Espanja harkitsee protestin jättämistä Uefalle
Espanjan mukaan nurmi oli liian kuivassa kunnossa ottelussa Italiaa vastaan. Päätös protestin jättämisestä tehdään myöhemmin maanantaina.
Espanjan Jalkapalloliitto harkitsee tekevänsä protestin Euroopan Jalkapalloliitolle Gdanskin stadionin nurmen huonon kunnon takia. Pelinsä pallonhallintaan perustava Espanja jäi 1-1-tasapeliin Italian kanssa C-lohkon avauskierroksella.
Hallitsevan maailman- ja Euroopan mestarin päävalmentaja Vicente del Bosque sekä pelaajista ainakin Andres Iniesta, Xavi Hernandez ja Cesc Fabregas valittivat, että nurmi oli liian kuiva. Tämä vaikeutti merkittävästi syöttöpeliä.
Espanjan Jalkapalloliiton viestintäpäällikön Antonio Bustillon mukaan nurmessa ei ollut moittimista vielä lauantain harjoitusten jälkeen. Espanja pelaa samalla stadionilla torstaina Irlantia vastaan.

Kommentoi aihetta
(43 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Kuivaa oli
Ilmoita asiattomasta kommentistaja mikä pahinta, noin kuivalle alustalle kaatuilu sattuu.
iltapeliin
Ilmoita asiattomasta kommentistaEspanjan olisi pitänyt olla iltapelissä,kun vettä tuli suoranaan koko ottelun -ei olisi tarvinnut valittaa ainakaan kuivaa kenttää, olisi voinut valittää sitten märkää kenttää, sama se kenttä oli molemmille, Mitähän ne mahtaa ollenkaan sanoa Helsingin olympiastadionsta,kun MM-karsintavierailu koittaa?
Seco
Ilmoita asiattomasta kommentistaPirlokin haukkui kentän. Samoin de Rossi. Molemmat italialaisia. Jopa valmentaja oli samaa mieltä. Lisäksi, Uefa on halunnut kisoihin hyviä esityksiä ja otteluista näytöksiä. Kuivalla ylipitkällä ruoholla niitä ei synny. Lakatkaa nyt haukkumasta Espanjaa ja keskittykää asiaan. Eihän espanja ole valittsanut tuloksesta sanaakaan vaan haluaa kentät kuntoon. Jos päätös olisi tämän ketjun valittajien, kenttää ei koskaan saataisi kuntoon ja vain siksi, että jotkut eivät ymmärrä mitä Espanja ajaa takaa. Tässä on pitkät kisat edessä. Pitäisikö tosiaan tyytyä huonoihin kenttiin ja jos, niin miksi?
Marski
Ilmoita asiattomasta kommentistaSeco, missäs vaiheessa tuolla mitään on puhuttu ylipitkästä nurmesta? Tarkoitan vain, että on aika koomista vetää tuo mukaan samalla kun arvostellaan muiden arvostelemista Espanjaa kohtaan. Ja mielestäni muutenkin on melko tökeröä sanoa kenttiä huonoiksi. Saa kyllä oikein hakemalla hakea paremman näköisiä kenttiä kuin mitä nuo ovat, ja ainakin pelien hidastusten perusteella pallo kyllä liikkuu kentän pinnassa kuin kiskoilla eikä ota turhaa eloa kentästä.
jukkis
Ilmoita asiattomasta kommentistaseco on vaa nii seko että se ei tiiä itekkään mitä se höpöttää
HKK
Ilmoita asiattomasta kommentistaJohan on aikoihin eletty! Jos tällaiset vaatimukset otetaan vakavasti, niin kyllä niitä sitten aletaan esittää joka ottelun jälkeen milloin mistäkin syystä. Naurettavaa selittelyä.
jukkapoika
Ilmoita asiattomasta kommentistamistä pystyy kattomaan yle hd:na niitä pelejä
henuzki
Ilmoita asiattomasta kommentistaKanavapaikalla 201 taitaa olla joka telkkarissa
HD
Ilmoita asiattomasta kommentista202
vanha rouva
Ilmoita asiattomasta kommentistavoihan valittajat..
doniel
Ilmoita asiattomasta kommentistaNaurettavaa touhua...
Rapsa
Ilmoita asiattomasta kommentistaJospa Puolallakin on jo rahat loppu ja vesi käytetään muuhun tarkoitukseen?
Zlati
Ilmoita asiattomasta kommentistaEspanjalaiset itkevät kun ei voittoa tullut. Kuka on yllättynyt? Vähän parempi viimeistely Italialt ja Espanjalla olisi luututtu lattioita mutta nyt pääsivät tasuriin mutta itku alkoi! Espanja todistaa taas että valittamalla he menestyvät.
moimoi
Ilmoita asiattomasta kommentistaEspanja voi pelata seuraavan pelin uimahallissa!!
P
Ilmoita asiattomasta kommentistaMenee kyllä aivan yli tämä Espanjan kitinä. Hyvä joukkue kykenee hyvään peliin alustalla kuin alustalla. Taas paistaa läpi se asenne, että espanjalaiset pelaisivat jalkapalloa jotenkin "oikealla tavalla". Entä jos kisoissa tulee kaatosade? Pitääkö Espanjalle antaa voitto sen vuoksi, että he eivät kykene toteuttamaan pelitapaansa?
Japo
Ilmoita asiattomasta kommentistaNo nyt meni vähän itkun puolelle
nojoo
Ilmoita asiattomasta kommentistaIhme valittamista, jos pallo ei pyöri niin kuin itse haluavat.