Barcelona vakuutti - Messi osui, Villalta upea paluu
Barcelona aloitti hienolla tavalla jalkapallon Espanjan La Ligan sunnuntaina. Avausottelussa riitti ilonaiheita yllin kyllin.
Carles Puyol puski kulmasta pallon verkkoon vain neljän minuutin jälkeen. Real Sociedad tasoitti 1-1:een, kun Chori Castro osoitti viimeistelytaitonsa.
Vieraiden juhla kesti tasan kaksi minuuttia, sillä Lionel Messi astui tämän jälkeen parrasvaloihin viimeistelemällä kaksi maalia nopeassa tahdissa.
Barcelona siirtyi 3-1-johtoon ainoastaan vartin pelaamisen jälkeen, ja Messi oli laukonut maalin edestä kaksi täysosumaa.
Ensimmäisen puoliajan loppupuolella Pedro kasvatti Barcelonan johdon 4-1:een. Kotijoukkueen hulppean show'n yksi kapellimestareista oli Cristian Tello, joka jakeli tarkkoja syöttöjä liukuhihnalta. Tellon ja Jordi Alban aivoitukset toimivat.
Toisen puoliskon kohokohta oli se, kun David Villa palasi pitkän loukkaantumisen jäljiltä pelikentille ja sai jo tunnin jälkeen valtavat aplodit 60 000-päiseltä katsojajoukolta ilmestyttyään pelkästään lämmittelemään kentän laidalle.
Barcelonan kärkimies vaihdettiin viheriölle 74. minuutillta, ja kymmenen minuuttia myöhemmin Villa sinetöi vasurillaan 5-1-loppulukemat. Real Sociedad osoittautui kesyksi mittariksi Espanjan liigan suurseuralle.
Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo
Valencia tarrasi Mestarien liiga -paikkaan
Real Sociedadilla on mahdollisuus nousta liigan nelossijalle yön ottelussa. Jeremy Mathieu onnistui Valencialle vieraskentällä.
Sassuolo teki historiaa - pienimmän paikkakunnan joukkue Serie A:ssa
Sassuolo ja Hellas Verona nousevat kauden päätteeksi Italian pääsarjaan. Livorno-ottelussa jaettiin kolme ulosajoa.
Bayern-topparilla huikean huonoa tuuria - taas pitkälle sairauslomalle
Holger Badstuberin oikean polven ristisiteet hajosivat jälleen. Toppari tarvitsee leikkaushoitoa.
Dortmundin huipputoppari saattaa jäädä sivuun Wembleyltä
Mats Hummels ontui kentältä liigakauden päätösottelussa Hoffenheimia vastaan. Borussia kohtaa Bayern Münchenin 25. toukokuuta Mestarien liigan finaalissa.
Schalke piti kiinni Mestarien liiga -paikasta - Bayern lämmitteli maaleilla
Teemu Pukki seurasi kauden päätösottelua penkin puolelta. Augsburg nousi voitolla kuiville.
Hämäläisen Lech Poznan jäi kakkoseksi Puolan kärkitaistossa
Kasper Hämäläisen operoima hyökkäys ei kyennyt puhkomaan Legia Varsovan puolustusta. Ottelu ratkaisu syntyi rangaistuspilkulta.
Potkut saanut Mancini kiitti kannattajia lehti-ilmoituksella
Manchester Cityn entinen manageri osti paikallisesta lehdestä sivun ilmoituksen. Naapuriseuran väistyvä sir Alex Ferguson ihmettelee Mancinin potkuja.
Hyypiä: ”Emme lähde löysäilemään”
Bundesliigan kolmannen sijansa varmistanut Bayer Leverkusen kohtaa Bundesliigan päätöskierroksella HSV:n.
Suuryllättäjä haastaa Schalken taistelussa Mestarien liiga -paikasta
Freiburg kohtaa tänään Bundesliigan päätöskierroksella Schalken. Voitolla seura nousisi Bundesliigassa neljänneksi ja pääsisi ensi kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Mourinho synkeänä cup-tappion jälkeen: "Urani kaamein kausi"
Espanjan cupin tappio paikallisvastustajalle sai portugalilaisvalmentajan mielen matalaksi. Tulevaisuudestaan hän lupasi kertoa heti kun siihen tulee selvyys.

Kommentoi aihetta
(39 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Villa
Ilmoita asiattomasta kommentistaKertakaikiaan upea paluu David Villalta. Toivottovasti loukaantumiset pysyvät poissa. Viime kausi Barcelonalta puuttui Villan upeat viimeistelyt. Toivotaan että kuten Titokin sanoi "mahdollisimman paljon peliä voitetaan, miksi ei kaikki :D
Sss
Ilmoita asiattomasta kommentistaItsellä tuli tippa linssiin kun villa tuli kentälle, harmi että em kisat menivät ohi, nimittäin tässä olisi ollut 5 maalin mies
apina
Ilmoita asiattomasta kommentistaVilla oli ennen loukkaantumistaan jo pudonnut avauksesta tuhnuilunsa takia. Jälleen yksi toisessa seurassa loistanut pelaaja, joka tulee barcaan floppaamaan. Harmi että Songinkin urakehitys todennäköisesti pysähtyy barcan penkille. En ymmärrä miten joku vielä väittää paluuta upeaksi, mies ei todellakaan pelannut hyvin. Toisaalta tuskin edes barcan "fanit" jaksoivat kattoa tylsää peliä, jossa käveltiin 80 minuuttia keskikentällä.
SS
Ilmoita asiattomasta kommentistaVai, että oikein tippa linssiin. Liikuttava on Villan kohtalo :(
Messinvihaaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaMiten voi vakuuttaa kun vastustajan puolustus oli reippaasti alle Veikkausliiga-tason ja silti vain 5 maalia? Messi sai tehdä 2 maalia tyhjiin, Villa osui tuurilla, Puyolin tasoinen pääpelaaja teki maalin ottelun ensimmäisestä kulmapotkusta ja Pedro sai laittaa takatolpalta tyhjiin kun puolustus oli ties missä.
Viime kaudella Real Sociedad hävisi 53 pistettä sarjavoittajalle. Kertoo kaiken tasosta.
fcb
Ilmoita asiattomasta kommentistaihmettelinkin tässä missä olet ollut kun ei sinusta kuulunut mitään. ai niin nyt tiedän miksi. barca taisi olla "lomalla". ei tullut naurettuksi. nyt saadaan kaikki lukea sinun upeat asiantuntija kommentit.
Mambo
Ilmoita asiattomasta kommentistaVoi pyhä Sylvi mistä ammennat nämä typeryydet...Barca on tänä
vuonna lyömätön, Villan paluu,Pique loistavalla tasolla ja Tarzan taidollaan ja tahdonvoimallaan on niin iso lisä että siihen ei pystytä vastaamaan kun ulkoavaruudesta.
Blaugrana
Ilmoita asiattomasta kommentistaNo entä real?? Higuain 3 kertaa riparista ja vika ihan tuurilla sisään.
Pepe kolkkaa omalla päänupillaan Casillasin vaparitilanteessa ja Jonas tekee tyhjiin... Ja olihan Pedron maalissakin Tellolta upea syöttö.
Se nyt on vaan Barcan tyyli pelata. Viedään pakit kahville ja pallo häkkiin.
Toisin kuin Realissa ei paljon joukkuepeliä tunneta.
Apinantuntija
Ilmoita asiattomasta kommentistaJuuri tällaisten, mitä ilmeisimmin psykiatrin apua kaipaavien, kommentoijien vuoksi ei enää viitsi näitä YLEn La Liga raportteja käydä lukemassa, kommentoinneista puhumattakaan. Harmi sinänsä, sillä oikeasti asiantuntevat mielipiteet jäävät näin ollen näkemättä.
Olisikohan aika tehdä jotain, YLE?
Kiitos ja kuulemiin, siirryn tästä muille areenoille...
sevillano
Ilmoita asiattomasta kommentistaJospa tuollaisen lievähkön luonteisen puoltolauseen saisi tässä esittää arv. nimim. "Apinantuntijalle". Eivät tuollaiset, hänen alamittaisiksi arvioimansa kommentit sinänsä ainakaan itseäni häiritse. Nehän tulee luettua - esim. taktiikantajultaan sisällöttöminä - ns. kolme riviä kerralla.
Mutta futis on tunnetusti suuremman pelaajaryhmän toteuttama, tavattoman vaikea ja paljon erilaisia henkisiä valmiuksia vaativa peli. Niin kentällä kuin katsomossakin. Siinä mielessä se kiehtoo monia, hyvinkin monimutkaiseen ajatuksenmuodostukseen kykeneviä ihmisiä, jotka kykenevät näkemään pelissä myös sen - sanoisinko - shakki-pelin tapaisen luonteen. Ja kyllä tällaisia - jos ei nyt ihan häiritse niin - ei ainakaan miellytä täysin sisällyksetön, enempi puhdasta ns. kaksiarvoloogista maailmankuvaa viestittävä, itseään loputtomiin toistava jaarittelu.
Korostaisin, että kaipa kommenttien ylipäätään yleinen tarkoitus on puhua enempi kohteestaan, ei kirjoittajasta itsestään!
hakka
Ilmoita asiattomasta kommentistaOlen aivan samaa mieltä apinantuntijan kanssa.
Ihmettelen vaan, että miksi Messinvihaaja sitten katsot espanjan liigaa, kun kerta mielikuvasi sen sarjan tasosta on tuollainen. Mitäs jos edes vaihtaisit nimimerkkiä. Ei kukaan ota tuollaisella nimimerkillä kirjoittavaa tosissaan. Se suorastaan huutaa trollia.
Olen kaikista esittämistäsi asioista täysin eri mieltä, mutta en näe mitään järkeä kommentoida, koska olet luultavasti joko supertrolli tai sitten tosiaankin tarvitsisit psykiatrin apua niinkuin apinanvihaajakin totesi.
Enköhän minäkin vaihda taas foorumeita ainakin joksikin ajaksi.
doniel
Ilmoita asiattomasta kommentistaMahtoiko Blaugrana katsoa Realin peliä? Kyllä se Valenciankin puolustus vietiin muutamaan kertaan kahville ja olihan niitä tontteja, mutta Realin pojat kun eivät vaan siihen tyhjäänkään maalin osunut. Kyllä kai sekin vaatii taitoa...
Messinvihaaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaMambo: Pique ei mahtunut avaukseen koska keskiikenttäpelaaja Mascherano vei paikan. Oli muuten jäätävää puolustamista Barcan päästäessä maalin.
Apinantuntija: Lue oma viestisi ja mieti mitä "sisältöä" siinä on. En jää kaipaamaan sinua.
hakka: Mitä sitten vaikka huutaisi? Nimimerkkini ei ole minin keksimäni edes. En jää kaipaamaan sinuakaan.
TheOperator
Ilmoita asiattomasta kommentistamessinvihaajan paluu osa *** ! taattua laatua taas! joten empä viiti tarttua "koukkuun"...ajanhukkaa... :)
Villan paluu erittäin hieno juttu! ja tellon trollaajille jauhot suuhun!
Seguidor
Ilmoita asiattomasta kommentistaKauden avauspelissä puolityhjä nou camp? 60000 katsojaa, kuulostaa joltain englannin rapa-liigalta.
xaviesta
Ilmoita asiattomasta kommentistapaikan paalla olleena sielä oli kylla 80000 katsojaa avauspelissa.
urpo
Ilmoita asiattomasta kommentistaBarcan omien sivujen tilastojen mukaan katsojia oli 57 000. Xaviesta taisi olla sittenkin jossakin toisessa kaupungissa..
xaviesta
Ilmoita asiattomasta kommentistatokassa kerroksessa camp noussa katsottuna musta kylla naytti et siina oli melko taytta paitsi alakerrassa oli vapaita penkkeja.
turisti
Ilmoita asiattomasta kommentistaxaviesta ollut ekaa kertaa aurinkomatkojen reissulla, ja uskoi matkanjohtajan kertoman yleisömäärän?
Hoh hoijjaa
Ilmoita asiattomasta kommentistaJoo-o, ihan siistiä, mutta yhtä jännää ku sonnan ajo. La Liga on uusi skottilan valioliiga: tasan kahden kauppa. Barcelona on suurjoukkue ja Messi kenties suurin pelaaja koskaan ja ikinä, en kiistä ja ihaillen allekirjoitan. Kaipaisin vain vähän enemmän ja tiukempaa taistoa. Eurocupin sijat ovat varmasti se jännittävin osa sarjataulukkoa.
CFC the blues
Ilmoita asiattomasta kommentistaMessi,Messi ja Messi.Hienoo,että Messi löyty taas.Oli jo ikävä,ku ei tietänt mitä sille kuuluu ja onko harkat sujunu hyvin.Upeaa todellakin,että Ihan maailmanluokan seuraa vastaa osui taas! On se paras!
Mummeli
Ilmoita asiattomasta kommentistaKova jengi ku on keskikentälle Fabregas, Xavi, Iniesta, Busquets, Mascherano jne. jne. ja sit ne peluuttaa jotain Telloo :D
sevillano
Ilmoita asiattomasta kommentistaNo, ehkei aivan näin. Katsoin matsin TV:stä, ja ainakin kommentaattorit kehuivat Telloa koko matsin ajan. Passit olivat millimetrintarkkoja ja aina - taktisesti - oikeaan osoitteeseen. Myös aamun AS-urheilulehti piti Telloa ns. matsin miehenä (yhdessä Messin kanssa) ja korosti mm., että aina kun Tello osallistui peliin, syntyi vaaran paikka. Hänellä näyttää olevan se pelitaktiikan taju huippuluokkaa.
Muutoin huomionarvoista - jota kommentaattoritkin naureskelivat - pelissä oli se, että aina vaikka Barca teki maalin, ei ilmekään värähtänyt Titon kasvoilla.
Messinvihaaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaTello sai syötettyä kaksi kertaa maalipaikan. Kerran pallo meni tuurilla perille, toisella kerralla Pedro oli maalin kulmalla vapaana ja lähin puolustaja noin viiden metrin päässä. Tuollaisessa tilanteessa amatöörifutarikin pystyy tarjoilemaan syötön josta voi pistää tyhjiin.
Titokin ymmärsi ettei vastustajasta ollut mihinkään, joten piti naaman peruslukemilla.
Jürgen
Ilmoita asiattomasta kommentistaMinäkin ymmärrän jalkapallosta sen verran, että jos Barcelona pelaisi ns. täydellistä futista, voittaisi la ligan, mestareiden liigan, siinä sivussa valioliigan ja serie A:nkin... ja häviämättä peliäkään, Messinvihaajan mielestä se perustuisi pelkästään tuuriin, vastustajien huonouteen, Barcaa suosiviin tuomareihin, Barcalle suotuisiin nurmen pintoihin, katalaonialaisille sopiviin säätiloihin, eurooppalaisten, amerikkalaisten ja afrikkalaisten urheilun kattojärjestöjen johtohenkilöiden Barca-sympatioihin jne... Olisi mukava tietää, onko Messinvihaajan mielestä Barcelonassa yhtään oikean jalkapalloilijan mitat ja taidot täyttävää kaveria???
Messinvihaaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaJürgen: Barcassa on yksi jalkapalloilijan mitat täyttävä pelaaja, Puyol. Muut ovat turhia sivuttaissyöttelijöitä, filmaajia tai jotain muuta vastaavaa.
KaunisFutis
Ilmoita asiattomasta kommentistaHieno otteluselostus, kiitos Timo!
KJ
Ilmoita asiattomasta kommentistaOli kyllä kiva nähdä Villan paluu. Tekee vielä rumaa jälkeä vastustajien maalilla.
Minäkin muuten pidin näkemästäni.
Asiantuntija
Ilmoita asiattomasta kommentistaVoi voi tätä espanian neitiliigan tasoa. Meni mielenkiinto tähän pelleilyyn jo nytten!!!
Että silleen
Ilmoita asiattomasta kommentistaNäkeehän tuon jo Eurooppa-liigasta, että Espanjalaiset rulaa. La Ligan keskitason porukat tiputtelevat Valioliigan kärkipään porukat aina kisasta
doniel
Ilmoita asiattomasta kommentista"Että silleen", Mites toi Mestarien Liiga? Ai niin, "valioliigan keskitason jengihän sen veikin ja tiputti La Ligan kärkipään porukan kisasta."
Ps. molemmat vertauskuvat ovat aivan yhtä ontuvia...
Messinvihaaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaEttä silleen: Eurooppa liiga ei kiinnosta suurseuroja, koska sen voitosta tienaa suunnilleen saman kuin pääsystä Mestarien liigan lohkovaiheeseen. Lisäksi voittaakseen sen pitää pelata todella suuri määrä otteluita ja väsyttää pelaajia suotta.
Tare
Ilmoita asiattomasta kommentistaJokainen täyspäinen viimeiset 10-vuotta jalkapalloa seurannut tietää, että espanjalaiset hallitsevat tätä peliä tällä hetkellä. vihaaja ei taida jatkuvan barca-kommentointinsa perusteella kuulua täyspäisten joukkoon.
Messinvihaaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaTare: Eivätkä hallitse muuten kuin filmaamalla. Tietysti amatöörien silmissä se näyttää siltä mitä sanoit.
villan vasuri
Ilmoita asiattomasta kommentistamessin vihaaja en tiedä miten voit sanoa villan vetoa tuuri maaliksi,suoraa syötöstä vasurilla mee kokeileen.
Messinvihaaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaVillalla on surkea vasuri, juuri sen takia tuurimaali. Tuollainen onnistuu ehkä kerran 20 yrityksestä. Ellei samaa temppua pysty toistamaan ainakin 3 kertaa peräkkäin onnistuneesti, se on tuuria.
Ja näinhän se usein jalkapallossa on. Yritetään jotain joka onnistuu kerran tuhannesta ja kun sattuu onnistumaan, saa hirveän suosion. Jos epäonnistuu, kukaan ei minuutin päästä muista koko yritystä.
lvhxklvhb
Ilmoita asiattomasta kommentistaMessinvihaaja: kiitos kun teit paluun! Mikään ei naurata enempää kuin sinun kommenttisi XD
Tare
Ilmoita asiattomasta kommentistaHommaa elämä. Miksi edes katsot näitä pelejä, jos motiivisi on vihata barcaa.
sevillano
Ilmoita asiattomasta kommentistaNiin, onhan se erityisesti "oikealta futismieheltä" hiukan outoa asennoitumista, että seuraa vaikkapa nyt Barcan matseja vain odottaakseen, että joku pelaaja ao. jengistä esim. epäonnistuisi kentällä.
Todella vaikea ottaa asiantilaan lähemmin kantaa.