Daniele De Rossi pelasti Italian tappiolta
Hallitseva jalkapallon maailmanmestari Italia aloitti mestaruutensa puolustamisen 1-1-tasapelillä Paraguayn kanssa F-lohkon avauskamppailussa. Paraguay johti ottelua tauolla, mutta Daniele De Rossi pelasi Italian tappiolta toisella puoliajalla.
Italia hallitsi ensimmäistä kymmentä minuuttia, mutta vetopaikoille hallitseva mestari ei päässyt. Vähät yritykset tulivat kaukaa, muun muassa Riccardo Montolivo yritti pariin otteeseen tykittää kaukaa. 16 minuutin pelin jälkeen Vincenzo Iaguintalle oli avautua avopaikka, mutta hän oli epäonnekseen paitsiossa.
20 minuutin kohdalla Paraguay sai ensimmäisen pienoisen paineen Italian maalille. Italian puolustus selvitti pari kulmapotkua suuremmitta ongelmitta, ja vastahyökkäyksestä Riccardo Montolivo pääsi laukomaan. Hetkeä myöhemmin Paraguayn Aureliano Torres pääsi laukomaan ohi Italian maalin.
28. minuutilla Italia sai oivasta paikasta vapaapotkun, jossa Claudio Marchisio epäonnistui pahoin. Tilannetta seuranneet kaksi kulmapotkua eivät tuoneet sen merkittävämpää tulosta.
Puoliajan lopulla Paraguay sai vapaapotkun noin 40 metristä. Toppari Antolin Alcaraz nousi korkeimmalle Aureliano Torresin kierteiseen keskitykseen ja puski pallon vastustamattomasti Italian verkkoon. Alcarazin ensimmäisen maaottelumaalin turvin Paraguay johti tauolla 1-0.
Toiselle puoliajalle Italia vaihtoi syystä tai toisesta maalilleen Federico Marchettin Gianluigi Buffonin tilalle. Kun toinen puoliaika oli vanhentunut seitsemisen minuuttia, Gianluca Zambrottan keskitys oli löytää takatolpalla vapaana olleen Simone Pepen, joka ei aivan yltänyt palloon.
Pari minuuttia myöhemmin Italian puolustus sekoili omassa päässään, ja Enrique Veralle avautui hyvä maalipaikka. Ecuadorissa työkseen pelaava laituri laukoi ohi maalin. 63. minuutilla oli Paraguayn puolustuksen vuoro epäonnistua, ja Italia kuittasi virheen välittömästi. Maalivahti Justo Villarin ulostulo epäonnistui, ja Daniele De Rossilla oli helppo työ siirtää pallo Paraguayn maaliin Simone Pepen kulmapotkusta.
80. minuutilla Italia pystyi rakentamaan hyvän hyökkäyksen, joka päättyi Simone Pepen matalaan laukaukseen, jonka Villar torjui. Kolmisen minuuttia myöhemmin Villarilla oli vaikeuksia Riccardo Montolivon tulisen kudin kanssa, mutta maalia tilanteesta ei syntynyt.
Italia haki tasatilanteessa hanakammin voittomaalia, mutta se jäi haaveeksi. 1-1-maalissa virheen tehnyt Paraguayn maalivahti Justo Villar torjui varmasti Simone Pepen ja Montolivon laukaukset.
Italia - Paraguay 1-1 (0-1)
Italia
1 Gianluigi Buffon 46. -> 12 Federico Marchetti
19 Gianluca Zambrotta
5 Fabio Cannavaro
4 Giorgio Chiellini
3 Domenico Criscito
22 Riccardo Montolivo
6 Daniele De Rossi
15 Claudio Marchisio 59. -> 16 Mauro Camoranesi (v)
9 Vincenzo Iaquinta
11 Alberto Gilardino 72. -> 10 Antonio Di Natale
7 Simone Pepe
Paraguay
1 Justo Villar
6 Carlos Bonet
14 Paulo da Silva
3 Claudio Morel
21 Antolin Alcaraz
13 Enrique Vera
15 Victor Caceres (v)
16 Cristian Riveros
17 Aureliano Torres 60. -> 11 Jonathan Santana
18 Nelson Valdez 68. -> 9 Roque Santa Cruz
19 Lucas Barrios 76. -> 7 Oscar Cardozo
Maalit
0-1 Antolin Alcaraz (39 min)
1-1 Daniele De Rossi (63 min)
Erotuomari: Benito Archundia (MEX)
Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo
Lundström vieraana Yle Puheen jalkapallokierroksella
Palloliiton kilpailujohtaja Peter Lundström vierailee sunnuntai-iltana Yle Puheen jalkapallokierroksella. Hän vastaa myös yleisön lähettämiin kysymyksiin.
Hodgson avasi maajoukkueuransa voitolla
Englanti voitti Norjan Ashley Youngin maalilla ottelussa, jossa ei juuri hienouksia nähty.
Irlannin keskikentälle takaisku EM-turnauksen kynnyksellä
Nivusvamma teki Keith Faheyn lopputurnaushaaveet tyhjiksi, tilalle Paul Green.
Debytantti Adrian lietsoi Espanjan liitoon
Atletico Madridin hyökkääjä maalasi ensimmäisessä A-maaottelussaan, kun Espanja kukisti Serbian 2-0.
Tehoton Portugali buuattiin kentältä
Maaliton tasapeli Makedoniaa vastaan oli kääntyä tappioksi huolimattoman puolustamisen vuoksi.
Sveitsi mätti viisi osumaa EM-suosikin verkkoon
Sveitsi otti huiman 5-3- voiton Saksasta Eren Derdiyokin hattutempun vauhdittamana.
Suomi kaatoi Turkin viime hetken maalilla Salzburgissa
Perparim Hetemaj ratkaisi 3-2-voiton Suomelle erotuomarin antamalla lisäajalla. Myös Roman Eremenko ja Teemu Pukki onnistuivat maalinteossa Turkin verkkoon.
Tshekin maajoukkueluotsille jatkosopimus
Tshekin jalkapalloliiton puheenjohtaja Miroslav Pelta kiittelee, että maajoukkue on kehittynyt päävalmentaja Michal Bilekin alaisuudessa.
Pizarron paluu Bayern-paitaan varmistui
Perulainen Claudio Pizarro solmi yksivuotisen sopimuksen Bayern Münchenin kanssa. Hän edusti seuraa vuosina 2001-2007.
Vaisu Tanska jäi Brasilian jalkoihin
Heikosti puolustanut Tanska hävisi Brasilialle 1-3 lauantain jalkapallomaaottelussa Hampurissa. Hulk teki voittajajoukkueelle kaksi maalia.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.