Veikkausliiga |

FC Inter pyrkii välttämään notkahdukset

FC Inter haluaa jatkaa mitalivauhdissa tälläkin kaudella. Irakli Sirbiladze hankittiin maalikuningas Timo Furuholmin korvaajaksi.

 FC Interin Job Dragtsma.
02:00
FC Inter tavoittelee alkavalla kaudella liigamestaruutta ja Suomen Cupin voittoa. Video: Yle

Turkulainen FC Inter aloittaa jo kuudennen kautensa hollantilaisen Job Dragtsman alaisuudessa. Suunta on taas nouseva, sillä vuoden 2008 mestari on palannut viitos- ja kuutossijojen jälkeen mitalikantaan ja eurokentille. Harjoitusolosuhteetkin ovat nyt olleet erinomaisessa kunnossa uuden hallin myötä.

Pelifilosofia on selvä. Raitapaidat pelaavat voittaakseen, eivät puolustaakseen. Kauden 2011 ensimmäisellä puoliskolla FC Inter keräsi pisteitä sellaisella tahdilla, jolla normaalisti oltaisiin lähellä mestaruutta. Turkulaisten harmiksi Suomen kentiltä löytyi vieläkin parempi joukkue, Helsingin Jalkapalloklubi. Syksyllä Dragtsman miehistö osoittautui tavallisen kuolevaiseksi ja jäi HJK:sta peräti 24 pisteen päähän.

- Meidän pitää pystyä tasaisempaan suoritukseen pitkin kautta. Kuten kaikki tietävät, niin HJK:lla on erittäin laaja materiaali varmaan ainoana Veikkausliigan joukkueena. Meidän pitää pystyä pitämään se oma hyvä tasomme joka pelissä alusta loppuun. Viime vuosien kaltaisia notkahduksia ei saa tulla. Sillä me pystymme haastamaan HJK:n, kapteeni Henri Lehtonen arvioi.

Sinimustien hyökkäyspeli on aiemmin rakentunut kolmen huippumiehen varaan, mutta nyt yksi on joukosta poissa. Vuoden liigapelaajaksi valittu maalikuningas Timo Furuholm siirtyi talvella saksalaisseura Fortuna Düsseldorfiin. Fanit huokaisivat helpotuksesta, kun vuorotahdissa Furuholmin kanssa maaleja paukuttanut Mika Ojala jäi seuraan. Ojalalle 16 maalia ja 19 maaliin johtanutta syöttöä toivat Vuoden keskikenttäpelaajan tittelin, eikä vasemman laidan Lehtonen jäänyt kaksikosta kauas taakse.

Sirbiladze astuu Furuholmin saappaisiin

Sinimustille Furuholmin menetys on iso takaisku, mutta joukkue on ennenkin tullut toimeen loukkaantumisalttiin kärkimiehen ollessa sivussa. Kaiken lisäksi A-maajoukkuepelaajalle löydettiin mitat täyttävä korvaaja. Irakli Sirbiladze nousi huikealla maalitahdillaan loppukauden sensaatiopelaajaksi Pietarsaaressa ja esitteli hyvää virettään myös kevään liigacupissa. Vahva georgialaispelaaja on aina valmis tekemään töitä joukkueen eteen.

Irakli Sirbiladze on hyvin monipuolinen hyökkääjä. Hän on isompi ja vahvempi kuin Furuholm.

- Henri Lehtonen

- Olemme Mikan kanssa pärjänneet oikein hyvin (ilman Furuholmia). Meille tuli siihen keskelle sellainen georgialainen karhu vahvistamaan hyökkäyspäätä. Irakli Sirbiladze on hyvin monipuolinen hyökkääjä. Hän on isompi ja vahvempi kuin Furuholm. Meillä on hänelle paljonkin käyttöä, ja hän tuo myös hyökkäyspeliin paljon variaatioita. Oikeastaan ensimmäisistä treeneistä asti on huomannut, että viime kaudella Jarossa pelanneena Iraklilla on samantyyppinen ajattelutapa pelistä, Lehtonen miettii.

- Totta kai se vaatii aina vähän aikaa saada ajatukset samalle tasolle, kun tulee uusi pelaaja. "Furun" ja Ojalan kanssa kuitenkin olemme kuitenkin olleet niin pitkään yhdessä. Se ottaa sen oman aikansa, mutta kyllä meillä on hyvin pitkälti sama ajattelutapa pelistä. Se ei tuota kauhean suuria ongelmia meille.

Hyökkäyspäästä löytyy muitakin ulkomaalaispelaajia. Kymppipaikalle Dragtsma yhytti pallovarman maanmiehensä Pim Bouwmanin NAC Bredasta. Ranskalainen Guy Gnabouyou väläytteli jo viime kaudella, mutta piskuisen argentiinalaisen Maximiliano Asisin Inter-ura ei ole käytännössä päässyt vielä ollenkaan käyntiin loukkaantumisen jäljiltä. Frank Jonke ja Domagoj Abramovic ovat vaihtaneet maisemaa.

- Bouwman on tullut Hollannin pääsarjasta. Hän on erittäin lahjakas pelaaja. Hän ei ole ehkä päässyt vielä ihan niin hyvin sisään joukkueeseen kuin olisimme ehkä toivoneet. Hän tuo varmasti paljon hyökkäys- ja puolustussuuntaan. Sitten ovat nämä meidän ranskalaisvahvistuksemme, jotka tulivat jo viime kaudella. He ovat totta kai päässeet entistä paremmin joukkueeseen sisään, toteaa Lehtonen.

Kauko jälleen vuoden kokeneempi

Keskikentällä Joni Kauko, 21, on jälleen vuoden kokeneempi ja noussut suureen rooliin sekä seurajoukkueessaan että nuorten maajoukkueessa. Toinen arvonsa osoittanut taistelija on Severi Paajanen, mutta vuonna 1992 syntyneen Kalle Kaupin läpimurtoa odotetaan vasta myöhemmin. Ainakin Turun suunnalla nuorukaiseen uskotaan. Mika Mäkitalon ja Sami Sanevuoren urat sen sijaan jatkuvat muissa maisemissa.

- Toivon Kalle Kaupin pystyvän läpimurtoon tänä vuonna. Hän on tosin armeijassa. Kun hän pääsee pois, niin on mahdollista, että hän voi murtautua joukkueeseen tänä vuonna. Se riippuu tietysti siitä, kuinka kaikki menee ja tuleeko loukkaantumisia, mutta hän on siitä huolimatta lupaava pelaaja, Dragtsma luonnehtii.

Pitkällä sopimuksella FC Interiin sitoutunut Ari Nyman voi pelata joko keskikentällä tai puolustuksessa, samoin vanha tuttu amerikkalaispelaaja Daniel Antunez. Ulottuva senegalilainen Babacar Diallo nähdään topparin roolissa, jossa saattaa pelata myös laitapuolustajana paremmin tunnettu Joni Aho. Ville Nikkarillekin tulee laidalla minuutteja, etenkin kun entinen maajoukkuemies Toni Kallio vaihtoi hiljattain Ilveksen paitaan. Nymaniakin on kaavailtu ennen muuta laitapuolustajaksi.

Veräjänvartija Magnus Bahne solmi jatkopestin, joten maalivahtipeli on edelleen turvallisissa käsissä. Jos hän on syystä tai toisesta sivussa, torjuntavastuun saa 21-vuotias Eemeli Reponen. Bahnelta kaivataan huippuesityksiä etenkin vierasotteluissa, joissa oma verkko heilui turhan monta kertaa viime kaudella.

- Tavoitteet ovat enemmän tai vähemmän samoja kuin viime vuonna. Se merkitsee sitä, että yritämme saada mitalin ja päästä mahdollisimman pitkälle Suomen Cupissa. Tietysti edessämme ovat europelit, mutta niitä ajattelen enemmän parin ottelun jälkeen, koska ensisijaisesti keskitymme Veikkausliigaan, kiteyttää Dragtsma.

FC Interin joukkue

Maalivahdit
1 Magnus Bahne
13 Eemeli Reponen
Jere Koponen (lainassa)

Puolustajat
4 Daniel Antunez
5 Kalle Parviainen
14 Joni Aho
18 Joel Lehto
19 Babacar Diallo
23 Ville Nikkari
29 Henri Lehtonen

Keskikenttäpelaajat
7 Ari Nyman
8 Pim Bouwman
15 Severi Paajanen
16 Kalle Kauppi
20 Matias Louanto
21 Solomon Duah
24 Joni Kauko
27 Aleksi Laiho

Hyökkääjät
9 Maximiliano Asis
10 Irakli Sirbiladze
12 Guy Gnabouyou
17 Mika Ojala

Kommentoi aihetta

(1 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Inter fani

Ilmoita asiattomasta kommentista

Talvi tuli ja meni ,jonka jälkeen päästään seuraamaan Interiä viheriöllä .Terveutuloa uusi pallokausi, kevät ja kesä.

Nähdään stadionilla

Tuoreimmat aiheesta: Veikkausliiga

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

Bayern valloitti Mestarien liigan!

Bayern München sai himoitun pokaalin haltuunsa.

Jalkapallon Mestarien liigan finaalin avausjaksolla useamman maalintekopaikan hukannut Arjen Robben upotti Dortmundin 2-1-voittomaalillaan 89. minuutilla.

Mestarien liigan loppuottelu, Lontoo

      DORTMUND                -     BAYERN MÜNCHEN 1-2 (0-0)
     
Gündogan 68 rp               Mandzukic 60
                                                   Robben     89

  1 Weidenfeller
26 Piszczek
  Subotic
15 Hummels
29 Schmelzer
  8 Gündogan
  6 Bender 90+2
     -> 18 Sahin
16 Blaszczykowski 90+2
     ->23 Schieber
11 Reus
19 Grosskreutz (v)
  9 Lewandowski
  1 Neuer
16 Lahm
17 Boateng
  4 Dante (v)
27 Alaba
8 Martinez
31 Schweinsteiger
10 Robben
25 Müller
  7 Ribery (v) 90+1
     -> 30 L. Gustavo
  9 Mandzukic 90+4
     -> 33 Gomez

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä