voi olla paljon. Hyttysten toukat tarvitsevat märkää maata, ja lumisen talven jälkeen maa on märkää koko Suomessa. Lisäksi viime aikoina on satanut paljon.

Hyttysten määrä vähenee vain, jos sateet loppuvat ja sää lämpenee niin paljon, että maa kuivuu.

Konsertti toi toivoa Hyvinkäälle

Hyvinkäällä on ollut konsertti väkivallattoman tulevaisuuden puolesta. Konsertissa esiintyi hyvinkääläisiä laulajia ja soittajia. He halusivat tuoda toivoa Hyvinkäälle, jossa oli ampumistapaus kaksi viikkoa sitten. Silloin kaksi (2) ihmistä kuoli ja monta ihmistä loukkaantui, kun nuori mies ampui heitä aseella. Nyt Hyvinkään konsertissa yleisö halusi katsoa kohti parempaa tulevaisuutta.


Radio Suomi

Yle Uutiset selkosuomeksi Radio Suomessa kello 21.30.

Selkouutisten vieras

Leena Nissilä. Kuva: OpetushallitusLeena Nissilä kertoo Opetushallituksen uudesta internetpalvelusta suomen kielen opiskelijoille.

Monican blogi

Ensimmäinen kuva Monicasta Suomessa. Kuva: Monican albumi.Monica kirjoittaa, että hän on asunut Suomessa nyt 2 vuotta.

Bahria kertoo

Bahria Bensalem Korpela.Algerialainen Bahria kertoo ajatuksia äidiksi tulemisesta. Uusin teksti: Mikä kieli lapselle?

Miksi? Siksi!

Kuvassa Ugaso Isse, Mustapha Kebbeh, Sanna Heliövaara, Fatimah Baig, Hye Min Shim, Bledar Gjata. Kuva: Jyrki Valkama / YLEMiksi? Siksi! -keskusteluja mielenkiintoisista aiheista.


Muualla Yle.fi:ssä