Coyotes-leirissä kiehui yli: "Elinikäinen pelikielto!"
Phoenix Coyotes ei sulattanut putoamistaan NHL:n mestaruustaistosta. Kings-kapteeni Dustin Brownille vaaditaan elinikäistä pelikieltoa.
Los Angeles Kings eteni tiistaina ensimmäistä kertaa 19 vuoteen Stanley Cup -finaaleihin. Dustin Penner nousi Kingsin sankariksi jatkoerän loppupuolella. Phoenix Coyotesin leirissä Kingsin voitto otettiin vastaan äärimmäisen pettyneenä.
Varsinkin läntisen konferenssin viidennen finaalitaiston tuomaritoiminta koettiin kotijoukkueen pukukopissa surkeana. Eniten närää aiheutti Kings-kapteeni Dustin Brownin taklaus pelikatkolla juuri ennen Pennerin voitto-osumaa. Brown taklasi rajusti Coyotes-puolustaja Michal Rozsivalia, joka loukkasi polvensa. Tilanteesta ei tuomittu Brownille edes kaksiminuuttista.
- Jos Raffi Torres sai 25 ottelun pelikiellon, tämän jätkän pitäisi saada elinikäinen panna! Phoenixin maalivahti Mike Smith puhisi ottelun jälkeen ESPN:n mukaan.
Myöskään Phoenixin taistelun ruummiillistuma, kapteeni Shane Doan ei nielaissut Brownin taklausta pureskelematta.
- Miten he voivat sivuuttaa sen? "Rosien" polvi on täysin hajalla. Miten sen voi missata? Miten sen voi missata, vaikka se tapahtui vihellyksen jälkeen polvella? Kun minä joudun ongelmiin, olen kaikkien hampaissa. Heillä on varmasti hieno selitys sille. Tiedän, että he yrittävät aina parhaansa ja tekevät joskus virheitä. On vain rankkaa kuin se tulee tällaisessa tilanteessa, Doan avautui.
Brownin mukaan tilanteessa ei ollut mitään väärää.
- Näin hänen leikkaavan keskelle. Muutin suuntaani kohdatakseni hänet keskellä. En ole nähnyt uusintaa, mutta minun mielestäni osuin häneen vartaloni vasemmalla puolella. Ainakin olkapääni osui häneen. Hän yritti pois tieltä, ja minä vein taklaukseni loppuun. En taklannut polvellani, Brown vakuutti.
Tuoreimmat aiheesta: NHL
Edmontonin veteraanipuolustaja laittoi hokkarit naulaan
Edmonton Oilersin kanadalaispuolustaja Andy Sutton lopettaa pelaajauransa.
NHL-hyökkääjä tuhosi urheiluautonsa - katso hurjat kuvat
Jakub Voracek ei loukkaantunut kolarissa. Miehen Ferrarille kävi huonommin.
AHL:n konferenssifinaaleissa vankka suomalaisedustus
Vähintään yksi suomalaispelaaja nähdään AHL:n finaaleissa tänä keväänä. Toni Rajala ja Teemu Hartikainen taistelevat pistepörssin kärkisijoilla.
Niemi kesti lopun tulituksen - San Josen kotitaika pitää
San Jose on voittanut kaikki kotiottelunsa pudotuspeleissä. Ottelusarja Los Angelesiä vastaan on nyt 2-2.
Raskia hehkutetaan Bostonissa - "En voi kehua häntä tarpeeksi"
Bostonilla on huonoja muistoja 3-0-johtoasemasta pudotuspelien toisella kierroksella. New York Rangers ei ole luovuttanut.
Rask pysäytti Rangersin - Boston jyräämässä jatkoon
Boston haki vierasvoiton Madison Square Gardenista päätöserän osumien turvin. Konferenssifinaali on enää yhden voiton päässä.
Lehti: Yksi kaikkien aikojen NHL-pelaajista Coloradon luotsiksi
Patrick Roysta on tulossa NHL-luotsi. Valmennuskokemusta on aiemmin Kanadan junioriliigoista.
Detroit iski nopeasti – hylätty osuma puhutti
Detroit Red Wings siirtyi läntisen konferenssin semifinaalisarjassa 2-1 johtoon. Chicago Blackhawks taipui maalein 3-1.
Ottawa-fanien kynnet koetuksella - ratkaisu toisessa jatkoerässä
Pittsburgh Penguins oli kiinni voitossa ottelun viimeiselle minuutille saakka. Maalivahdit loistivat pitkäksi venyneessä ottelussa.
Raskin huippuilta takasi Bostonille voiton
New York Rangers törmäsi maalivahti Tuukka Raskiin. Bruins jätti varmistelun päätöserässä.

Kommentoi aihetta
(11 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
dustin
Ilmoita asiattomasta kommentistaOdotin tästä vieläkin hienonpaa sarjaa vähän karvasmaku jäi :/ Osittain tänkin takia :D
jönssön
Ilmoita asiattomasta kommentistaKorpikoski kisoihin! Eiku hetkinen, ne meni jo...
AS
Ilmoita asiattomasta kommentistaKyllähän polvet selvästi osuvat yhteen mutta oliko se tahallinen tilanne siitä voidaan olla monta mieltä
Kiiski Vastaranta
Ilmoita asiattomasta kommentistaEi muuten tarvi olla tahallinen. Polvitaklaus on aina polvitaklaus.
änäri
Ilmoita asiattomasta kommentistaei ollu mittää aihetta jäähyyn... tavallinen yhteentörmäys.. joskus vain näitä sattuu
Janders
Ilmoita asiattomasta kommentistaBrown on kyllä niin likainen pelaaja, että en ihmettele vaikka olisi polvea lähtenyt hakemaan. Tosin hidastusten perusteella aika vaikea sanoa, miten todella on. Huomion arvoista tilanteessa on myös se, että kontakti tapahtui vihellyksen jälkeen. (vaikkakin niin nopeasti, ettei siinä paljon ehdi jarruttelemaan)
Jospa tuosta nyt irtoaisi ainakin 7 peliä pelikieltoa, eihän sitä enempää tämän kauden osalta tarvitsisi tullakaan.
Musiikki79
Ilmoita asiattomasta kommentistaAina löytyy selitys, vaikka toimittaisiin miten tyhmästi!
öö..
Ilmoita asiattomasta kommentistaelinikäinen pelikielto. liikaa.
TonttuPatsas
Ilmoita asiattomasta kommentistaOlisit itsekkin samaa mieltä Phoenixin kanssa, jos seuraisit enemmän lätkää.
kts mo
tietämätön
Ilmoita asiattomasta kommentistaolihan se paha tilanne mutta liika on liikaa ei elinikäistä nyt sentään
Oujee
Ilmoita asiattomasta kommentistaKings on paras phonexin olis pitäny olla parempi ku devils