Euro 2012 |

EURO 2012 -huijarifirma paljastui - ”Raivostuttaa että joku tekee tällä megabisnestä”

Kahden viikon päästä alkaviin jalkapallon EM-kilpailuihin on myyty internetin kautta lippuja, joita asiakas ei ole saanut maksusta huolimatta.

Jalkapallon huijariyritys Team6events
Kuva: Yle

Minna Heinonen kertoi Yle Urheilulle joutuneensa Team6events-sivuston uhriksi. Vakuuttavanoloinen nettiyritys oli kaupannut lippuja jalkapallon EM-kisoihin, jotka alkavat parin viikon päästä 8. kesäkuuta Puolassa ja Ukrainassa.

Team6events.com kauppasi lippuja internetin kautta sen jälkeen, kun Euroopan jalkapalloliitto Uefa ilmoitti maaliskuun lopussa, ettei sillä ole enää lippuja mitä myydä.

Yleensä epäilevästi netin kautta ostoihin suhtautuva Minna Heinonen vakuuttui ammattitaitoisesti eri kielillä tehtyyn nettisivustoon, jossa liki 6000 facebook-suosittelijan lisäksi vilahtelivat Uefan EURO 2012-logot.

- Ensimmäisen kerran epäilys heräsi, kun en pystynyt maksamaan lippuja luottokortilla. Sain vastaukseksi sähköpostiviestin, jossa kehotettiin maksamaan liput pankkisiirrolla Lontoossa sijaitsevaan Lloyds TSB Bank Plc Londoniin, jotta varmistan lippujen saannit nopeasti, kertoo Heinonen.

Tilausvahvistuksen Heinonen sai myöhemmin Espanjan Bilbaossa sijaitsevasta osoitteesta. Lippujen toimittamisessa oli kuitenkin jotain ongelmaa, ja siksi Team6events toivoi asiakkailtaan kärsivällisyyttä. Tiketit luvattiin toimittaa pari viikkoa ennen kyseisen ottelun alkua.

Enkä usko olevani ainoa suomalainen, joka osti liput kyseiseltä yritykseltä

- Minna Heinonen

Heinonen ei saanut koskaan ykköskategorian lippuja himoittuun Espanjan ja Italian väliseen alkusarjakoitokseen 10. kesäkuuta  -  kuten ei varmasti moni muukaan Team6eventsin nettiasiakas Euroopassa. Yllättäen netistä on viime aikoina hävinnyt bittiavaruuteen kaikki yritykseen liittyvä tieto.

- Eri maista on alkanut paljastua Team6eventsin uhreja, enkä usko olevani ainoa suomalainenkaan, joka on liput kyseiseltä yritykseltä ostanut. Raivostuttaa, että joku tekee tällä huijauksella megabisnestä, Joensuun poliisille asian vienyt Heinonen toteaa ja toivoo muiden uhrien tekevän samalla tavalla, jotta huijauksen laajuus selviäisi.

Uefan verkkosivuilla oleva lippuportaali on ainoa täysin turvallinen paikka hankkia lippu

- Euroopan kuluttajakeskus

Team6events lähetti tällä viikolla Euroopan laajuisen viestin asiakkailleen, jossa se ilmoitti alkavansa palauttaa rahoja ja pahoitteli alihankkijan saamattomuutta.

Välittömästi kirjeen jälkeen ilmestyi Euroopan kuluttajakeskuksen sivuille tiedote, josse se neuvoo EM-jalkapallofaneja varovaisuuteen verkkolippumyynnin suhteen.

Uefan verkkosivuilla oleva lippuportaali on ainoa täysin turvallinen paikka hankkia lippu, painotetaan Euroopan kuluttajakeskuksen suomenkielisellä sivustolla.

Kommentoi aihetta

(10 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.


Alalla yli 30 vuotta

Ilmoita asiattomasta kommentista

Asiakas saa syyttää itseään. Netistä ei pidä ostaa tapahtumalippuja muualta kuin järjestäjän omilta sivuilta. Joka päivä sadat ihmiset Suomessa ja muualla joutuvat nigerialaishuijausten, WinCapitan yms. uhriksi. Netissä ei ole kuluttajansuojalakia, vaan asoista pitää osata ottaa itse selvää. Jos et osaa käyttää päätäsi, älä osta nettiliittymää!



Vain Visalla

Ilmoita asiattomasta kommentista

Muistakaa, että maksamalla luottokortilla, saatte ongelmien ilmetessä rahanne takaisin luottoyhtiöltä. Ja mikäli Oy Vilunki Ab ei kelpuuta luottokorttia maksutavaksi, ostakaa kamanne jostain muualta.


koo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Jos virallinen lipunmyyjätaho on julkisesti ilmoittanut että liput ovat loppu ja jokin toinen nettifirma myy edelleen lippuja, mutta luottokortti ei käykään, jonkin hälytyskellon pitäisi alkaa soimaan. Tämähän ei nyt kuitenkaan ole ensimmäinen huijaus internetissä, eihän ... ???


Valot päälle

Ilmoita asiattomasta kommentista

"- Ensimmäisen kerran epäilys heräsi, kun en pystynyt maksamaan lippuja luottokortilla. Sain vastaukseksi sähköpostiviestin, jossa kehotettiin maksamaan liput pankkisiirrolla Lontoossa sijaitsevaan Lloyds TSB Bank Plc Londoniin."

Epäilys heräs mutta maksoit silti? Sori, saa syyttää itseään, jo menee lankaan tollaseen.



Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

KOMMENTTI: Bayernin menestys on rakennettu pettymyksille

Bayern Münchenin Arjen Robben tuulettaa maalia.

Jos Saksassa et ole Bayernin kannattaja, todennäköisesti vihaat seuraa. Baijerilaiset käyttäytyvät suurseuran tavoin vähintäänkin itsevarmasti, monien mielestä ylimielisesti.

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä