Formula 1 |

Elävä arkisto: Lehdistön piikittelemä Keke voitti F1-mestaruuden 30 vuotta sitten

Keke Rosberg ajoi ensimmäisenä suomalaisena ja pohjoismaalaisena F1-luokan maailmanmestariksi 25. syyskuuta 1982. Kotimaassaan hän sai presidentiltä onnittelut, urheilutoimittajilta korkeimman kunnianosoituksen ja kirjavilta yrittäjiltä lukemattomia tarjouksia kuolemattomista markkinointi-ideoista.

Keke Rosberg.
Kuva: YLE / Touko Yrttimaa

Rosbergin maailmanmestaruus ratkesi viimeisessä osakilpailussa Las Vegasissa. Suomalainen tarvitsi kilpailusta vain yhden pisteen ja ajoi turhia riskejä ottamatta viidenneksi. Radioselostus kilpailusta on kuunneltavissa Ylen Elävässä arkistossa.

Kun maailmanmestari saapui seuraavassa kuussa Suomeen, puhemies Johannes Virolainen järjesti hänelle vastaanoton ja kahvituksen eduskunnassa. Pyörityksessä sattui pieni kömmähdys: Elävän arkiston uutisvälähdyksessä Rosberg kiittelee "oikeuden puhemiestä" valtiovallan osoittamasta arvostuksesta autourheilun ammattilaisille.

Maailmanmestarilla oli Suomen-vierailullaan jo aukoton aikataulu. Tulevaa markkinoinnin ammattilaista pyydeltiin houkuttimeksi kirpputoreille ja täysin tuntemattomien ihmisten luokkakokouksiin. Kotimaahan ei Rosbergilla sinänsä ollut erityisen ikävä, koska hänen kotinsa ei siellä enää ollut, eikä mm. verotussyistä tulisi olemaankaan.

Juhani Sipilän vierailusta tekemässä ohjelmassa käsitellään myös median suhtautumista Rosbergiin. Edellisellä F1-kaudella kotimaan lehdistö oli lähinnä nälvinyt ja ilkkunut häntä monista keskeytyksistä. Kuluneella kaudella Rosberg oli huomannut kirjoittelun kuitenkin muuttuneen asiantuntevammaksi, ymmärtäväisemmäksi ja jopa positiivisemmaksi. Keskeytykset kuuluivat lajiin toistaiseksi väistämättä, hän muistuttaa.

Joulukuussa urheilutoimittajat valitsivat Rosbergin ensimmäisenä moottorilajien edustajana Vuoden parhaaksi urheilijaksi. Palkitsemistilaisuudessa kuultiin myös presidentti Urho Kekkosen onnittelut. Keke oli huomionosoituksista otettu, vaikka totesikin pisteliäästi, että autourheilukin ilmeisesti lasketaan jo urheiluksi.

Matti Kyllösen vuonna 1981 tekemässä haastattelussa Keke kertoo joutuneensa aikanaan lähtemään Suomesta, koska muuten isojen autojen parissa olisi ollut mahdotonta päästä eteenpäin. "Siinä vaiheessa lähtö ei vielä tapahtunut verotussyistä."

Rosbergin sopimus kielsi häneltä "kaiken vaarallisen urheilun". Siihen laskettiin mm. hiihto.

Jukka Lindfors
Elävä arkisto

Elävä arkisto: Suomi juhli lehdistön piikittelemän Keken F1-mestaruutta

 

Kommentoi aihetta

(11 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Kokoomusnainen käärmeennahassa

Ilmoita asiattomasta kommentista

Suomessa nostetaan jalustalle vain,kun menestystä tulee.



Gorib

Ilmoita asiattomasta kommentista

Annahan toki yhteystietosi niin laitetaan sinulle patsasta pystyyn! Tämä tietenkin sillä varauksella ettet ole saavuttanut mitään menestykseksi luettavaa etkä vienyt Suomea maailman silmissä eteenpäin.

Onhan se kyllä ikävä tosi asia, mutta näin tämä kilpailuun perustuva maailma toimii. 99,99999% menestystä yrittäneistä epäonnistuu kokonaan ja nekin 0,00001% jotka onnistuvat onnistuvat vain koska he uskaltavat epäonnistua ja silti jatkaa yrittämistä. Siihen ei kovinkaan monesta ole ja siksi heitä jotka sitten menestyvät tuleekin nostaa jalustalle.

Tähän ei sitten tule liittää näitä hillittömiä doping-paahtajia eikä muitakaan jotka kepulikonstein saavuttavat menestyksen. Heiltä on tukijoukot epäonnistuneet juuri silloin, kun heitä olisi eniten tarvittu..


Kekekekeroosberiroosberi

Ilmoita asiattomasta kommentista

@pate: Presidentti on arvonimi, joka ei poistu. Suomen presidendeistä ei puhuta "entisinä presidentteinä".


U.K.K.

Ilmoita asiattomasta kommentista

Pate, vähänpä sinäkin tiedät - tai olet niin nuori ettet voi tietää. Kekkonen oli virallisesti presidentti tammikuun 1982 loppuun.


Petteri

Ilmoita asiattomasta kommentista

Olisipa tosiaan mukavaa tietää lähettikö virastaan lokakuussa 1981(!) eronnut dementoitunut presidentti Kekkonen onnittelut Keijo Rosbergille.KR ei muuten todellakaan olisi voittanut ilman Didier Pironin loukkaantumista monta osakilpailua aikaisemmin.


Presidentti minäkin

Ilmoita asiattomasta kommentista

Telakkapomo Martin Saarikankaan käyntikortissa luki aikanaan tittelin kohdalla President, mikä on ihan normaali käytäntö suuryritysjohtajien titteleissä vieläkin.




iso käsi Kekelle

Ilmoita asiattomasta kommentista

suurin osa suomalaisista ei varmasti vieläkään tajua tuota Keken saavuttamaa menestystä. Suuria kunnioitus mulla on mestaria kohtaan. Olispa muuten hienoo jos Kimi ottas mestaruuden tasan 30 vuotta Keken jälkeen ja mikä erikoisinta, yhdellä gp-voitolla.

Tuoreimmat aiheesta: Formula 1

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

Dortmundille valtava takaisku Mestarien liigan finaalin alla

Mario Götze

Dortmundin tähtipelaaja Mario Götze jää lauantain Bayern-ottelusta sivuun takareisivamman takia. Hän loukkaantui välieräpelissä Real Madridia vastaan.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä