YLE
Käyttäjätunnus: Salasana:
  Ohjelmakeskustelu  

Suomi express
Suomi express on Yleisradion ylläpitämä keskustelusivusto. Näillä sivuilla esiin nousevia aiheita käsitellään joka viikko televisiossa Suomi express –ohjelmassa. Osallistu keskusteluun!
Suomi express TV2:ssa keskiviikkoisin klo 19.20.
Lue lisää »

Yleinen keskustelu

Ohjelmakeskustelu

Toimittajat
Toimittajat valvovat keskustelua, laativat siitä yhteenvetoja ja nostavat esiin erilaisia aiheita ja näkökulmia. Toimittajat osallistuvat keskusteluun aina omalla nimellään.
Tutustu toimittajiin »

Juttuvinkki
Vinkin voit lähettää rekisteröitymättä.
Lähetä vinkki »

Ajankohtaista
Lue lisää »

Sähköpostilista
Suomi express-sähköpostilista on avattu.
Lue lisää »

Sulje yhteenveto. Uusin yhteenveto:DUUNARIT, PORVARIT VAI FARMARIT? (05.09.2008 - 18:46) -

Jos kuuden kunnan liitos olisi peli, kenen puolesta veikkaisit? Pelipalikoissa yhdistyisivät keskustalaisuus & maatalous, demarius & paperiteollisuus ja kokoomuslaisuus & liike-elämä. Jännitystä loisivat vielä palikoiden painoarvot henkilömäärien ja sijainnin mukaan. Kuka voittaa ja missä? Tämä ei ole peli. Tämä on elämää.

Vuoden 2009 alussa Kymenlaaksoon syntyy uusi, lähes 90 000 asukkaan Kouvola. Kuntapoliittisesti tilanne on erittäin mielenkiintoinen. Kuusi yhdistyvää kuntaa luovat kovan poliittisen kädenväännön vallasta ja sen käytöstä. Maatalouden pohjalta ponnistavat Jaala (1 860 as.), Elimäki (8 300 as.) ja Valkeala (11 450 as.) ovat keskusta vetoisia. Paperiteollisuus paikkakunnat Kuusankoski (20 170 as.) ja Anjalankoski (16 800 as.) ovat demareiden johtamia. Kouvola (30 800 as.) on ollut Pohjois-Kymenlaakson liike-elämän ja kokoomuksen vahva keskus.

Kukkaro korisi ja identiteetti inisi, kun talousahdingon nöyrryttämät kunnat päättivät liittyä Kouvolan kanssa Kouvolaksi. Miten keskus-Kouvolan sivuilla olevat alueet pystyvät pitämään ja kehittämään palveluitaan uudessa kaupungissa? Miten onnistuu kuuden kunnan poliittisesti kirjava liitos? Kenen ehdolla liitytään ja kuka määrää uudessa Kouvolassa? Ministerivieraana Kouvolassa on hallinto- ja kuntaministeri Mari Kiviniemi. Suora Vaaliexpress lähetys keskiviikkona 1.10. klo 19.20 TV2

Keskustelu teemasta:

1 Näytä kaikki listana

Sulje viesti Kuusaan sairaala 25.09.2008 - 21:55 | Amarello, Kouvola
Vuoden 2009 alussa Kouvola- Kuusankoski alueesta tulee kymenlaakson varsinainen keskus. Miten käy Kuusaan aluesairaalalle ja Kouvolan terveyskeskukselle? Terveyskeskuksen jokapäiväinen päivystystoiminta vietiin jo pois ja aluesairaalan synnytysosasto on siirretty Kotkaan. Mainittakoon, että kyseiset toiminnot ovat vain esimerkkejä tapahtuneista toiminnoista, jotka varmasti jatkuvat tilaisuuden tullen. Kotka on jo liian kaukana uuden Kouvolan ja muun kymenlaakson päivystystoiminnoille varsinkin pohjoisimmille ja muille kauimmaisille alueille erilaisissa hätätilanteissa, kuten synnytykset ja muut hälytystilanteet.

Onko ylläoleva keskustelun kommentti mielestäsi sääntöjen vastainen? Kerro asiasta toimittajalle.

Avaa ketju MUitakin puolueita on? 25.09.2008 - 19:11. Viestejä yht. 1 kpl
Avaa ketju Ei, vaan BOLSHEVIKIT 07.09.2008 - 11:47. Viestejä yht. 3 kpl
Avaa ketju Elämä ei ole peliä, vaan se on parasta huumetta 05.09.2008 - 14:51. Viestejä yht. 2 kpl

Rekisteröidy tai kirjaudu sisään! Et voi kommentoida viestejä kirjautumatta!
 

Parhaat palat:
Näytä kaikki listana


Keskustelun arkisto:


Keskustelua valvova toimittaja: Jaana Polamo
jaana.polamo@yle.fi