"Bolt voi juosta satasen aikaan 9,40"
Usain Bolt voi yltää Lontoon olympiaradalla uuteen maailmanennätysaikaan, sanoo IAAF:n puheenjohtaja Lamine Diack.
Lontoon olympiakisojen yksi odotetuimmista tapahtumista nähdään ensi sunnuntaina, kun maailman nopeimmat miehet taistelevat 100 metrin olympiakullasta.
Ennakkosuosikki on tietenkin Jamaikan maailmanennätysmies Usain Bolt, joka on ollut mediahuomion keskipisteenä heti saavuttuaan Lontooseen. Myös Kansainvälisen yleisurheiluliiton IAAF:n puheenjohtajalla Lamine Diackilla oli sanottavansa hallitsevasta olympiavoittajasta.
- Mikä tahansa on mahdollista. Jos Bolt on iskussa, näemme mahdollisesti jopa 9,40 sekunnin juoksun sadalla metrillä, Diack kertoi.
Kesällä takareisivaivoista kärsinyt Bolt juoksi neljä vuotta sitten Pekingissä olympiakultaa uudella ME-ajalla 9,69. Jamaikalaistähti pani ennätyksensä uusiksi kolme vuotta sitten Berliinissä pinkomalla ratasuoran 9,58 sekunnissa. Diackin mukaan Lontoossa nähdään varmasti Pekingin kaltaisia loistosuorituksia.
- Olen vakuuttunut siitä, että me saamme loistavia tapahtumia ja spektaakkeleita. Minun kisani alkavat 3. elokuuta, kun yleisurheilut alkavat.
Lontoon olympialaisten yleisurheilukilpailut pyörähtävät käyntiin perjantaina.

Kommentoi aihetta
(19 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Lontoo2012
Ilmoita asiattomasta kommentistaKaikkien aikojen urheiluspektaakkeli nähdään ensi sunnuntaina.Mitä tekee Bolt mikä on miehen kunto?,onko edes mukana loppukilpailussa?entä Blake onko hänkään mukana,kestääkö hänen hermonsa?.Unohtaa ei saa myöskään Gatlinia,eikä tietysti nousukunnossa olevaa Tyson Gayeta.
nojoo
Ilmoita asiattomasta kommentistaBolt ja Blake todennäköisesti vievät kaksoisvoiton Jamaikaan, mutta kolmospaikasta taistelevat Gatlin, Gay ja Powell, tietenkin riippuen siitä, mistä ajoista puhutaan, jos tämä kolmikko jää 9,90 - 10,00 välille niin sieltä voi nousta joku muukin.
eWonder
Ilmoita asiattomasta kommentistaOma veikkaukseni kauden aiempien kisojen perusteella on, että Blake on hienoinen ykkössuosikki, Bolt ykköshaastaja. Tämän kaksikon väliin voi tunkea toinen kaksikosta Gay - Gatlin. Voittoaika riippuu taas kerran olosuhteista (iltakisa: perinteinen sateen, vastatuulen ja lievän viileyden mahdollisuus). Nollatuulessa ja kuivassa säässä 9,70 voi olla lähellä voittajan osalta, hopea ja pronssi välille 9,75-9,80.
ME-aika jää ainakin satasella hätyyttämättä.
Toivottavasti koko viisikko nyt kuitenkin ensin selvittäisi tiensä finaaliin saakka.
iha vaa sivuhuomautuksena
Ilmoita asiattomasta kommentistaLontoo 2012 ei oikee osaa käyttää välimerkkejä.
Jaska
Ilmoita asiattomasta kommentistaNäinköhän on vielä Lontoon stadionille lippuja myymättä kun puheenjohtajakin valjastetaan markkinointiin..?
Jokainen yleisurheilua seuraava ymmärtää hyvin, että 9,40 on Boltin nykykunnossa täyttä utopiaa, 9,70 edellyttää jo suurta venymistä. Tilanne on hieman sama kuin Pitkämäen kohdalla; saa sitä 90-metristä odottaa ja toivoa valmennusjohdosta lähtien, mutta jotain realiteetteja olisi hyvä tunnustaa kun kommentteja lähdetään antamaan...
Tarasovi
Ilmoita asiattomasta kommentistaTuskin edes voittaa satasta!
Teppana
Ilmoita asiattomasta kommentistaBoltin tämän kauden juoksut ei ole olleet mitään odotuksia herättäviä ajatellen uutta maailmanennätystä 100 metrillä. Ja onhan siellä tosiaan (!) muitakin potentiaalisia juoksijoita. Edes voitto ei ole varma. Sen osoitti jo Jamaikalla käydyt kisat, oliko karsinnat tai vastaavat.
Jokunen
Ilmoita asiattomasta kommentistavai luppuja myymättä? Miljoona brittiä olisi halunnut ostaa lipun satasen finaaliin, joten varmaankin lippuja on vielä paljon myymättä.
Virenin jälessäjuoksijat tuloo
Ilmoita asiattomasta kommentistaBolt voittaa satasen. Aika 9.56. Blake kakkonen ja Powell kolmas. Jamaikalle puhdas kolmoisvoitto.
Tämä on varma, kun tauti:D
Bolt suosikki
Ilmoita asiattomasta kommentistaMuistaako joku Berliinin kisoja 2009? Boltilla taulussa 9.79 ennen kisoja. Miten kävikään kisoissa. Finaalissa rävähti 9.58. Silloinkin Boltilla oli alkukesästä loukkaantumisia ja vaivoja, kuten nyttenkin. Nyt taulussa on 9.76 ennen Lontoota Jos Bolt on vaivoista terve niin uskon, että kukaan ei voi voittaa Usainia. Mies on kunnonajoituksen mestari se on nähty arvokisoissa. Lontoon sää on ainut mikä voi olla huippukuntoiselle terveelle Boltille este ME:lle 9.50 ajat vaativat hyvät olosuhteetkin.
Faktaa
Ilmoita asiattomasta kommentistaKannattaa muistaa että Bolt on nimenomaaan arvokisoissa tehnyt ne hirmu juoksunsa. Itse asiassa ennen Berliiniä Boltin kauden paras oli huonompi kuin tällä kaudella, "vain" 9,79, ja silti tuli käsittämätön ME 9,58. Toki esim. tuo hölkäten tullut n.9,8 välierissä näytti jo niin ylivertaiselta että tiesi jo mitä tuleman pitää. Toivottavasti karsinnoissa alkaa lennokkuutta taas näkyä.
2008 mies oli vetäissyt ME:tä sivuavan 9,72 ennen kisoja, joten ihan samanlaista parannusta ei Penkingissä silloin nähty (vaikka varaa jäikin).
200 metriä taasen on ollut vielä hämmentävämpi. Ennen Penkingiä miehen ennätys 19,63 ja finaalissa ME 19,30. Ja ennen Berliiniä kauden paras 19,59 (joskin kaatosateessa vasta tuuleen) ja finaalissa ME 19,19.
Samaa mieltä
Ilmoita asiattomasta kommentistaTäysin samaa mieltä tosin Pekingin aika olisi voinut olla 9.50 alkuinen, kuten Berliinissä jos olisi juossut maaliin asti täysillä!? Lähtö oli myös ehkä hieman huonompi, kuin Berliinissä. Bolt itse sanoi Berliinissä että ei ollut yhtä hyvässä kunnossa, kuin Pekingissä jossa 200m juoksua heikensi lähes metrin vastatuuli.
Nuub
Ilmoita asiattomasta kommentistaen tiiä miks satasta hehkutetaan nii paljo, mun mielest kakssatane on palijo mielenkiintosempi ku boltilla siellä ekaa kertaa varteenotettava haastaja..
Maailman nopein
Ilmoita asiattomasta kommentistaKoska 100m on 100m se ratkasee kuka on maailman nopein ihminen. 200m on taas vähemmän juostu välimuoto 100m ja ratakierroksen väliltä.
Road to London
Ilmoita asiattomasta kommentistaKatsoiko kukaan Berliinin 100m kisan, jota ennen Boltilla oli taulussa 9.79 ja kuinka kävikään kisoissa? Finaalissa kulki aikaan 9.58. Silloinkin alkukaudella oli pientä vaivaa ja loukkaantumista niinkuin nyt. Tällä hetkellä taulussa on 9.76 joten tilanne on sama jos ei parempi. Lontoossa olosuhteet voi olla esteenä 9.50 ajoille, joka olisi aivan hurja aika. Mutta väitän että tervettä Boltia ei kukaan arvokisoissa juoksemalla voita. On osannut aina ajoittaa kuntohuipun arvokisoihin ja ottaa ne huomattavasti enemmän tosissaan, kuin timanttiliigan kisat.
London MC
Ilmoita asiattomasta kommentista1. Bolt 9.49
2. Blake 9.67
3. Gay 9.74
Siinä on finaalin lopputulokset.
Late
Ilmoita asiattomasta kommentistajos tämä tapahtuu niin syön housuni.
Milloin?
Ilmoita asiattomasta kommentistamilloin se bolt juoksee tänään? (sunnuntaina)
Kuinkas sitten kävikään
Ilmoita asiattomasta kommentistaKaikkien aikojen spektaakkeli oli moninkertaisen olympia kultamitalistin Carl Lewisin ja Ben Johnsonin kaksintaistelut.
Niiden kisojen jälkeen pikajuoksu ei ole ollut entisensä.