Paralympialaiset 2012 |

Brittikelaajan kova saldo: kultaa 800 metriltä maratonille

David Weir kahmi Lontoon paralympialaisissa neljä kultamitalia. Päätöspäivänä hän oli maratonin ykkönen.

David Weir paralympialaisten maratonilla
Kisan kärkikolmikko karussa, David Weir kelaa kärjessä. Kuva: EPA / Andy Rain

David Weir huudatti kotiyleisöä voittamalla paralympialaisten päätöspäivänä T54-luokan maratonkelauksen ajalla 1.30.20.

33-vuotiaan Weirin kisat olivat jättipotti, sillä hän voitti kultaa myös 800, 1500 ja 5000 metrillä.

- Tämä on unelmien täyttymys. Haaveilin tietysti kaikkien kisojen voittamisesta, mutta se oli raskas urakka. Täytyy kyllä sanoa, että missään olympiastadionilla käymässäni kisassa en tuntenut mitään paineita, sillä yleisön tuki oli niin mahtavaa, Weir sanoi kisan jälkeen.

Sveitsin Marcel Hug jäi kisassa hopealle vain sekunnin erolla Weiriin. Pronssille kelasi puolustava mestari, Australian Kurt Fearnley, joka sai saman loppuajan kuin Hug.

Kommentoi aihetta

(3 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Urheilun pääuutiset

Jääkiekon MM 2013

Jalonen jättää Leijonat - "Meillä on huippupelaajista vajausta"

Jukka Jalonen.

Jukka Jalonen ehti vaikuttaa Leijonissa kuusi vuotta. Kollegojen kritiikkiä Jalosella ei tule ikävä.

USA löi Leijonat MM-pronssiottelussa

Leijonien hieno nousu jäi ilman palkintoa

Leijonille luu käteen trilleristä - näin eteni MM-pronssiottelu 

"Mielessä enemmän v:llä alkavaa kuin haikeutta"

Leijona-kapteeni pettyneenä: "Tämä on ollut hieno aikakausi"

Jenkkikapteeni: "Yritimme vain tehdä ottelusta jännittävän"

Granlund: Joukkueesta voi olla todella ylpeä

"Ei paljon napostele, vaikka olisi sata maalia tehnyt"

Aaltosen sanat vähissä: "Eipä sitä tässä viitsi sanoa"

Antti Raanta kisakokemuksesta: "Sai joka päivä ilmaista ruokaa" 

Suosittelemme

Tuoreimmat paralympiauutiset

Muualla Yle.fi:ssä