Muu palloilu |

EM-squash: Tuominen mitalijahtiin

Helsingissä kamppaillaan tällä viikolla squashin EM-mitaleista. Suomen ykköstoivo keskiviikkona alkavissa kisoissa on Olli Tuominen.

Olli Tuominen kuvassa
Kuva: Yle

Olli Tuominen tavoittelee mitalia Helsingissä pelattavissa squashin EM-kilpailuissa. Tuomisen (rankingin 23.) kovimmat vastukset ovat Ranskan Gregory Gaultier (3.), Saksan Simon Rösner (19.) ja Espanjan Borja Golan (20.).

- Nyt on hyvä draivi ja fiilis päällä. Olen saanut riittävän paljon hyviä kisoja ja voinut treenata täysipainoisesti, joten mikäpä tässä on kotiyleisön edessä lähteä raivaamaan tietään kohti mitalisijoja, Tuominen ennakoi.

- Kotikisat tuovat aina lisäsykettä, kuten lätkän MM-kisojen kohdalla voitiin nähdä, Tuominen painotti.

Tuomisen EM-urakka alkaa keskiviikkoiltana. Avauskierroksen vastustana on tshekki Ondrej Uherka. Tuominen kuuluu kärkisijoitettuihin urheilijoihin. TV2 näyttää lähetykset squashin EM-kisamittelöistä perjantaina ja lauantaina.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Muu palloilu

Urheilun pääuutiset

Jääkiekon MM 2013

Näkökulma: Jalosen perintö Leijonille

Jukka Jalonen kädet levällään

Jukka Jalonen jättää Leijonat menestysvalmentajana. Jalosen aikana on menty eteenpäin monessa asiassa, Yle Urheilun Ilkka Palomäki kirjoittaa.

USA löi Leijonat MM-pronssiottelussa

Leijonien hieno nousu jäi ilman palkintoa

Leijonille luu käteen trilleristä - näin eteni MM-pronssiottelu 

"Mielessä enemmän v:llä alkavaa kuin haikeutta"

Leijona-kapteeni pettyneenä: "Tämä on ollut hieno aikakausi"

Jenkkikapteeni: "Yritimme vain tehdä ottelusta jännittävän"

Granlund: Joukkueesta voi olla todella ylpeä

"Ei paljon napostele, vaikka olisi sata maalia tehnyt"

Aaltosen sanat vähissä: "Eipä sitä tässä viitsi sanoa"

Antti Raanta kisakokemuksesta: "Sai joka päivä ilmaista ruokaa" 

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä