EK12: Hirvonen ja Loeb sopuisasti tasatahdissa
Sebastien Loeb ajaa Argentiinan MM-rallin kärjessä 12 erikoiskokeen jälkeen. Citroenin tallimääräyksen vuoksi Mikko Hirvonen joutuu varmistelemaan kakkostilaa.
Kisan toisen ajopäivän tunnelmaa latisti Citroenin tallimääräys, ja kärkikaksikko Loeb-Hirvonen ajeli riskittömästi. Tämä antoi mahdollisuuden muille.
Petter Solbergin voittokamppailu meni pipariksi perjantaina tekniikkamurheiden vuoksi, mutta lauantaina hän oli omaa luokkaansa. Hän paukutti 12. erikoiskokeelle pohja-ajan, joka oli jo päivän kolmas.
EK12:lla toiseksi nopein oli belgialainen Thierry Neuville, joka hävisi Solbergille 11,3 sekuntia. Loeb oli kolmanneksi nopein 13,6 sekuntia norjalaista Solbergia hitaampana.
Mikko Hirvonen ajoi vain 0,1 sekuntia Loebia hitaamman ajan pätkälle, joten kokonaistilanne ei muuttunut.
Tuoreimmat aiheesta: Ralli
Loeb uskoo Kubicaan enemmän kuin Räikköseen
Sebastien Loeb uskoo Robert Kubican lyövän Kimi Räikkösen rallisaavutukset laudalta.
Loebin 78:s täysosuma MM-ralleissa - "Upeat tunnelmat, auto toimi täydellisesti"
Sebastien Loeb pääsi voiton makuun Argentiinan MM-rallissa. Loeb myönsi, että pitkä tauko sorakilpailuista vaikeutti ajamista ensimmäisellä osuudella.
EK14: Loebin juhlat, Latvalan kolmas sija maistui makealta
Sebastien Loeb juhli voittoa Argentiinan MM-rallissa. Päätöspäivänä loistanut Jari-Matti Latvala nousi kolmanneksi.
EK13: Latvala taisteli ohi Novikovista
Jari-Matti Latvala onnistui puristamaan ohi Jevgeni Novikovista Argentiinan MM-rallissa. Latvala oli kiinni kolmannessa sijassa ennen viimeistä erikoiskoetta.
EK12: Loeb hallitsee, Latvala tavoitti Novikovia
Sebastien Loeb jyrää Argentiinan MM-rallin kärjessä. Jevgeni Novikovin ja Jari-Matti Latvalan taisto kolmannesta sijasta tiivistyi.
EK11: Novikov ravisteli Latvalan hereille
Jari-Matti Latvala ajoi lauantain avauspätkällä pohja-ajan ja jahtaa kolmatta sijaa Argentiinan MM-rallissa.
EK10: Latvala lyhyen erikoiskokeen nopein – Loebilla tukeva johto
Jari-Matti Latvala ajoi nopeimman ajan perjantain viimeisellä erikoiskokeella.
EK9: Hirvonen romahti sähkövikaan, Latvalakin synkissä tunnelmissa
Argentiinan MM-rallin suomalaistunnelmat muuttuivat synkiksi 9/14 erikoiskokeen jälkeen. Mikko Hirvonen romahti peräti seitsemän minuutin päähän kärjestä.
EK8: Hirvoselle rengasrikko - "Meni leveäksi, osuin heti kiveen"
Mikko Hirvonen menetti rengasrikossaan tuntuvasti aikaa ja putosi kolmanneksi Argentiinan MM-rallissa. Myös Sebastien Ogier kärsi samasta murheesta, mutta nousi rallissa toiseksi.
Ulosajo pudotti Ogierin kärjestä - "Auto aliohjautui eikä käsijarru toiminut"
Sebastien Ogier putosi yllättäen Argentiinan MM-rallin kärkipaikalta. Ogier ajoi ulos mutaisessa mutkassa ja saattoi menettää rytäkässä rallin voiton.
