Kirja-arvio

Lubna Ahmad al-Hussein: 40 raipaniskua

Lubna Ahmad al-Hussein istui 2008 ravintolassa Khartumissa Sudanin pääkaupungissa, kun kaksitoista siveyspoliisia tuli tekemään ratsiaa. 40 raipaniskua (Minerva) kuvaa ratsiasta alkaneita tapahtumia.

Kun poliisit tulivat Lubnan kohdalle, hänet ja kymmenen muuta naista, joukossa 16-vuotias tyttö, pidätettiin. Pidätys oli väkivaltainen. Naisia syytettiin sukupuolisiveellisyyden julkisesta loukkaamisesta.

Syy rikokseen oli se, että heidän epäiltiin käyttävän pitkiä housusuja. Housujen käyttämisestä määrättiin raipaniskuja. Tarkastuksen jälkeen osa naisista pääsi pois, mutta Lubna ei päässyt. Hän oli todistettavasti pukeutunut pitkiin housuihin. Ja vaikka hänellä oli tunika ja huivi löysien housujen päällä, hän oli syyllinen.

Lubnan pidätys sai kansaivälisen median huomion. Toimittajana hän osasi hyödyntää verkostojaan. Hän lähetti toimittajille ja ihmisoikeusaktivisteille kutsuja. Niissä hän kehotti tulemaan katsomaan oikeudenkäyntiään. Hänen työnantajansa oli hankkinut Lubnalle asianajajan, jollaista ei ollut kuin yhdellä toisella pidätetyllä.

Mediahuomion vuoksi Lubna tuomittiin vain sakkorangaistukseen neljänkymmenen raipaniskun sijaan. Lubna kieltäytyi maksamasta sakkoja ja hän halusi suorittaa rangaistuksensa vankilassa.

Raipparangaistus sukupuolisiveellisyyden julkisesta loukkkaamisesta on pienempi, jos tunnustaa syyllisyytensä. Moni nainen tekeekin sen, koska he pelkäväät läheisten hylkäävän heidät.

Lubna Ahmad al-Hussein on taitava kirjoittaja. Hän luo jännitteen, joka kantaa loppuun asti. Hän upottaa tarinansa keskelle tietoa Sudanin historiasta, heimoista ja perinteistä sekä oman perheensä kohtalosta.

Lubna Ahmad al-Hussein muistelee onnellista lapsuuttaan ja kahdesta perheestään huolehtivaa isää, jonka kuolema muodostaa rajapyykin Lubnan elämässä.

Kirjassa on paikoin kohtia, jotka järkyttävät länsimaalaista lukijaa yhtä paljon kuin raipparangaistukset ja niiden perustelut. Mutta Lubna käsittelee näitä kohtia kulttuurisina, ei oikeudellisina kysymyksinä.

Lubna joutui pakenemaan Sudanista kohta vapautumisensa jälkeen. Hän on omistautunut sudanilaisten naisten oikeuksien puolustamiselle.

Sirpa Jegorow

Julkaistu: 09.01.2012

Muualla Yle.fi:ssä