Aki Ajo: Rossin paluu Yamahalle on hyvä asia MotoGP-sarjalle
Suomalainen tallipomo kehuu Rossin persoonallisuutta.
Ratamoottoripyöräilyn MotoGP-luokan seitsenkertaisen maailmanmestarin Valentino Rossin paluu Ducatilta kahdeksi seuraavaksi kaudeksi Yamahalle saa varauksettoman tuen suomalaistalli Ajo Motorsportin päälliköltä Aki Ajolta.
- Rossin paluu Yamahalle on hyvä juttu koko MotoGP-sarjaa ajatellen. Valentino on lajin lähihistorian yksi merkittävin henkilö, suurin tähti ja todellinen legenda, sanoo tallipäällikkönä kaksi maailmanmestaruutta saavuttanut Ajo tallinsa tiedotteessa.
Rossin taival Ducatilla on ollut kieltämättä takkuinen. Rossi ei ole saanut pyörästä mieleistään ja hänellä on tähän mennessä plakkarissaan vasta kaksi podiumsijoitusta Ducatilla. Rossin edellinen, kausiin 2004-2010 ajoittunut Yamaha-pesti toi tullessaan neljä MotoGP-luokan titteliä.
- Vaikka Rossi ei olekaan ollut tyytyväinen tuloksiinsa Ducatilla, niin henkilökohtaisesti ainakin uskon, että hän yltää Yamahalla jälleen todella koviin tuloksiin. En odota häneltä mestaruuksia rivissä, mutta podiumsijoituksia ja paluuta kärkikamppailuihin. Se on varmaan myös Valentinolla tässä vaiheessa riittävä steppi, arvioi Ajo.
Rossi on onnistunut säilyttämään uransa alusta lähtien kirkkaan julkisuuskuvaan, jota vaikeimmat hetket Ducatilla ovat korkeintaan satunnaisesti himmentäneet.
- Tuskinpa kenelläkään on pahaa sanottavaa hänestä. Hän on lämmin persoona, joka herättää mielenkiintoa maailmanlaajuisesti kaikki lajit mukaan lukien. Itse luonnehtisin Valentinoa rennoksi ja huumorintajuiseksi naapurinpojaksi, toteaa Ajo.
GP-sarjaa palaa viikon kuluttua kesätauolta Indianapolisin radalla USA:ssa. Rossi on MotoGP-luokan MM-pisteissä kahdeksantena, kun kaudesta on jäljellä yhtä monta osakilpailua.
Tuoreimmat aiheesta: Moottoripyöräily
Harri Kullas tähtää motocrossin MM-kotikisassa palkintokorokkeelle
MM-motocrossin kuninkuusluokka palaa Suomeen pitkän tauon jälkeen. Massiivinen rekkakaravaani tehdastiimejä ja sarjan promoottorin kalustoa siirtyy Ruotsin ja Latvian osakilpailujen kautta Hyvinkäälle heinäkuun puolessa välissä.
Jarno Saarinen saavutti kulttimaineen
Maanantaina 20. toukokuuta on kulunut tasan 40 vuotta siitä, kun ainoa suomalainen ratamoottoripyöräilyn maailmanmestari, Jarno Saarinen, kuoli Monzan osakilpailussa.
Seistola paransi asemiaan MM-endurossa
Matti Seistolan kolmas sija oli päivän paras suomalaistulos enduron MM-osakilpailussa Portugalissa.
Mika Kallion tallilla loistava päivä - Redding voittoon, Kallio toiseksi
Mika Kallion tallilla oli upea päivä ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan Ranskan GP:ssä. Scott Redding juhli Moto2-luokan voittoa ja Mika Kallio porhalsi toiseksi.
Ajon taival päättyi kaatumiseen
Niklas Ajo joutui keskeyttämään ratamoottoripyöräilyn Ranskan GP:n Moto3-luokassa.
Kallio ajoi toiseksi Le Mansissa
Mika Kallio oli toinen Moto2-luokan osakilpailussa Ranskan Le Mansissa.
MM-enduro: Salminen toiseksi Portugalissa
Juha Salminen taipui ranskalaisen Antoine Meon jälkeen toiseksi enduron MM-osakilpailussa lauantaina Portugalissa.
Sade katkaisi Mika Kallion aika-ajon
Sateinen sää haittasi Moto2-luokan aika-ajoa ratamoottoripyöräilyn Le Mansin MM-osakilpailussa. Mika Kallio oli aika-ajon 10:s.
Niklas Ajo yhdeksänteen lähtöruutuun
Niklas Ajo porhalsi aika-ajon yhdeksänneksi ratamoottoripyöräilyn Le Mansin MM-osakilpailun Moto3-luokassa.
Kallio manasi toimimattomia säätömuutoksia
Ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan neljäs osakilpailun ajetaan Ranskan Le Mansissa. Moto2-luokan harjoituksissa 13:nneksi ajanut Mika Kallio ei ollut aivan tyytyväinen avauspäivän antiinsa.
