Barcelona onnistui vasta lopussa
Barcelona voitti Granadan 2-0 ja jatkaa puhtaalla pelillä La Ligan kärjessä.
Barcelona onnistui maalinteossa vasta viimeisillä minuuteilla La Ligan häntäpään joukkueisiin kuuluvaa Granadaa vastaan. Barcelona jatkaa kuitenkin puhtaalla pelillä sarjan kärjessä 2-0 -voiton jälkeen.
Barcelonan Andres Iniesta oli loukkantuneena ja Xavi aloitti penkillä. Puolustuksesta Gerard Pique ja Carles Puyol olivat loukkaantumisten vuoksi sivussa. Barcan peli ei luistanutkaan totutulla tavalla ennen kuin Xavi tuli kentälle toisella puoliajalla.
Granadan maalivahti Tono teki useita huipputorjuntoja. Toisessa päässä Victor Valdes torjui yksin läpi päässeen Fabian Orellanan yrityksen.
Lopulta Xavi onnistui 87. minuutilla. Miehen laukaus upposi ylänurkkaan. Lisäajalla Lionel Messi keskitti ja Borja Gomez ohjasi pallon omaan maaliin.
- Kaikki voitot ovat tärkeitä. Ehkä tänään oli vaikeampaa kuin yleensä, mutta meidän täytyy tietää miten tällaiset pelit voitetaan. Heidän maalivahtinsa oli todella hyvä, Barcelonan Dani Alves sanoi Espanjan televisiolle.
Barcelonalla on viidestä pelistä täydet 15 pistettä. Vaisusti kauden aloittanut Real Madrid on tällä hetkellä peräti 11 pistettä perässä. Real kohtaa sunnuntaina vieraissa Rayo Vallecanon.
Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo
Allsvenskanin paikallispelissä yli 35 000 katsojaa
AIK ja Djurgården päätyivät 1-1-tasatulokseen Ruotsin Allsvenskanin ottelussa jättiyleisön edessä. Kamppailua seurasi paikan päällä 35 311 katsojaa.
Adriano jatkosopimukseen Barcelonan kanssa
Monipuolisen Adriano Correian tuore jatkopesti Barcelonan kanssa ulottuu vuoteen 2017 saakka.
Litmanen: Tulossa ihan mieletön ottelu
Kaksi kertaa Mestarien liigan finaalissa esiintynyt Jari Litmanen arvioi, että Dortmundin ja Bayernin välisen ottelun asetelmia on vaikea ennakoida etukäteen.
Petroville uusi rooli Aston Villan organisaatiossa
Leukemiaa vastaan taistellut ex-kippari Stilijan Petrov on innoissaan uudesta haasteesta. Hän aloittaa työt Aston Villan organisaation junioripuolella.
Mourinholle ja Ronaldolle kahden ottelun pannat
Real Madridin väistyvä päävalmentaja Jose Mourinho ja tähtipelaaja Cristiano Ronaldo ajettiin ulos viime perjantain cup-finaalissa Atletico Madridia vastaan.
Dortmundille valtava takaisku Mestarien liigan finaalin alla
Dortmundin tähtipelaaja Mario Götze jää lauantain Bayern-ottelusta sivuun takareisivamman takia. Hän loukkaantui välieräpelissä Real Madridia vastaan.
Paha loukkaantuminen uhkaa Saksan maajoukkuetopparin MM-kisamatkaa
Holger Badstuberin vakava polvivamma pitää miehen pois kentiltä vielä lähes vuoden.
Pukki uskoo Bayern Münchenin voittavan Mestarien liigan
Schalken suomalaishyökkääjän Teemu Pukin mielestä Borussia Dortmund on tällä hetkellä ehkä ainoa joukkue, joka pystyy haastamaan Bayern Münchenin.
Pellegrini vahvisti jättävänsä Malagan - matkalla Cityyn?
Päävalmentaja Manuel Pellegrini ei jatka Malagan peräsimessä enää tämän kauden jälkeen. Hänen on huhuttu siirtyvän Manchester Cityn luotsiksi.
Fulham hankki Boatengin ja Amorebietan
Keskikenttäpelaaja Derek Boateng siirtyy lontoolaisseuraan Dnipro Dnipropetrovskista ja puolustaja Fernando Amorebieta Athletic Bilbaosta.

Kommentoi aihetta
(25 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
TheOperator
Ilmoita asiattomasta kommentistaHyvä Barca!
poissaoloista huolimatta voitto, hyvä merkki!
otto fishbein
Ilmoita asiattomasta kommentistaEn tiedä katsoitko ottelua mutta hyvänä merkkinä en sitä pitäisi. Barcalaiset riitelivät keskenään, varsinkin Messiltä oli ilo kateissa. Alkaako yhtenäisyys rakoilla Pepin poistuttua johtopaikalta? Kirput alkavat hillua, siltä näyttää, mikä on tietysti hyvä asia muiden näkökulmasta.
hellurei taas
Ilmoita asiattomasta kommentistaNo haloo!! Tuommosia keskusteluja/väittelyitä näkee joka ikisessä ottelussa. Joissakin jopa huudetaan kurkku suorana toiselle, että miksi et syöttänyt yms. ja se ei tarkota sen koommin mitään ja niistä ei mitään otsikoita revitä. Messin ja Villan välit ovat ok, niin kuin Messi kerkesi jo todeta. Täällä trollit alkavat tekemään tikusta asiaa. HAHA!
