Lontoo Yleisurheilu |

Brittien olympiakomitea vaatii kolmiloikkamestarin lääketiedot

Philips Idowu ei lähtenyt olympiaryhmän mukana Portugalin-leirille. Loikkaaja kärsii lonkkavammasta.

Phillips Idowu.
Kuva: Yle

Britannian olympiakomitea (BOA) pyytää kolmiloikkaaja Philips Idowulta pyydetään selvitystä hänen loukkaantumisestaan Lontoon kisojen alla.

Lajin maailmanmestaruuden Berliinissä ja Euroopan mestaruuden Berliinissä voittanut Idowu jäi sivuun yleisurheilun olympiajoukkueen valmistavalta leiriltä Portugalista.

Idowu kärsii lonkkavammasta, jonka takia vetäytyi myös Lontoon GP-kisasta vain 25 minuuttia ennen tapahtuman alkua.

- Lääketieteen johtajamme on pyytänyt häntä ja hänen agenttiaan toimittamaan hänen vammansa hoitoon liittyvien lääkkeiden listan ja kertomuksen hoidosta, jota hän parhaillaan saa, BOA:n tiedottaja Darryl Seibel sanoi.

Idowun valmentaja Aston Mooren mukaan vamma haittaa myös harjoittelua, eikä loikkaaja ole kyennyt tekemään asioita 100-prosenttisesti.

- Hän kokenut urheilija, jonka kanssa olen työskennellyt yli neljä vuotta. Arvioimme tilanteen tulevien päivien aikana, Moore sanoi.

Idowu on kisannut viimeksi kesäkuun ensimmäisenä USA:n Oregonissa. Tuolloin britti jäi sivuun kilpailusta kolmen suorituksen jälkeen.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat olympiauutiset

Muualla Yle.fi:ssä