Ala-Huikku antanut olympianäyttönsä
Jarkko Ala-Huikku on antanut lisänäyttönsä painin olympiavalintoihin. Ala-Huikun kanssa olympiapaikasta kilpailee Matti Kettunen, joka hankki sarjaan 60 kiloa Suomelle maapaikan.
Jarkko Ala-Huikku sai näyttää lauantaina Saksan Dortmundissa olympiakuntonsa kansainvälisissä paineissa. Ala-Huikku paini painoluokkaansa ylempänä sarjassa 60 kiloa.
Ala-Huikku kohtasi ensimmäisessä ottelussa Ukrainan Jevgeni Mygkievin. Ukrainalaispainija ei pysynyt suomalaisen matkassa ja voitto irtosi Ala-Huikulle 2-0.
Ala-Huikku eteni lopulta välieriin, jossa vastaan asettui vuoden 2011 Euroopan mestari, Georgian Revaz Lashih, joka oli vahvempi luvuin 1-2.
Pronssiottelussa Ala-Huikun vastustajaksi tuli Kroatian Ivan Lizatovic. Ala-Huikku voitti pronssiottelun 2-0 ja päätti olympianäytöt voittoon. Suomalaispainija on antanut valitsijoille näyttönsä. Valitsijoilla on edessä tiukka paikka, sillä alun perin Matti Kettunen hankki Suomelle maapaikan Lontoon olympiakisoihin 60-kiloisiin.
- Neljä kovaa ottelua, joissa olin yllättävän pirteä. Pystyin kaikista jätkistä ottamaan pisteitä. Tulin tänne voittamaan turnausta, Ala-Huikku kertoi.
- En voi ottaa valintoihin minkäänlaista kantaa. Tulin tänne näyttämään taitoni. Se riitti tässä ryhmässä tähän asti. Nyt on muiden ihmisten aika tehdä ratkaisuja, Ala-Huikku jatkoi.
Päävalmentaja Juha Virtanen tekee lähipäivinä valinnan ja antaa esityksensä Painiliiton hallitukselle. Dortmundissa oli paikalla myös olympiakomitean valmennuksen johtaja kari Niemi-Nikkola.
- Kun suurin osa olympiapaikoista on maapaikkoja. On siis täysin luontevaa, että niistä karsitaan. Olympiakomitean valinta tehdään 5. heinäkuuta. Sitä ennen minulla ei ole syytä kommentoida asiaa, Niemi-Nikkola sanoi.
