Paini |

Ala-Huikku ei ole luopunut Lontoon-unelmastaan

Moskovan MM-paineissa pari viikkoa sitten kyynärluunsa murtanut Jarkko Ala-huikku pääsee pikkuhiljaa takaisin harjoittelemaan. Seinäjokinen kertoo takaiskuistaan huolimatta hakevansa tosissaan paikkaa Lontoon 2012 olympialaisiin.

Jarkko Ala-Huikku.
Kuva: YLE

Ala-Huikun kyynärluu murtui heti miehen ensimmäisessä ottelussa kirgisialaista Ruslan Tiumenbajevia vastaan.

- Kyynärluu oli melkein kokonaan poikki ja se parsittiin heti Suomessa pari viikkoa sitten kasaan. Kahden viikon päästä kädestä otetaan uudet kuvat ja katsotaan, miten luutuminen on edistynyt, Ala-Huikku kertaa.

Alustavaksi toipumisennusteeksi Ala-Huikku kertoo yhdestä kahteen kuukautta, minkä jälkeen painija pääsee takaisin tositoimiin. Ala-Huikku uskoo pääsevänsä loppuvuodesta takaisin molskille. Kilpailuihin Ala-Huikku toivoo osallistuvansa jo alkuvuodesta 2011, jolloin kilpaillaan painin SM-mitaleista.

Painin ensimmäiset olympiapaikat Lontoon 2012 kesäolympialaisiin jaetaan ensi vuoden MM-kisoissa Turkin Istanbulissa. Yhden EM-kullan 60-kiloisissa voittaneen Ala-Huikun mukaan motivaatiota ikävästä takaiskusta huolimatta vielä riittää.

- Motivaatio on totta kai korkealla, sillä tässä on vielä kaksi vuotta seuraaviin isoihin kisoihin. Onneksi lääketiede on niin hyvää, että tällaiset fyysiset vammat saadaan aina kuntoon. Loukkaantumisia seuraavat henkiset mustelmat ovat sen sijaan isompia.

- Kun vuoden keskityt yhteen kisaan ja sitten kahden minuutin jälkeen päädyt moskovalaiseen sairaalaan, niin ei se helppo paikka ole. Näissä tilanteissa joutuu aina miettimään, että onko tämä sen arvoista. Mutta kun olen hetken poissa matolta, niin on taas kova halu näyttää, että täältä vielä tullaan, 30-vuotias Ala-Huikku lupaa.

Kommentoi aihetta

(1 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Paini

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä