Dundee nousi Rangersin tilalle Skotlannin Valioliigaan
Keväällä pudonnut Dunfermline ei päässytkään takaisin pääsarjaan. Rangersin ensi kauden tasoksi vahvistettiin neljäs sarjaporras.
Dundee nostetaan mukaan Skotlannin jalkapallon pääsarjaan sieltä pois äänestetyn Rangersin tilalle.
Skotlannin Valioliigan seurat äänestivät glasgowlaisseuran perjantaina ulos Valioliigasta raskaiden talousvaikeuksien takia. Skotlannin jalkapallon jättiläisiin kuuluva Rangers pudotettiin maan sarjajärjestelmän neljännelle tasolle.
- On päätetty, että Dundee FC kutsutaan täyttämään Rangers FC:n jättämä aukko Valioliigassa, kuului Skotlannin pääsarjan lausunto maanantaina pidetyn kokouksen jälkeen.
Dundee sijoittui Skotlannin ensimmäisessä divisioonassa eli toiseksi ylimmällä sarjaportaalla toiseksi viime kaudella. Valioliigasta keväällä pudonnut Dunfermline kilpaili Dundeen kanssa vapaaksi jääneestä paikasta pääsarjassa.
Skotlannin Valioliiga myös korosti maanantaina, että Rangers todella pelaa neljännellä sarjatasolla ensi kaudella. Perjantain äänestystuloksen seurauksena alkoivat spekulaatiot mahdollisen "kakkosvalioliigan" perustamisesta, jotta Rangersin ei tarvitsisi pelata alasarjoissa.
Ennen perjantain äänestystä Skotlannin jalkapalloliiton puheenjohtaja Stewart Regan toivoi Rangersille lievempää rangaistusta ja varoitti maan jalkapallon hitaasta kuolemasta, jos Rangers pudotettaisiin liian alas.
Rangersilla on liigamestaruuksien maailmanennätys. Keväällä 2011 voitettu Skotlannin mestaruus oli 140-vuotiaan seuran 54:s kansallinen titteli.
Skotlannin mestaruus on mennyt Glasgown ulkopuolelle viimeksi 1985, jolloin Aberdeen juhli liigatitteliä. Vuodesta 1986 lähtien joko Celtic tai Rangers on juhlinut mestaruutta.
Tuoreimmat aiheesta: Jalkapallo
Saksalaisluotsista Kamerunin uusi päävalmentaja
Volker Finke nimettiin Kamerunin uudeksi päävalmentajaksi.
AC Milanin hyökkääjä polvileikkaukseen – edessä kuukausien huili
Giampaolo Pazzinin vihoitellut polvi leikataan. Hyökkääjä on sivussa pelikentiltä usean kuukauden ajan.
Suomen Cupin välierät siirtävät Veikkausliiga-otteluita
Kolme ottelua väistää Cupin välieriä. Siirrot koskevat elokuun loppupuolta.
Loukkaantumiset rassaavat FC Lahtea
Liigacupin keväällä voittaneen FC Lahden alkukausi Veikkausliigassa on mennyt penkin alle. Päävalmentaja Tommi Kautonen on pettynyt, mutta muistuttaa, että lahtelaisilla on pitkä lista pelaajia lasareetissa.
KOMMENTTI: Bayernin menestys on rakennettu pettymyksille
Jos Saksassa et ole Bayernin kannattaja, todennäköisesti vihaat seuraa. Baijerilaiset käyttäytyvät suurseuran tavoin vähintäänkin itsevarmasti, monien mielestä ylimielisesti.
Myös Yle HD näyttää Mestarien liigan finaalin
Lähetys Dortmundin ja Bayern Münchenin välisestä loppuottelusta alkaa lauantaina kello 21.30.
Allsvenskanin paikallispelissä yli 35 000 katsojaa
AIK ja Djurgården päätyivät 1-1-tasatulokseen Ruotsin Allsvenskanin ottelussa jättiyleisön edessä. Kamppailua seurasi paikan päällä 35 311 katsojaa.
Adriano jatkosopimukseen Barcelonan kanssa
Monipuolisen Adriano Correian tuore jatkopesti Barcelonan kanssa ulottuu vuoteen 2017 saakka.
Litmanen: Tulossa ihan mieletön ottelu
Kaksi kertaa Mestarien liigan finaalissa esiintynyt Jari Litmanen arvioi, että Dortmundin ja Bayernin välisen ottelun asetelmia on vaikea ennakoida etukäteen.
Petroville uusi rooli Aston Villan organisaatiossa
Leukemiaa vastaan taistellut ex-kippari Stilijan Petrov on innoissaan uudesta haasteesta. Hän aloittaa työt Aston Villan organisaation junioripuolella.
