Entinen F1-mestari ajaa Webberiä Ferrarille
Alan Jones kehottaa maanmiestään Mark Webberiä katsomaan Ferrari-kortin, mikäli sellainen on tarjolla.
Mark Webberin sopimus Red Bullin kanssa päättyy tämän kauden jälkeen. Australialaista onkin lähdetty jo viemään Ferrarille Felipe Massan korvaajaksi. Vuonna 1980 maailmanmestaruutta juhlinut Alan Jones näkisi Webberin mielellään italialaistallissa.
- Mark on saavuttanut toisen F1-kuskien himoitsimista asioista eli voiton Monacossa. Toinen on ajaa Ferrarilla. Mielestäni hänen on katsottava se kortti, Jones kommentoi.
Webber otti viikonloppuna Monacossa uransa kahdeksannen F1-osakilpailuvoiton ja nousi tämän kauden MM-pisteissä jaetulle kakkossijalle. Jonesin mukaan Ferrari-siirto tekisi hyvää 35-vuotiaan australialaisen uralle.
- Jos hän menisi Ferrarille, se olisi raikas tuulahdus hänen uralleen. Sellainen pesti on hyvä olla CV:ssä. Hän tulee hyvin Alonson kanssa toimeen, joten ehkä Ferrari olisi hänelle hyvä paikka.Jos hän menisi Ferrarille, se olisi raikas tuulahdus hänen uralleen. Sellainen pesti on hyvä olla CV:ssä.
- Mielestäni Mark on tällä hetkellä hyvässä tallissa, mutta jos hän tekee jatkosopimuksen, hänellä on edelleen Vettel tallikaverinaan. Se on hankala homma, Jones lisäsi.
Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner ei ole innostunut Monacon varikolla levinneistä huhuista.
- Miksi hän haluaisi lähteä? Hän tulee hyvin toimiin tallissamme. Tiimi tuntee Markin todella hyvin ja toisinpäin, Horner tiuskaisi.
F1-kausi jatkuu vajaan kahden viikon päästä Kanadan Montrealissa.
Tuoreimmat aiheesta: Formula 1
Mildh: Honda-sopimus oli McLarenille välttämätön siirto
Jukka Mildh kirjoittaa kolumnissaan, että McLaren-Honda yhdistelmä nousee historian tuhkista ja pistää vipinää nykyiseen moottorikolmikkoon.
Honda tekee paluun F1-radoille
Honda on aikaisemminkin niittänyt menestystä moottoritoimittajana.
Lotus-pomo vaatii kuskeiltaan voittoja - "Meidän pitää olla ahneita"
Eric Boullierin mukaan kakkossijoihin ei ole tyytymistä. Tasaisuus ratkaisee kuitenkin maailmanmestaruuden.
Mildh: Kimi kiinnittyy Lotukseen yhä tiukemmin
Jokainen Espanjan GP:n tavoin onnistunut kilpailu kiinnittää Kimi Räikkösen tiukemmin Lotukseen myös tulevaisuudessa. Räikkönen haluaa toki nopeimman auton, mutta vaa’assa painaa muutakin.
Bottaksen uran vaikein F1-kisa kuitataan sitkeydellä
Valtteri Bottas ei kovasta yrityksestä huolimatta saanut annettua äidilleen äitienpäivälahjaksi MM-pisteitä.
Kimi nautti ja toimittaja loi teorian
Yle Urheilu oli paikalla Barcelonan F1-osakilpailun lehdistötilaisuudessa ja pääsi myös ääneen.
Alonso innoissaan voitosta, Räikkönen tuttuun tapaan pettynyt
Fernando Alonso oli tyytyväinen voitettuaan kotiyleisön edessä.
Alonso voittoon, Räikkönen ajoi toiseksi - näin eteni Barcelonan F1-osakilpailu
Yle Urheilu seurasi F1-sarjan Barcelonan osakilpailun hetki hetkeltä.
Lemahdus vappua
Kävellessäni Koiranen GP:n kaksoisvoittoon päättyneen GP3-kilpailun jälkeen kohti heidän varikkotilojaan etenin nenä ojossa, vaikkei se varsinainen tuulenhalkoja olekaan. Ilmassa nimittäin leijui koko ajan vahventuva samppanjan lemu - kuin vappuriehassa konsanaan.
Aaro Vainio ja Koiranen GP juhlivat Espanjassa
Aaro Vainio ja Koiranen GP -formulatalli juhlivat GP3-sarjan sunnuntain osakilpailussa Espanjassa.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.