Ralli |

EK8: Solbergille pohjat kuivemmalla erikoiskokeella

Kreikan rallin kahdeksannella erikoiskokeella kuskit pääsivät vihdoin kuivemmille reiteille. Pohjat ajoi kokonaiskilpailussa kolmanneksi noussut Petter Solberg.

Petter Solberg
Kuva: EPA

Erot kärjen osalta olivat pienet vajaan 20 kilometrin pituisella kahdeksannella erikoiskokeella. Petter Solberg voitti rallia johtavan Sebastien Loebin vain 0,3 sekunnin erolla. Myös Jari-Matti Latvala mahtui myös lähes sekunnin sisään, kun hän jäi kärjestä 1,1 sekuntia.

- Luulin ottavani Loebia kiinni, mutta petyin hieman kun jäin Sebastienin taakse, Latvala kommentoi WRC:n ralliradiolle.

Loeb oli tyytyväinen, kun hän pystyi pitämään Latvalan takanaan. Etenkin erikoiskokeen lopun hän tuli todella kovaa.

- Jari-Matti näytti menevän kovaa, joten painoin erikoiskokeen lopun täysillä menemään, Loeb kertoi.

Kokonaiskisan neljänneksi pudonnut Mikko Hirvonen jäi kärjestä 8,8 sekuntia, eikä ollut tyytyväinen suoritukseensa.

- Ihan ok aika, mutta ei mikään nappisuoritus siltikään. Aina voisi ajaa paremmin. Tämä erikoiskoe oli vähän kuivempi kuin mitä aiemmat, Hirvonen kommentoi teiden kuntoa.

Tuoreimmat aiheesta: Ralli

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä