Alempi keskikasti ei enää kelpaa VPS:lle
Valmennusta vahvistaneelle Vaasan Palloseuralle ei enää kelpaa sijoitus jalkapallon Veikkausliigan alemmassa keskikastissa. Talven pelaajahankinnat osoittavat, että joukkue hakee tosissaan nousua kohti kärkikahinoita. Muutos ei kuitenkaan tapahdu hetkessä.
Tasapeleihin etenkin kotonaan erikoistunut VPS pelasi pitkään ilman voittoa kesken viime kauden. Kesällä ilmoitettiinkin, ettei päävalmentaja Tommi Pikkarainen jatka VPS:n peräsimessä enää vuonna 2012. Pian sen jälkeen hänet siirrettiin syrjään tehtävästään, ja vetovastuun sai Petri Vuorinen. Loppukaudesta voittoja alkoi tulla, mikä johti joukkueen nousemiseen yhdeksänneksi.
Lokakuussa vahvistettiin, että uudeksi luotsiksi on nimitetty 51-vuotias Olli Huttunen. Entinen huippuvahti ja maajoukkuevalmentaja tuntee laajasti Suomen pelaajakartan ja on epäilemättä omalla nimellään onnistunut houkuttelemaan muutaman ison kalan Vaasaan.
- Vaasa näyttää erittäin mielenkiintoiselta kaupungilta. Minut on otettu siellä erittäin hyvin vastaan niin seuran kuin kannattajienkin puitteissa. Mielestäni siellä on potentiaalia. Ensinnäkin siellä on paljon urheiluhenkisiä ihmisiä. Uskon, että mikäli me menestymme, niin saamme myös lehtereille paljon yleisöä. Siellä on orastavaa mielenkiintoa kyllä olemassa, Huttunen sanoo.
- Tietenkin se, miten pelataan, on tärkeässä asemassa. Kotijoukkue tykkää siitä, että ollaan aktiivisia ja taistellaan jokaisessa pelissä. Aina ei tarvitse tulla voittojakaan silloin, kun joukkue on antanut kaikkensa. Kyllä meidän pelityylimme tulee olemaan kaudella erittäin aktiivinen. Tulemme tekemään töitä molempiin suuntiin. Emme halua vetäytyä varsinkaan kotikentällä. Meillä on paljon juoksuvoimaa, ja tulemme käyttämään sitä. Uskon, että kotiyleisö tulee pitämään näkemästään ensi kaudella, hän lisää.
Maalinteko tuottanut vaikeuksia jo pitkään
Vaasalaisten monivuotinen ongelma on ollut tehtyjen maalien vähyys ja selkeän ykköskärjen puuttuminen. Viime kaudella joukkue teki 33 ottelussa vain 32 maalia ja parhaan maalintekijän titteliin vaadittiin ainoastaan kuusi osumaa. Ei ollut suuri yllätys, että hyökkäyspäästä Antonio Inutile, Aleksandr Kokko ja Valtter Laaksonen päästettiin menemään.
Mestarijoukkue Helsingin Jalkapalloklubista maaleja hankittiin tekemään Jarno Parikka, jonka näytöt ovat jääneet parin viime kauden aikana vähiin – osin peliajan puutteen takia. Nyt miehellä on loistava tilaisuus kääntää ura uuteen nousuun jamaikalaisen Steven Morrisseyn rinnalla. Seurata kannattaa myös Närpes Kraftin kasvattia Kim Bölingiä, jota on pidetty Pohjanmaalla kovan luokan lupauksena. Nyt olisi sopiva aika alkaa esiintyä edukseen.
- Voi sanoa, että talven liigacupissa me emme tehneet liikaa maaleja. Vielä siellä viimeisellä kolmanneksella eli hyökkäyspäässä on tekemistä niiden murtautumisten ja kuvioiden kohdalla, mutta niitä työstetään. Uskon, että kun liiga alkaa, niin olemme niitäkin pystyneet parantamaan ja olemme valmiina, päävalmentaja miettii.
- Ehkä maalit varmasti pääsääntöisesti kasautuvat linjalle Jarno Parikka-Steven Morrissey. Molemmilla on omat hyvät ominaisuudet. Morrisseyn sähäkkyys ja lähtönopeus ovat varmasti myrkkyä monelle puolustukselle, mutta Jarno tulee varmasti täydentämään hyvin.
Keskikentän keskustan miehet Tony Björk – sivussa akillesjännevamman takia – ja Ville Luokkala rustasivat nimensä jatkopapereihin, mutta kokeneen Tero Koskelan pesti ulottuu aluksi vain heinäkuun loppuun. Keskikentän pohjalle VPS haali lupaavan Denis Abdulahin kauden 2012 kattavalla lainapestillä Örebrosta. Lähes kymmenen vuoden ajan seuraa edustaneelle Jyri Hietaharjulle olisi varmasti ollut käyttöä, mutta hän ilmoitti lokakuussa vaihtavansa maisemaa. Uusi osoite oli Ykkösen SJK.
- Denis tuo meille taas uutta osaamista siihen keskikentälle. Hän on taitava pelaaja, joka tuo tällaista tietynlaista pelintekoa, älykkyyttä ja mielikuvitusta pelinrakenteluun. Denis on myös hyvä siinä, että hän omaa myös hyvän puolustustyöskentelyn. Hän pystyy tekemään töitä puolustussuuntaan eli hän on hyvä kahden suunnan pelaaja. Hän on ollut meille hyvä hankinta, suitsuttaa Huttunen.
Strandvall sai heti nauhan käteensä
Nuoreen ikäänsä nähden kokenut Riku Heini on vaarallisen vasemman jalkansa myötä ollut kelpo ase erikoistilanteissa, mutta IFK Mariehamnista hankittu Sebastian Strandvallkaan ei ole hänkään pekkaa pahempi. Vaasalaislähtöinen laitapelaaja tunnetaan monipuolisesta syöttövalikoimastaan, ja Ahvenanmaalla hän teki useamman upean vapaapotkumaalin. Nyt kädessä on VPS:n kapteeninnauha.
Parikan tavoin HJK:sta napattu Cheyne Fowler on erinomainen roolipelaaja keskikentän puolustavassa roolissa. Mitään erityisiä hienouksia eteläafrikkalaiselta ei kannata odottaa, mutta syötöt napsahtavat usein kohdalleen ja esitykset ovat tasaisia viikosta toiseen. Keskikentän laidalla nähtäneen Jesper Engströmiä, joka tosin viime kaudella pelasi paljon myös alakerrassa.
Toppariosaston monivuotinen luottomies Jens Nygård päätti jättää liigakentät taakseen. Jani Tanska suuntasi Turkuun, ja Ville Koskimaa kärsii harvinaisesta suolistosairaudesta. Vahvistusta tarvittiin, ja sellainen löytyi Oulusta. Nigerialainen Augustine Jibrin, 23, pelasi vahvan kauden Ykkösen OPS:n riveissä ja teki vaikutuksen Huttuseen. Kaikkien paikkojen erikoismies Jyrki Saranpää voi pelata topparina, jolloin laidoilla nähdään Antti Uimaniemi ja hyvin liikkuva O’Brian Woodbine. Alakerta vahvistui kauden alla nuorella Liam O'Neilillä, joka saapui lainasopimuksella West Bromwichista.
Viime vuoden ykkösvahti Tomer Chencinski siirtyi Ruotsin Allsvenskaniin Örebron riveihin, ja kokenut Janne Henriksson on kärsinyt talven mittaan lonkkavaivasta. Nuori Juuso Kevari pestattiin rinkiin Kiistosta yksivuotisella sopimuksella, ja hänestä tuli samalla toisen polven vepsulainen. Alkukaudesta tolppien välissä häärii kuitenkin nimekäs senegalilainen Bouna Coundoul, joka esiintyi tammikuussa Afrikan mestaruusturnauksessa.
- Joukkue on asettanut itselleen sellaisen tavoitteen, että cupissa menemme loppuun asti ja voitetaan se. Liigassa olemme viiden joukossa. Mielestäni se on hyvä tavoite. Se on riittävän tavoite, mutta realistinen, tiivistää Huttunen.
VPS:n joukkue
Maalivahdit
Bouna Coundoul
Karl-Filip Eriksson
Janne Henriksson
Juuso Kevari
Puolustajat
Augustine Jibrin
Ville Koskimaa
Jyrki Saranpää
Antti Uimaniemi
O'Brian Woodbine
Liam O'Neil
Keskikenttäpelaajat
Denis Abdulahi
Tony Björk
Jesper Engström
Cheyne Fowler
Riku Heini
Tero Koskela
Ville Luokkala
Mustafa Maki
Sebastian Strandvall
Hyökkääjät
Kim Böling
Steven Morrissey
Jarno Parikka
Tuoreimmat aiheesta: Veikkausliiga
KuPS voittoon Venäläisen rankkarilla
Tasapaksun pelaamisen jälkeen KuPS:n ja RoPS:n kohtaaminen Kuopiossa ratkesi dramaattisten vaiheiden jälkeen toisella puoliajalla.
Hongan kone hyrrää - JJK:n takaa-ajo torsoksi
Surkeasti ja tehottomasti kauden aloittanut Honka on napsinut kolmessa viime pelissä pisteitä kiitettävästi. Veikkausliigan jumbo JJK ryhdistäytyi 0-2-tilanteessa, mutta se ei riittänyt Espoossa.
IFK Mariehamnille kauden ensimmäinen kotivoitto – Jaroa vaivasi tehottomuus
IFK Mariehamn kaatoi hyvässä vireessä olevan FF Jaron kotikentällään. Niukka voitto irtosi Kris Brightin maalilla ja kovalla taistelulla.
TPS shokeerasi vajaamiehisen HJK:n – ”Tätä tyytyväisempi ei voi olla”
39 ottelua ja yli kaksi kautta se kesti, nimittäin Helsingin Jalkapalloklubin kotitaika.
Kesähelteen seisaus Turussa - Inter osui vain ylärimaan
FC Inter ja VPS pelailivat maalittoman tasapelin helteisellä Kupittaalla. Liekö sitten syytä vuoden ensimmäisellä hellepäivällä verkkaiseen peliin, mutta ensimmäisellä jaksolla ei nähty ainuttakaan maalipaikkaa.
”Paikalliskamppailu” oli puhtaasti MYPAn heiniä
Myötätuulessa purjehtiva MYPA ajoi FC Lahden entistä synkempään ahdinkoon, kun isännät nappasivat selkeän hallinnan jälkeen 2-0 (1-0)-kotivoiton naapuristaan Saviniemen keinonurmella.
TPS mursi HJK:n kotitaian - MYPA hyvässä iskussa
TPS aiheutti HJK:lle ensimmäisen kotitappion Veikkausliigassa sitten elokuun 2010. Näyttävää jalkapalloa tällä hetkellä pelaava MYPA nousi sarjataulukossa HJK:n imuun.
Interin Nikkari pyyhkinyt TPS-tappion mielestä
Turun Inter isännöi perjantaina Veikkasliigassa Vaasan Palloseuraa.
MYPA:n Gela toivoo ketsuppipullon avautuneen
Veikkausliigan kakkoseksi kivunnut MYPA isännöi perjantaina FC Lahtea.
TPS kaatoi FC Interin - "Emme olleet enää virkamiespalloilijoita"
TPS syttyi 34. Turun paikalliskamppailuun ja vei voiton 2-1-lukemin. FC Inter on edellisen kerran voittanut derbyn liigakentillä neljä vuotta sitten.

Kommentoi aihetta
(3 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
VoihanKastanja
Ilmoita asiattomasta kommentistaMontako joukkuetta on alemmassa keskikastissa ? :D .Nykyäänkö on tuon mukaa sitten kuusi eri kastia, eli puolet koko sarjan joukkueista. Voihan noita sijoituksia noinki veikata.
Jimi Huhtamäki
Ilmoita asiattomasta kommentistaVepsulla on pontetiaalia kirkkaasti kuuden joukkoon, eikä mitalikaan yllättäisi. Tervetuloa 90-luvun buumi takaisin.
Jäväjä
Ilmoita asiattomasta kommentistaTulethan Vepsu taas, tulethan? Kaunein kaikista!