Note: Messin kireyteen voi aiheuttaa se, että kotona on raskaana oleva nainen. If you know what I mean. ;))
M
Ilmoita asiattomasta kommentistaMessillä on lapsi syntymässä, joten voi hyvinkin olla hermot kireämmällä. Mutta hei, yksi huuto Villalle, kun ei tule passia Messille avopaikkaan vaan Villa lähtee kikkailemaan. Voittoja huonosti pelaamallakin, mestarin merkki niin kuin viime kauden Realilla.
Ei hyvä peli useimmilta, Tono paras, Xavi, Alves, Song ja Messi kentän parhaita.
seppo
Ilmoita asiattomasta kommentistaOttolla ensimmäinen jalkapallopeli kenties?
Alex Song vs Granada: 74 passes (97%) | 6 successful long balls | 4 aerial duels won | 5 tackles | 17 balls recovered
Songilta hyvä peli, ottaen huomioon olosuhteet.
Urheilujätkä
Ilmoita asiattomasta kommentistaNo noilla poissaoloilla ei juuri tässä pelissä ole merkitystä.Tälläiset joukkueet pitää voittaa aina vaikka silmät kiinni,materiaaliero on aivan järkyttävä parista avainpelaajan poissaolosta huolimatta.
sevillano
Ilmoita asiattomasta kommentistaYstäväll. vain huomauttaisin nimim. "urheilujätkä", että muistelisi, kuinka kävi esim. kahdelle Suomen maajoukkueen vakiopelaajalle Espanjassa. Tulivat maitojunalla kotiin, niin Pukki kuin Raitalakin. Ei yksikään heidän tasoisensa pelaa La Ligassa. Ei ole tilaa.
Materiaaliero on todellisuudessa aivan muuta kuin järkyttävä. Ns. rivimiesten nimet eivät vain vilahtele päivittäin maailman lehdistön sivuilla. Mutta he ovat kovan luokan pelimiehiä ja ammattilaisia - aivan poikkeuksetta - jokainen.
Ne erot, joita tietysti on, tulevat esiin aivan muualla kuin esim. pelitaidossa tai jopa taktisessa osaamisessa. Ne ovat usein mm. siellä henkisellä puolella.
Jokaisen espanjalaisittain huippujoukkueen on oltava koko ajan varuillaan ja keskityttävä 100 %:sti jokaiseen peliin, sillä sitä ei koskaan tiedä, milloin se ennalta altavastaajaksi nähty saa hengen päälle. Esim. Barcalla on joka vuosi ongelmia Españolin kanssa ja jo on nähty, kuinka paikallismatsin Getafe nuiji mahtavan Madridin.
Jopi
Ilmoita asiattomasta kommentistaNää on ne matsit joita Barca ei onnistunu viime kaudella voittaa. Ne matsit joissa ratkastaan mestaruudet. Ja mitä Messiin ja Villaan tulee, pieni välienselvittely on normaalia jalkapallokentällä kun tunteet käy kuumina ja on ehkä pientä turhautumista. Ei kannata repiä draamaa sieltä missä sitä ei ole. Leo näyttää vähän väsyneeltä, nyt saa sekin viikon huilia niin eiköhän se sieltä lähe. Ja tunnustusta Granadan maalivahdille, otti kaiken. Toki esim Fabregaskin tuhlas kaiken. Mutta voitto on voitto ja vain pisteet lasketaan.
seppo
Ilmoita asiattomasta kommentistaJuurikin näin!
"David Villa: “If Messi tells me off, it’s because of something. I love him.”
Messi post match interview: "Don't try to make a problem between me & Villa. Not only is there not one we get on great"
"These things happen in training too, its just that there are not cameras. "I get on very well with Guaje"
"Villa waited for Messi after end of the match and hugged him. [catalunya radio]
11 pistettä eroa!!
Madridissa paineet kasvaa.
sepi
Ilmoita asiattomasta kommentistaVoit valeseppo pitää tuon nimen ihan vapaasti ja trollata barcaroskaasi. Jos et edes kykene itse keksimään omaa nimimerkkiäsi, niin eipä sinulta mitään suurta antia tänne odotakaan.
Messinvihaaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaTuomari jälleen kentän huonoin. Barcelonalle ei yhtäkään korttia vaikka rikkoivat jatkuvasti. Granadalta loistava taistelu jota ei palkittu säälittävän tuomaripelin takia. Messikle tehot 0+0.
seppo
Ilmoita asiattomasta kommentistaPallollisena harvemmin tulee rikottua vastustajaa, tiedä sitten mitä peliä olet katsonut...
fcb
Ilmoita asiattomasta kommentistaTaisit katsoa jotain toista peliä. sillä 10-0-1 tilanteessa ei tule aikaa rikkoa ketään ku keskitytään niiden puolustuksen rikkomista.
