Pyöräily |

Contador palaa satulaan kilpailukiellon jälkeen

Vuoden 2010 Ranskan ympäriajossa klenbuterolin käytöstä kärynnyt Alberto Contador, 29, palaa kilpailuihin ensi kuussa ajettavalla Eneco Tourilla.

Alberto Contador
Kuva: EPA

Dopingista kärynnyt Alberto Contador palaa pyörän satulaan elokuussa ajettavalla Eneco Tourilla.

Seitsemän etappia pitkä kilpailu alkaa 6. elokuuta, eli samana päivänä kun espanjalaispyöräilijän kilpailukielto päättyy. Kilpailu ajetaan Alankomaissa ja Belgiassa.

- Tämä kilpailu on minulle erityinen muutamankin syyn takia. Se on paluukilpailuni, ja olen aina tykännyt ajaa näillä seuduilla. Täällä on niin paljon pyöräilykulttuuria, ja tunnen olevani kotonani täällä, Contador sanoi verkkosivuillaan.

Kaksinkertainen Ranskan ympäriajon voittaja käyttää Eneco Touria lämmittelykilpailuna Espanjan ympäriajoa varten, joka alkaa 18. elokuuta.

Kommentoi aihetta

(1 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Pyöräily

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

KOMMENTTI: Bayernin menestys on rakennettu pettymyksille

Bayern Münchenin Arjen Robben tuulettaa maalia.

Jos Saksassa et ole Bayernin kannattaja, todennäköisesti vihaat seuraa. Baijerilaiset käyttäytyvät suurseuran tavoin vähintäänkin itsevarmasti, monien mielestä ylimielisesti.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä