Luonto osana liikuntaharrastuksia
Luonto liikuttaa liki kaikkia suomalaisia, kertoo METLAn tutkimus.
Metsäntutkimuslaitos on selvittänyt luonnon virkistyskäytön määrää ja merkitystä hyvinvoinnille. Tilastokeskuksen kanssa yhteistyönä toteutettuun tutkimukseen vastasi n. 9000 15-75 -vuoiasta suomalaista. Vastaava tutkimus toteutettiin kymmenen vuotta sitten.
Koko aikuisväestöstä 96 % harrastaa jotakin ulkoilulajia vuoden mittaan. Aikuisella suomalaisella on keskimäärin 13 ulkoiluharrastusta, joka on kaksi enemmän kuin 10 vuotta sitten. Keskimäärin aikuiset ulkoilevat 170 kertaa vuodessa eli liki kolmesti viikossa.
Seniorit liikkuvat yhä enemmän
Väestökyselyn mukaan ulkoilua harrastaa 65-74-vuotiaista 91 %; 10 vuotta sitten 88 %.Samaan aikaan ikääntyneiden osuus väestöstä on kasvanut.
Päivittäin ulkoilee 31 % suomalaisista, ja ainakin kerran viikossa ulkoilevia on yli kolmannes. Väestöstä neljännes ulkoilee harvemmin kuin kerran viikossa. 8,5 % ulkoilee harvemmin kuin kerran kahdessa kuukaudessa.
Suomalaisista 43 % tekee vuoden aikana ainakin yhden yöpymisen sisältävän luontomatkan. Vuodessa heille kertyy n. 8 luontomatkaa ja 26 luontomatkapäivää. Mökkimatkojen lisäksi luontomatkat ovat usein liikunnallisia; retkeilyä, talvikaudella hiihto- ja laskettelumatkoja.
Kaupungeissa ulkoillaan vähemmän
Vuodessa suomalaisille kertyy 156 lähiulkoilukertaa (enintään päivän kestoista ulkoilukertaa lähiluonnossa kodin pihapiirin ulkopuolella). Näistä n. 90 % suuntautuu alueille joista löytyy metsää. Kolmanneksesta löytyy myös vesistöjä,viidenneksestä peltomaisemia.
Pohjois- ja Itä-Suomessa ulkoillaan useammin kuin lännessä tai etelässä. Maaseudulla ja pienillä paikkakunnilla asuvat ulkoilevat useammin kuin suurissa kaupungeissa asuvat. Naiset lähiulkoilevat useammin kuin miehet.
Eniten lähiulkoilua harrastavat maaseudulla asuvat keski-ikäiset naiset (194 kertaa vuodessa), vähiten nuoret kaupunkilaismiehet (130 kertaa vuodessa).
Joka kymmenes ui avannossa
Lähiulkoilukerroista yli kolmannes on kävelyä tai sauvakävelyä (30 % ja 6 %), koiran ulkoilutusta (11 %), pyöräilyä (7 %) ja maastohiihtoa tai juoksulenkkeilyä (7 %). Lasten kanssa ulkoilua on 6 % lähiulkoilukerroista.
Uinti luonnon vesissä on kävelyn jälkeen suosituin ulkoiluharrastus. 70 % väestöstä oli käynyt tutkimusta edeltävän vuoden aikana uimassa luonnon vesissä. Näitä uintikertoja kertyy keskimäärin 25 vuodessa. Joka toisella harrastajalla matkaa uintivesille on enintään 3 km; 23 %:lla on yli 15 km.
Avantouintia harrastaa nyt vajaa 10 % väestöstä ja harrastuskertoja kertyy noin 15 vuoden mittaan.
Luonnossa monen lajin harrastajia
Luonto tarjoaa monelle lajille olennaisen harrastusympäristön.
Luonnossa patikointia harrastaa yli neljännes vastaajista. 10 % harrastajamääriä keräävät mm. pyöräretkeily, vaellus, rullalautailu ja rullahiihto. Maastopyöräilyä harrastaa 8 % vastanneista. Sen suosio on kasvanut etenkin 25 - 44-vuotiaiden ryhmässä.
Perinteisiin lajeihin lukeutuva suun- nistus on nuorten ja nuorten aikuisten laji. Sen suosio on hieman kasvanut 10 vuodessa; harrastajia on nyt liki 5 % väestöstä. Usean prosentin harrastajamääriä keräävät myös golf, maastoratsastus, kalliokiipeily, geokätkentä sekä leijan tai lennokin lennätys.
Olosuhteet ja sairastelu esteinä
Suosituin talviulkoiluharrastus on maastohiihto. 42 % väestöstä harrastaa maastohiihtoa, 5 % myös muita hiihtolajeja. Lähiulkoilukerroista 7 % on hiihtoa, ja luontomatkoista 10 % tehdään hiihtoharrastuksen vuoksi. Rinnelajeja harrastaa 17 % väestöstä.
Kymmenen vuotta sitten lumikenkäily ja retkiluistelu olivat vielä melko harvinaisia harrastuksia, mutta nyt niiden harrastajajoukko on moninkertaistunut.
4 prosenttia väestöstä ei ole ulkoillut viimeksi kuluneen vuoden aikana. Huono terveys, väsymys, ajan puute, huono sää, pimeys, seuran puute ja turvattomuuden tunne ovat tärkeimpiä syitä sille, ettei ulkoilua ole voitu harrastaa.
Yle Teksti-tv
Lisää: www.metla.fi
Julkaistu: 20.01.2012
Twiittaa