AHL-viikko: Enää yksi suomalaisjääkiekkoilija jatkaa kauttaan
Jussi Rynnäksen edustama Toronto Marlies on edennyt jääkiekkoliiga AHL:n finaaleihin. Toronto lähtee finaaleihin haastajana.
AHL:n konferenssifinaalit muodostuivat melkoiseksi läpihuutojutuiksi molemmissa konferensseissa. Itäisessä konferenssissa ylivoimainen mestarisuosikki Norfolk jyräsi St. John’sin tyystin tieltään.
St. John’s ei saanut kotiotteluissaan yhtään maalia aikaiseksi, ja Norfolk marssi finaaliin suoraan voitoin 4-0. Maaliero 14-2 ei jättänyt liiemmin epäselvyyttä joukkueiden paremmuussuhteesta.
Läntisessä konferenssissa Toronto pääsi kolmeen perättäiseen kotiotteluunsa 1-1-tilanteesta. Oklahoma City ei ollut aiemmin pudotuspeleissä hävinnyt ainuttakaan vierasotteluaan, mutta nyt niitä tuli heti kohtalokkaasti kolme peräjälkeen.
Maanantaina Toronto voitti 5-3, ja tämän jälkeen Oklahoma City sai aikaiseksi vain yhden maalin. Toronton maalivahti Ben Scrivens laittoi luukut kiinni, ja Toronto otti tarvittavat kaksi voittoa maalein 3-0 ja 3-1.
Samalla päättyi Oklahoma Cityn suomalaispelaajien Teemu Hartikaisen ja Antti Tyrväisen kaudet. Hartikaisella on edessään tärkeä kesä, sillä hän on pelannut jo kaksi kautta Pohjois-Amerikassa pystymättä vakiinnuttamaan paikkaansa NHL:ssä. Ensi syksynä se pitäisi tehdä.
Kun Hartikaisen ja Tyrväisen kaudet päättyivät pettymykseen ja Olli Määtän kausi Memorial Cupin finaalitappioon, suomalaisista jääkiekkoilijoista vain Jussi Rynnäs on enää tositoimissa. Rynnäs ei tosin ole päässyt Scrivensin takana pelaamaan ainuttakaan playoff-ottelua.
AHL:n finaalisarja alkaa perjantain ja lauantain välisenä yönä. Sarja alkaa runkosarjan voittaneen Norfolkin kotikaukalossa.
AHL-ottelut, vko 21
Ma 21.5.
Toronto – Oklahoma City 5-3
TOR: Jussi Rynnäs luukkuvahtina
OKC: Teemu Hartikainen 0+1, 3 lauk., 2 min
OKC: Antti Tyrväinen 0+0, -2, 3 lauk.
voitot 2-1
St. John’s – Norfolk 0-1 ja
voitot 0-3
Ti 22.5.
St. John’s – Norfolk 0-4
Norfolk finaaliin voitoin 4-0.
Ke 23.5.
Toronto – Oklahoma City 3-0
TOR: Jussi Rynnäs luukkuvahtina
OKC: Teemu Hartikainen 0+0, -1, 3 lauk.
OKC: Antti Tyrväinen 0+0, 3 lauk.
voitot 3-1
Pe 25.5.
Toronto – Oklahoma City 3-1
TOR: Jussi Rynnäs luukkuvahtina
OKC: Teemu Hartikainen 0+0, -1, 3 lauk.
OKC: Antti Tyrväinen 0+0, 1 lauk.
Toronto finaaliin voitoin 4-1.
Tuoreimmat aiheesta: NHL
Edmontonin veteraanipuolustaja laittoi hokkarit naulaan
Edmonton Oilersin kanadalaispuolustaja Andy Sutton lopettaa pelaajauransa.
NHL-hyökkääjä tuhosi urheiluautonsa - katso hurjat kuvat
Jakub Voracek ei loukkaantunut kolarissa. Miehen Ferrarille kävi huonommin.
AHL:n konferenssifinaaleissa vankka suomalaisedustus
Vähintään yksi suomalaispelaaja nähdään AHL:n finaaleissa tänä keväänä. Toni Rajala ja Teemu Hartikainen taistelevat pistepörssin kärkisijoilla.
Niemi kesti lopun tulituksen - San Josen kotitaika pitää
San Jose on voittanut kaikki kotiottelunsa pudotuspeleissä. Ottelusarja Los Angelesiä vastaan on nyt 2-2.
Raskia hehkutetaan Bostonissa - "En voi kehua häntä tarpeeksi"
Bostonilla on huonoja muistoja 3-0-johtoasemasta pudotuspelien toisella kierroksella. New York Rangers ei ole luovuttanut.
Rask pysäytti Rangersin - Boston jyräämässä jatkoon
Boston haki vierasvoiton Madison Square Gardenista päätöserän osumien turvin. Konferenssifinaali on enää yhden voiton päässä.
Lehti: Yksi kaikkien aikojen NHL-pelaajista Coloradon luotsiksi
Patrick Roysta on tulossa NHL-luotsi. Valmennuskokemusta on aiemmin Kanadan junioriliigoista.
Detroit iski nopeasti – hylätty osuma puhutti
Detroit Red Wings siirtyi läntisen konferenssin semifinaalisarjassa 2-1 johtoon. Chicago Blackhawks taipui maalein 3-1.
Ottawa-fanien kynnet koetuksella - ratkaisu toisessa jatkoerässä
Pittsburgh Penguins oli kiinni voitossa ottelun viimeiselle minuutille saakka. Maalivahdit loistivat pitkäksi venyneessä ottelussa.
Raskin huippuilta takasi Bostonille voiton
New York Rangers törmäsi maalivahti Tuukka Raskiin. Bruins jätti varmistelun päätöserässä.