P.S KESKITTY VAAN KATSOMAAN REALIN PELIÄ SIELLÄ OSATAAN RIKKOA.
p.p.
Ilmoita asiattomasta kommentistaBetis - Espanol pelissä rikottiin, kannattaisi katsoa, saatoitpa katsoakin. Siinä rikottiin 5 kertaa enemmän.
HauPa
Ilmoita asiattomasta kommentista"Granadalta loistava taistelu jota ei palkittu säälittävän tuomaripelin takia."
Jos Barca olisi saanut pari varoitusta tai Granada pari vaparia enemmän, niin silloinko niitä maaleja ei olisi ikinä tullutkaan? Ilmeisesti aina kun Barca tekee maalin niin se on joko tuomarin tai puolustuksen vika, tai kun Barcan pelaajaa rikotaan niin se on aina säälittävää filmausta ja tuomari on surkea antaessaan vaparin. Miksi pitää edes katsoa Barcelonan pelejä jos noin paljon ottaa päähän aina kun he voittavat?
TheOperator
Ilmoita asiattomasta kommentistajos ei tee yhtään maalia (omia ei lasketa) niin ei voi voittaa...vai oisko se omamaali pitänyt merkitä granadalle niin olisivat saaneet LOISTAVASTA taistelusta palkinnoksi pisteen? vai oisko keltainen tai pari barcalle ollut SE PALKINTO?
hmm...miksi edes lähin kommentoimaan noin typerää avunhuutoa?!
M
Ilmoita asiattomasta kommentistaMessille 0+1, syöttö Gomezin omaan maaliin. Messi on tällä kaudella joka pelissä, 8 pelissä peräkkäin saanut maalin tai maalisyötön.
Messinvihaaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaHauPa: FC Filmaajat sai maalinsa vastahyökkäyksestä kun tuomari ei uskaltanut viheltää Granadalle vaparia selvästä rikkeestä.
TheOperator: Kuka voitosta puhui? Tasapelistäkin saa pisteen.
M: Omista maaleista ei syöttöpisteitä onneksi jaeta.
TheOperator
Ilmoita asiattomasta kommentistaTavaapa messinvihaaja uudestaan tuo minun kommentti!
sevillano
Ilmoita asiattomasta kommentista"Vasta Xavi onnistui avaamaan Granadan purkin", kirjoitti aamulla eräs urheilulehti. Aika paljon näin; Granada pelasi hyvän matsin, vaan se tarkkaavaisuus ja terä ei kai piisaa - heilläkään - aivan sitä 90 min.
Meillä Real Betis voitti Barcelonan Españolin 1-0 ja on Mestari-paikassa kiinni. Ja kun FC Sevilla on nyt Eurooppa-paikassa, niin hyvältä näyttää ensi kautta - ja kiinnostavia kv-pelejä ja vieraita - ajatellen. Vaan eivät liene kumpikaan asemissaan enää keväällä. Valitettavasti. Porukat ovat kapeita ja penkki lyhyt. Ei vissiin voi mitään näissä oloissa. Mm. katsomot ovat puolityhjiä, jengillä ei ole rahaa lippuihin.
Muutoin päivän puheenaihe on Mourinhon Varane-ylistys. Pelaa kuulemma hyvin Pepen parina. Kolumnistit tietysti aprikoivat Ramosin tilannetta. Mourinho lienee jostain suuttunut Ramosille; vissiin Sevilla-tappion vuoksi, sillä sanotaan hänen antaneen pelissä liikaa siimaa eli pelasi vetelän puolustuspelin.
ametralladora
Ilmoita asiattomasta kommentistaMessinvihaajan kannattaisi tehdä uusi aluevaltaus, esim. ruveta seuraamaan tennistä. "Nadalinvihaaja" olis hyvä nimimerkki. Kaikki postaukset voisivat keskittyä todistamaan miten surkea pelaaja Rafael Nadal on massalla.
Tai "Boltinvihaaja" voisi keskittyä todistelemaan miten hidas Usain Bolt on, mutta pärjää koska tuomarit suosivat häntä.
messinvihaajanvihaaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaHyvä heitto. En vain jotenkin kykene uskomaan, että "messinvihaaja" on tosissaan, Sen täytyy olla läppä. Hykertelee jossain kun ihmiset ottavat sen tosissaan. Ainakin toivon niin. Muussa tapauksessa toivotan onnea ja menestystä tässä kurjassa maailmassa.
Jukka
Ilmoita asiattomasta kommentistaKyllä se valitettavasti on tosissaan.Huomaat kun alat asiallisesti todistamaan kommentit naurettaviksi.
Mutta tuo oli hyvä ,että alkaisi nadalin- tai boltinvihaajaksi
Vaihtaisi välillä levyä kun futiksesta ei näytä ymmärtävän mitään.
P.P.
Ilmoita asiattomasta kommentistaMietippä, jos Messinvihaaja on oikeassa. Onko maailma enää sama sen jälkeen ?
culé
Ilmoita asiattomasta kommentistaon vain yksi! yksi ylitse muiden! Forca Barca!